Boże igrzysko. Historia Polski

Ocena: 5.75 (4 głosów)

Nowe wydanie. Niniejsze wydanie "Bożego igrzyska" zawiera dwa zupełnie nowe rozdziały, dotychczas nie publikowane w języku polskim. Obejmują one dwadzieścia lat historii Polski, od powstania Solidarności po wstąpienie Polski do NATO i rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Unią Europejską. To klasyczne już dziś opracowanie, stanowiące punkt wyjścia każdych studiów nad historią Polski, zamyka się więc wraz z końcem ubiegłego tysiąclecia. Kiedy czyta się o upadku PRL i powstaniu rządu Tadeusza Mazowieckiego, mając za sobą lekturę tysiąca stron poświęconych dziejom Polski, łatwiej o dystans do współczesności i refleksję, których nam, Polakom, niezmiennie potrzeba, dlatego warto poznać Boże igrzysko w nowej, poszerzonej wersji.

Informacje dodatkowe o Boże igrzysko. Historia Polski:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2023-02-01
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788324088362
Liczba stron: 1232

więcej

Kup książkę Boże igrzysko. Historia Polski

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Boże igrzysko. Historia Polski - opinie o książce

 Moje spojrzenie na książkę jest związane z zainteresowaniami - historia to mój konik, a po drugie od 20 lat chciałam ją przeczytać - od spotkania z autorem jeszcze w Toruniu w związku z wydaniem książki o powstaniu warszawskim. Autor zrobił wtedy na mnie dobre wrażenie, jako ciepły i dowcipny gawędziarz. Niestety kupno jego książek było poza moim studenckim zasięgiem. 
Jest to bardzo znana książka o historii Polski pióra Anglika, lubiącego nasz kraj, ale jednak Anglika. Autor opisuje całe dzieje Polski aż do wejścia do UE i Nato - wydłużając posłowie przy każdym nowym wydaniu. Jestem ciekawa następnego rozdziału, tego nienapisanego, o tym co się dzieje u nas w ostatnich latach,  gdyż autor ocenia wszystko po swojemu, ale z europejskiej perspektywy. Moim zdaniem jest to zaleta książki i sekret jej powodzenia, gdyż wszystkie polskie książki historyczne pisane są z naszej perspektywy. Tutaj jest perspektywa Europejczyka. I to zestawienie naszych dziejów z dziejami innych krajów dla naszego kraju wypadło pozytywnie. Po pierwsze, autor docenia 'ducha narodu (narodów), który potrafi się zregenerować. Po drugie, przyrównał naszą Rzeplitą szlachecką ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej. Po przecie nie odsądził nas od czci i wiary za to, że nasz kraj na 123 lata zszedł z map historii. Przez całą książkę bowiem mamy perspektywę szerszą. Cóż powiedzieć, po prostu mieszkamy w takim zakątku Europy, że jesteśmy między młotem i kowadłem. Po czwarte autor docenia naszą kulturę i myśl humanistyczną. 
Bardzo wielką zaletą książki jest nierozdrabnianie się na zbędne detale. I tak jest ona bowiem opasła. 
Inną zaletą jest język. Autor to znakomity gawędziarz. Jego styl pełen jest idiomów i obrazowych porównań, przez co książkę czyta się jak najlepszą powieść. 
Można dyskutować z tezami autora i jego subiektywną oceną faktów o postaci, gdyż jest to własna ocena autora, ale nie sposób nie zauważyć, że autor poparł ją znajomością tematu i faktami i mnóstwem źródeł. Mam więc teraz dwie ulubione księgi o historii Polski: Normana Davisa i Pawła Jasienicy. W każdej jest to, czego nie ma w tej drugiej. Ale obie (tak, Jasienica miał więcej, ale napiszmy, że to jedna) są ciekawe dla czytelnika, który pragnie pomyśleć nad naszą  historią. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2007-02-07, Ocena: 6, Przeczytałam,
Niekonwencjonalne ujęcie dziejów Polski. Publikacja, która może zainteresować nie tylko osoby interesujące się historią. Myślę, że mogłaby być włączona do kanonu lektur uzupełniających w gimnazjum i szkołach ponadgimnazjalnych. Trzeba jedynie pamiętać, że określenie lektura uzupełniająca nie oznacza jedyna, zwłaszcza dla osób chcących zgłębić wiedzę dotyczącą konkretnego okresu czy wydarzenia np. kampanii wrześniowej. Poza tym żaden badacz dziejów, również N.Davies, nie jest w stanie uciec od subiektywizmu w ocenie niektórych wydarzeń czy postaci.
Link do opinii
Avatar użytkownika - gosiaczeq
gosiaczeq
Przeczytane:2010-09-28, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Czytając tę książkę od razu widać, że nie pisał jej polski historyk. I jest to opinia na plus. A styl narracji zachęciłby do wczytania się w historię Polski nawet zatwardziałych przeciwników historii. Przynajmniej w mojej opinii.
Link do opinii
Avatar użytkownika - astamate
astamate
Przeczytane:2010-01-29, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
nauczyłam sie z niej podstaw Historii- gruntownych podstaw. Napisana przystępnie. W końcu zrozumiałam niektóre rzeczy i wyrobiłam sobie zdanie na pewne tematy.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Maryjusz70
Maryjusz70
Przeczytane:2020-08-30, Przeczytałem, Mam,

Nie wystawiam oceny, gdyż nie czytam za wiele książek historycznych i nie miałbym pozwalającego na rzetelną ocenę porównania. Solidna obszerna pozycja, pokazująca niezbędny dystans autora do naszych narodowych dziejów i związanych z nimi emocji. Napisana czytelnym językiem, ale zawierająca wiele zbytecznych danych liczbowych np. o ilości produkcji zboża w danym roku. Obiektywizm w podejściu do dziejów Polski pozwala na chłodną ocenę faktów historycznych i daje możliwośc tak do poszerzenia wiedzy, jak i dokonania własnych ocen najważniejszych zdarzeń. Dwa, być mało znaczące i nieistotne dla całości treści elementy poglądów anglika nie przypadły mi do gustu. Pierwszym z nich jest określenie grupy społecznej w postaci chłopstwa jako posiadających wrodzone skłonności do porywczości, buntu i kradzieży, a drugi to określenie religijności mieszkańców Polski jako mającej charakter przywiązującej nadmiernie wagę do praktyk religijnych. Ale to chyba tylko niezręczne szczególiki, które nie mogą wpłynąć na bardzo pozytywna ocenę całości książki. Polecam jako lekturę obowiązkową zwłaszcza wszystkim osobom wiążącym z historią Polski swoją pasję,naukę lub pracę.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Zdzislaw4
Zdzislaw4
Przeczytane:2022-01-11, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - KKS
KKS
Przeczytane:2015-08-06, Przeczytałam, 52 ksiązki 2015,
Inne książki autora
Szlak Andersa (#13). Polskie sieroty
Norman Davies0
Okładka ksiązki - Szlak Andersa (#13). Polskie sieroty

Kolekcja pod patronatem Prof. Normana Daviesa Marsz Armii Andersa nie ma sobie równych w historii: sto dwadzieścia tysięcy ludzi przeszło dwanaście...

Wyspy
Norman Davies0
Okładka ksiązki - Wyspy

Autor przedstawia w swojej monografii całą historię Wysp Brytyjskich od czasów rzymskiej kolonizacji po XX wiek. Pozycja ilustrowana....

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
A kiedy nadejdzie dzień
Ewelina Maria Mantycka
A kiedy nadejdzie dzień
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy