reklama

Książka dedykowana wszystkim przegranym

Kiedy na świecie żyje ponad 7 mld osób, osobne rozpatrzenie każdego wniosku kredytowego, aplikacji na studia czy ocena indywidualnego pracownika staje się niemożliwa. By przetworzyć taką ilość danych, firmy korzystają z algorytmów. Niezależne i wolne od uprzedzeń, mają tylko jedno zadanie: wskazać poprawny, obiektywny i właściwy wynik.

Problem polega na tym, że te algorytmy pisane są przez ludzi, a ci bardzo rzadko bywają obiektywni. Zaprojektowane przez nich narzędzia zamiast opisywać świat, kreują rzeczywistość zgodnie z tym, w co wierzy ich stwórca. To właśnie Broń Matematycznej Zagłady - BMZ - ten szczególny rodzaj algorytmu, który działa poza prawem i zasięgiem naszego wzroku. Z ich powodu parabanki pogrążają ubogich i zdesperowanych, słabo wykształceni kończą na uczelniach, których dyplomy nie mają żadnej wartości, a osoby ubiegające się o pracę wypełniają kwestionariusze, których precyzji pozazdrościłby niejeden psychoterapeuta. Cathy O'Neil podąża tropem przegranych i skrzywdzonych, odkrywając kolejne Beemzety wszędzie: na uczelniach i w szkołach, w sieciowych restauracjach, służbie zdrowia, internetowych agencjach reklamowych, bankach, towarzystwach ubezpieczeniowych, policji, mediach społecznościowych czy podczas kampanii wyborczych...

Informacje dodatkowe o Broń matematycznej zagłady. Jak algorytmy zwiększają nierówności i zagrażają demokracji:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania: 2017-09-15
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788301195250

Kup książkę Broń matematycznej zagłady. Jak algorytmy zwiększają nierówności i zagrażają demokracji

Broń matematycznej zagłady. Jak algorytmy zwiększają nierówności i zagrażają demokracji - opinie o książce

Machina wstydu. Kto zarabia na twoim poniżeniu
Cathy ONeil0
Okładka ksiązki - Machina wstydu. Kto zarabia na twoim poniżeniu

Wstyd bywa pożyteczny: kiedy publicznie zawstydzamy skorumpowanych polityków, aroganckich celebrytów lub pazerne korporacje, stajemy w obronie uczciwości...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski