Bohaterki Boga

Ocena: 4 (1 głosów)

Historie życia odważnych kobiet - misjonarek, które w XIX w. niosły pomoc potrzebującym na misjach od Ameryki po Chiny, przez Afrykę, Palestynę po Ocean Spokojny. Pozostały po nich opowieści, listy i dzienniki, które ukazują siłę kobiet i zabierają nas w fascynującą podróż na krańce świata.

Informacje dodatkowe o Bohaterki Boga :

Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Data wydania: 2022-05-11
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788380438477
Liczba stron: 256
Tłumaczenie: Natalia Zmaczyńska

więcej

Kup książkę Bohaterki Boga

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Bohaterki Boga - opinie o książce

Czy sięgnęlibyście po tę książkę kierując się jej okładką lub tytułem? Osobiście, z własnej woli, raczej bym tego nie zrobiła. Przeczytałam ją w ramach współpracy recenzenckiej z wydawnictwem m. 

Jej autorki Agnes Brot i Gullemette se la Borie przybliżają mało znaną historię ośmiu francuskich zakonnic, misyjnych pionierek XIX wieku. Ich losy oraz działalność okazały się ciekawym tematem. Autorki bowiem umiejętnie połączyły elementy biografii, historii społecznej i podróżniczej, a wraz z emocjonalnymi opowieściami bazującymi na listach, dziennikach, wspomnieniach, artykułach prasowych, a nawet nekrologach, zbudowały narrację, która wciągnęła mnie od pierwszych stron. Każda z opisywanych zakonnic wnosi do opowieści swoją cegiełkę, aczkolwiek ich doświadczenia w kontekście wiary, posłuszeństwa, poświęcenia, niezłomności i determinacji są uniwersalne. Przemierzały oceany, dżungle i pustynie, od Ameryki po Chiny, przez Palestynę i Ocean Spokojny, aby dzielić życie z rdzennymi mieszkańcami, często nie znając nawet ich języka. Misjonarki bez względu na to, czy występował okres pokoju i dobrobytu, czy też okres strasznych susz, epidemii, prześladowań katolików oraz konfliktów zbrojnychnie, nie mając wsparcia ani duchowego, ani materialnego ze strony żadnego zgromadzenia, doświadczając upokorzeń m.in. ze strony arcybiskupów, musiały działać samodzielnie np. organizując sierocińe, szkoły, szpitale, żłobki, jadłodajnie, ochronki, hospicja. Kształtowały nowe pokolenia, przyczyniły się do emancypacji kobiet - ucząc je umiejętności potrzebnych do osiągnięcia niezależności, za co z całą pewnością zasługują na uznanie. Autorki poruszają też kilka niezwykle istotnych tematów, które są aktualne również w dzisiejszych czasach, m.in.: patriarchatu, który przez wieki kształtował kościół katolicki, roli kobiet w różnych epokach, poszanowaniu lokalnych kultur i ich autonomii w procesie ewangelizacji tubylców, czy też niewymiernych skutkach otwierania nowych ścieżek chrześcijaństwa. Nie jest to więc iście cukierkowa opowieść, ale na pewno pozwala zrozumieć, czym był ten okres chrześcijaństwa, który wpływa także na nasze czasy.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy