Balenciaga. Historia kultowego domu mody

Historyczka mody Emmanuelle Dirix w kolejnej części serii poświęconej kultowym domom mody opisuje życie i twórczość Balenciagi, zwracając uwagę na najważniejsze jej cechy oraz podkreślając znaczenie licznych inspiracji. Pokazuje, jak wpłynęła na nią hiszpańska tradycja, religia katolicka oraz dawne malarstwo, kreśląc jednocześnie postać Balenciagi jako awangardowego projektanta, nieustannie eksperymentującego z formami i materiałami. Poznamy tu również dokonania kolejnych pokoleń projektantów pozostających pod wpływem wielkiego mistrza, a także najnowszą historię marki.

Ojciec chrzestny konceptualnego wzornictwa, mistrz formy, prawdziwy reformator modowych trendów - to tylko niektóre z wyrazów uznania, jakimi został obdarzony jeden z najciekawszych i najbardziej kultowych projektantów mody XX wieku: Cristóbal Balenciaga.

Informacje dodatkowe o Balenciaga. Historia kultowego domu mody:

Wydawnictwo: Arkady
Data wydania: 2023-12-07
Kategoria: Architektura, kultura, sztuka
Tytuł oryginału: Little Book of Balenciaga: The Story of the Iconic Fashion House

Kup książkę Balenciaga. Historia kultowego domu mody

Balenciaga. Historia kultowego domu mody - opinie o książce

,,Dobry projektant powinien być jak architekt dla projektu, rzeźbiarz dla kształtu, malarz dla koloru, muzyk dla harmonii i filozof dla umiarkowania"

Ojciec chrzestny konceptualnego wzornictwa, mistrz formy, prawdziwy reformator modowych trendów. Awangardowy projektant, nieustannie eksperymentującego z formami i materiałami.

Słowa te stają się symbolem i esencją marki, która nie tylko tworzy projekty, ale także staje się narratorem historii. Nie tylko przykuwają one uwagę, lecz są jak magnes, który przyciąga spojrzenia, zatrzymuje w biegu i pozwala na chwilę oderwania się od szybkiego tempa życia. To czas, gdy ubranie staje się nie tylko materiałem okrywającym ciało, lecz wyrazem samej duszy - momentem wyjątkowej ekspresji i osobistego przekazu. Stała się przyjacielem tych, którzy kochają wyrażać siebie poprzez swój strój, stając się inspiracją i sprzymierzeńcem w drodze do odkrywania własnej wyjątkowości.

Poza bogatą treścią, autorka zdołała zaskoczyć i oczarować czytelników, prezentując nie tylko wspaniałe słowa, ale również ukazując piękno poprzez fotografie. Te zdjęcia nie są jedynie obrazami, lecz misternie skomponowanymi kadrami, które doskonale oddają atmosferę i emocje towarzyszące opisywanym momentom.

W każdej stronie tej książki widoczne jest staranne studiowanie historii mody, przekazywane z pasją. Z wielkim szacunkiem i wnikliwością opowiada o wpływie hiszpańskiej tradycji, religii katolickiej oraz dawnych dziełach sztuki malarskiej na twórczość projektanta. Ukazuje również dziedzictwo mistrza poprzez spojrzenie na wpływ, jaki wywarł na kolejne pokolenia projektantów, a także wskazuje na długotrwałe znaczenie marki. Ta narracja, jak perfekcyjnie skrojony kostium, otacza czytelnika wszechstronnymi aspektami Balenciagi, prezentując zarówno jego wielkość, jak i trwały wpływ na świat mody.

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska