Beowulf to epicki poemat anglosaski, którego autor nie jest znany. Ułożony prawdopodobnie na początku VIII wieku (jedyny rękopis pochodzi z około 1000 roku), jest najstarszym znanym tekstem literatury anglosaskiej. Jest najdłuższym poematem ze wszystkich znanych w dawnym języku angielskim i stanowi w przybliżeniu dziesiątą część całej literatury anglosaskiej. Rękopis nie posiada żadnego tytułu, ale od początku XIX wieku jest on znany jako Beowulf. Akcja toczy się w VI wieku w Skandynawii i zawiera wiele aluzji do innych germańskich legend i bohaterów. Nie ma dowodów, aby kiedykolwiek żył szwedzki książę Beowulf, chociaż niektóre fakty z poematu zostały potwierdzone przez badaczy historii.Poemat posiada ponad trzy tysiące wierszy. Pierwsza część mówi o tym, jak Beowulf przybywa do Danii, aby pomóc tamtejszemu królowi, którego kraj od dwunastu lat jest nękany przez ogra Grendela. Beowulf, z czternastoma towarzyszami, pokonuje potwora, a później również jego matkę, która stara się pomścić syna. W drugiej części, po pięćdziesięciu latach rządów Beowulfa w jego rodzinnym kraju, toczy on swoją ostatnią bitwę, tym razem ze smokiem, który sieje przerażenie wśród jego ludu. Chociaż zdołał go pokonać, to jednak Beowulf sam ginie w walce. Poemat kończy się pogrzebem króla-bohatera. Poemat posłużył za źródło do inspiracji dla wielu książek i filmów, takich jak chociażby Władcy pierścieni Tolkiena, oraz dla filmów Trzynasty wojownik czy Beowulf.
źródło opisu: ...(?)
źródło okładki: ;
Wydawnictwo: Armoryka
Data wydania: 2013 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 102
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Joanna Sarwa
Atrakcyjne, bogato ilustrowane wydanie najsłynniejszego dzieła o seksie jakie kiedykolwiek powstało. Bardzo obrazowo przedstawia wszystkie aspekty seksu...
Przeczytane:2021-01-09, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwanie - 2021 , 52 książki 2021, Legimi,
Poemat pełen podniosłych zwrotów oraz wykrzyknień, które chwalą Beowulfa, jego mądrość, odwagę oraz siłę.
Bardzo dobrze mi się czytało tę lekturę, pomimo wielu nawiązań do różnych rodów skandynawskich (ich nazwy to nawet nie wiedziałam jak wymówić :D).
Ciekawa historia, która trzyma w napięciu do końca. Polecam.