Bajki, fraszki i igraszki

Autor, oddając do rąk Czytelnika niniejszą książkę, chce, aby te wszystkie bajki, fraszki i igraszki zrodziły pewną refleksję, stały się własnością społeczną, zmuszającą do namysłu.

Informacje dodatkowe o Bajki, fraszki i igraszki:

Wydawnictwo: Warszawska Grupa Wydawnicza
Data wydania: 2023-07-04
Kategoria: Rozrywka, humor
Tytuł oryginału: Bajki, fraszki i igraszki

Kup książkę Bajki, fraszki i igraszki

Bajki, fraszki i igraszki - opinie o książce

Bajki, fraszki i igraszki” Władysław Piątek to książka, która zawiera zbiór wierszy autora, a po które sięgnęłam z wielką ciekawością. Kiedyś nie byłam wielką fanką poezji, wręcz przeciwnie, można powiedzieć, że jej unikałam, a poza obowiązkowymi wierszami, które przerabiane były na lekcjach języka polskiego w szkole, w zasadzie nie czytałam poezji. Od tego czasu jednak wiele się zmieniło, z perspektywy czasu mogę śmiało stwierdzić, że w życiu człowieka na wszystko przychodzi odpowiednia pora i do wszystkiego najzwyczajniej w świecie trzeba dojrzeć. Taki moment chyba właśnie przyszedł w moim życiu, bo coraz częściej i chętniej skuszę się na to, aby sięgnąć po poezję, którą nie czyta się szybko, jak wciągającego kryminału czy thrillera, ale analizując i wyciągając przekaz, który miał dla nas autor, pisząc te konkretne słowa.
Poezja jest pewną formą wyrażenia przez autora swoich uczuć, przelania na papier swoich przemyśleń, czy też obaw. Tak naprawdę wiersz może traktować na każdy, dowolnie wybrany przez autora temat, dlatego ubrać w słowa można niemal wszystko, tak właśnie postanowił zrobić Władysław Piątek. Porusza on w swoich wierszach niezwykle zróżnicowane tematy, dosłownie pisząc o wszystkim. Ja sięgnęłam po książkę i bardzo przypadła mi ona do gustu. Lubię czytać czyjeś przemyślenia, snując tym samym swoje własne. Czytając wiersze, których tematyka jest zróżnicowana, niemniej jednak cały czas pozostaje niezwykle aktualna i życiowa, czytelnikowi również przychodzą do głowy różne refleksje i przemyślenia, które dotyczą nas samych, sytuacji, w których my się znaleźliśmy, czy też osób spotykanych przez nas każdego dnia na naszej drodze życiowej.
Wiersze ujęte w „Bajki, fraszki i igraszki” nie są długie, swoją tematyką są znacznie zróżnicowane, ale myślę, że każdy z nas znajdzie w nich coś dla siebie, co go konkretnie zainteresuje. Mnie lektura tych wspaniałych wierszy wciągnęła, choć nie ukrywam, że nie czytałam całości „Na jeden raz”, a dawkowałam sobie tę przyjemność stopniowo. Podejrzewam, że miłośnicy poezji, którzy zdecydują się sięgnąć po „Bajki, fraszki i igraszki” Władysława Piątka będą zadowoleni z jego twórczości, która zmusi ich do refleksji i nie pozwoli przejść obok siebie obojętnie. Jest to dość spory zbiór, który zawiera bardzo dużo pięknych wierszy, ale oczywiście w takiej ilości znalazły się również takie, które zachwyciły mnie nieco mniej, niemniej jednak nie mogę powiedzieć, aby którykolwiek był dla mnie zły, bo myślę, że nie ma czegoś takiego jak zły wiersz, a może być jedynie tematyką nietrafiony w nasze aktualne życiowe problemy, czy etap, w którym się znajdujemy chwilowo, nie odpowiada tematyką do tego, o czym traktuje wiersz. Niemniej jednak na wszystko przychodzi pora.
Autor przedstawił bajki, fraszki i igraszki w postaci poezji, aby zrodziły one pewną refleksję, zmusiły czytelnika do przemyśleń i głębszego zastanowienia. Myślę, że to całkiem dobra forma, która może być odpowiednim przekazem dla czytelnika, niemniej jednak zaznaczyć należy, że jednak nie każdy pokusi się i nie wszyscy sięgamy po poezję, bo w większości jednak decydujemy się na wybór powieści, które łatwiej jest zrozumieć, nie wymagają od nas zastanowienia się, a jedynie czerpiemy chwilową przyjemność z ich czytania i możliwości oderwania się od codzienności.
Ja ze swojej strony bardzo polecam „Bajki, fraszki i igraszki” Władysława Piątka, bo na mnie zrobiły one ogromne wrażenie i jestem pewna, że jeszcze niejednokrotnie będę do nich wracała!

Jak (nie) zostać królową
Katarzyna Redmerska ;