Czy długowieczność jest możliwa? Czy można uniknąć chorób cywilizacyjnych? Jak sobie z nimi radzić? Jak walczyć, by wygrać lub poprawić komfort życia w chorobie?
Co roku w Polsce około stu pięćdziesięciu tysięcy osób dowiaduje się, że ma chorobę nowotworową. Nowotwory złośliwe, choroby przewlekłe czy autoimmunologiczne znamy coraz częściej z najbliższego otoczenia.
Pacjenci i ich bliscy są zwykle zagubieni i nierzadko pozostawieni samym sobie. W aktach desperacji krążą po omacku między medycyną konwencjonalną i alternatywną, nie wiedząc, komu ufać. Tymczasem idealna ścieżka zarówno zapobiegania, jak i leczenia to medycyna integralna - spojrzenie na pacjenta w sposób holistyczny, uwzględniający indywidualne potrzeby chorego i jego preferencje, z poszanowaniem jedności ciała, psychiki i ducha.
Książka jest zbiorem kilkunastu rozmów przeprowadzonych przez Orinę Krajewską z wybitnymi specjalistami reprezentującymi różne dziedziny związane ze zdrowiem człowieka - od medycyny konwencjonalnej, przez wschodnią, ziołolecznictwo, leczenie dietą i ruchem, po psychologię i duchowość. Wśród rozmówców są m.in.: genetyk prof. Jan Lubiński, psycholog Wojciech Eichelberger, specjalistka medycyny holistycznej dr Preeti Agrawal czy prof. medycyny chińskiej Li Jie.
Książka jest przewodnikiem dla tych, którzy chcą już dziś holistycznie zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich.
Wydawnictwo: Sensus
Data wydania: 2018-09-01
Kategoria: Poradniki
ISBN:
Liczba stron: 240
Język oryginału: Polski
„Bądź. Holistyczne ścieżki zdrowia” to zbiór trzynastu wywiadów przeprowadzonych przez autorkę, Orinę Krajewską, z przedstawicielami medycyny konwencjonalnej i alternatywnej. Tytułową ścieżką zdrowia autorka przeprowadza nas przez problematykę zdrowia człowieka, ujmując go holistycznie, czyli całościowo.
Trzeba przyznać, że ujęcie holistyczne człowieka jest bardzo ważną kwestią, która powinna być sygnalizowana na każdym kroku. Człowiek jest całością, człowiek jest zintegrowany, dlatego ważne, aby lecząc go specjaliści powinny dochodzić do pacjenta całościowo – holistycznie.
Muszę przyznać, że nie jestem fanem lektur składających się z wywiadów – dla mnie książka powinna być albo naukowa, albo powinna stanowić przyjemną prozę. Jednakże, jest to moja własna preferencja, tak samo jak opinia książki jest moja.
Kim w ogóle jest Orina Krajewska? Orina, jest córką znanej aktorki filmowej i teatralnej, przedstawicielki Związku Buddyjskiego – Małgorzaty Brunek. Orina poszła w ślady córki, obecnie jest aktorką i również pisarką. „Bądź. Holistyczne ścieżki zdrowia” to jej debiut literacki. Dlaczego poruszam kwestie biograficzne w recenzji książki? Moim zdaniem książka Oriny, stanowi swego rodzaju hołd dla matki, która w ostatnich chwilach zmagała się z chorobą nowotworową i ostatecznie na nią zmarła.
Autorka w książce łączy swoje doświadczenia choroby z matką z widzą, którą zyskuje w trakcie wywiadów ze specjalistami. To połączenie powoduje, że książka Oriny Krajewskiej stanowi swego rodzaju poradnik jak zadbać prawidłowo o siebie, o bliskich, a zarazem jak zmagać się z chorobą i nie tracić własnego szczęścia.
Jaka jest moja ostateczna opinia? Cóż nie jest to książka naukowa, nie jest to też typowa proza, jest to poradnik. Osobiście oceniam ją na 7/10 – moja opinia wynika z moim własnych preferencji czytelniczych więc jeżeli lubicie formy poradnikowe to sięgnijcie po „Bądź. Holistyczne ścieżki zdrowia”. A jej największe plusy to właśnie poruszenie ważnych kwestii zdrowotnych, holistycznego podejścia do życia i chorób cywilizacyjnych.
Książka jest zbiorem trzynastu rozmów Oriny Krajewskiej (córki Małgorzaty Braunek) na temat chorób cywilizacyjnych z przedstawicielami medycyny konwencjonalnej i alternatywnej oraz pokazuje, jak ważna jest ich integracja.
„Sądzę, że ból, fizyczny czy tzw. mentalny, zawsze pojawia się, aby nam coś zakomunikować, czegoś nas nauczyć. Mówi się, że każde źdźbło trawy, które przebija się przez glebę, doświadcza bólu. Inaczej nie będzie w stanie urosnąć, lecz zniszczeje od środka”. (s.131).
Książka bardzo mi się podobała, ponieważ podkreśla, że na człowieka należy spojrzeć w sposób holistyczny bowiem, składa się nie tylko z ciała, ale także z ducha, o którym tak wiele ludzi (pacjenci, ich bliscy, lekarze) zapomina. Pokazuje także, jak ważne jest żywienie, aktywność fizyczna, sen. Niby banały, ale rozmówcy często popierają swoje tezy bardzo ciekawymi badaniami. Bardzo podobała mi się rozmowa z genetykiem onkologii prof. dr hab. Janem Lubińskim. Porusza on zagadnienia, które naprawdę dają do myślenia np. wpływ doustnej antykoncepcji na nowotwory piersi czy jajników. Co więcej, pozycja ta zawiera ćwiczenia, które można stosować w domu np. oddechowe ćwiczenie relaksujące czy też przepis na mieszankę ziół na wątrobę i stres. Koniecznie muszę wspomnieć, że książka jest pięknie wydana!
Książkę polecam wszystkim, ponieważ choroby cywilizacyjne mogą dotknąć każdego z nas, a możliwe, że informacje zawarte w książce pozwolą nam się przed nimi uchronić. Planuję jeszcze powrócić do tej lektury, ponieważ naprawdę warto!
Za możliwość przeczytania dziękuję portalowi czytampierwszy.pl
Któż z nas nie chciałby być silny i zdrowy? Wiele ludzi ćwiczy, zdrowo się odżywia i wspomaga innymi metodami.. ale czy to wszystko wystarczy?
"Jedzenie jest bardzo ważne i to bezcenne, że świadomość tego faktu tak szybko ostatnio wzrasta."
Książka ta przedstawiam nam nie tylko definicje zdrowia, ale również pokazuje sposoby na lepszą odporność, pokazuje jaki wpływ na nas ma nasza kondycja fizyczna i psychiczna. Czytając "Bądź. Holistyczne ścieżki zdrowia" wręcz płyniemy przez kolejne rozdziały, poznajemy wiele zagadnień i tajemnic. Z tej książki na przykład dowiemy się, jak wygląda i służy tradycyjna chińska medytacja, jaką moc mają wewnętrzne komunikaty, czy jaką potęgę ma aktywność fizyczna. Dostaniemy tutaj odpowiedzi na wiele interesujących pytań. Czy geny mają wpływ na nasze zdrowie? Czy zielarstwo ma sens?
Każdy rozdział ma inną tematykę i jest pisany przez specjalistę, więc wiedza zawarta w książce jest wiarygodna i porywająca. Dodatkowym atutem tej książki jest fakt, że nie musimy czytać ją od początku do końca, a zacząć od interesujących nas tematów. To dzięki tej książce zdobyłam dodatkową wiedzę o konserwatywnym systemie ochrony zdrowia.
Podoba mi się również wydanie tej książki i pomysł na jej przedstawienie. Po każdym wywiadzie dostajemy zbiór wskazówek oraz listę książek, do których możemy sięgnąć w celu pogłębienia tematyki.
"Zagalopowaliśmy się w uśrednianiu podejścia do leczenia, zamiast skupić się na leczeniu kompleksowym i spersonalizowanym, czyli w indywidualnym podejściu w prowadzeniu pacjenta."
Moja opinia:
Książka jest warta przeczytania, pokazuje wiele aspektów, które łączą się ze sobą. Można wynieść z niej wiele dobrego dla siebie i swoich bliskich. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy i kilka z nich wprowadzę w życie.
Opinia mojej mamy:
Wizualnie książka prezentuje się bardzo ładnie i przyciąga oko. Gdybym nie dostała tej książki prosto w ręce i tak zwróciłabym na nią uwagę. Ciekawy pomysł i wykonanie. Powinien ją przeczytać każdy, kto interesuje się zdrowym stylem życia.
Opinia mojej babci:
Po przeczytaniu książki O. Krajewskiej zrozumiałam, że nie wystarczy tylko zdrowo się odżywiać i ruszać. Musimy zadbać o każdy aspekt naszego życia, aby cieszyć się dobrym samopoczuciem i zdrowiem.
Za książkę dziękuje portalowi: czytampierwszy.pl
Długo odwlekałam przeczytanie książki Holistyczne ścieżki zdrowia, chociaż jak tylko je zobaczyłam to wiedziałam, że od razu muszę ję mieć! W środku mamy rozmowy z lekarzami, psychologiami, doradcami.... Osobami związanymi ze zdrowym stylem życia i zdrowiem. Łącznie mamy ich 12 i mi najbardziej spodobała się ta dotycząca potęgi aktywności fizycznej i z nią zgadzam się w 100% ! Poza tym mamy poruszona tematyke genów,psychologii, medycyny chińskiej,zielarstwa i wiele innych. Książkę czyta się błyskawicznie! I oczywiście jest ona PRZEPIĘKNIE wydana! Już sama okładka skutecznie zachęca nas do zakupu, a w środku jest jeszcze lepiej! Piękna czcionka, kolory i obrazki - ja jestem nią zachwycona. Jeśli ktoś z Was interesuje się zdrowiem i stylem życia to myślę, że spokojnie znajdzie w tej książce kawałek siebie. Jest to bardzo ciekawa i co ważne pouczająca lektura! Bardzo się cieszę, że mogłam się z nią poznać i napewno na stałe zostanie ona w mojej biblioteczce. Niestety minusa daje za...okładkę! I nie chodzi o wygląd, bo jest śliczna, ale o jej trwałość. Bardzo żałuje, że ta książka nie jest w twardej oprawie, albo chociaż w zwykłej, cienkiej. Ta ma taką pośrodku i niestety moja już się "złamała" i taka też do mnie przyszła, a ja nie lubię, jak zostają takie ślady. Poza tym wszystko na ogromny plus!
Organizm człowieka to niezwykle złożony system zbudowany z bardzo wielu układów. Są one wzajemnie połączone, współzależą od siebie i komunikują się ze sobą. (s. 18)
Wiedza medyczna jest naprawdę ogromna w naszych czasach. Ale… Gdy idziemy do kardiologa, bada on tylko serce; gdy odwiedzamy gastrologa, bada on żołądek; gdy zaś do dermatologa, to skórę itd. Lekarze badają nas fragmentarycznie i wybiórczo, widzą narządy, a nie widzą całego człowieka, całego organizmu jako systemu naczyń połączonych. To domena zdecydowanej większości lekarzy zachodu.
W modelu holistycznym pacjent poznaje siebie. Uczy się dbać o siebie. (s. 104)
Medycyna holistyczna ma zupełnie inne podejście do chorego. Leczenie integralne to kompleksowa opieka. Szuka przyczyn i usuwa je, a nie tylko tłumi objawy – chorobę. Lekarz wysłuchuje pacjenta, w jakim celu się u niego pojawił, a nie od razu wypisuje receptę. Rozmawia. Pacjent to dla niego partner. Indywidualnie podchodzi do niego, korzystając z medycyny Wschodu, psychologii, ziołolecznictwa, diety, ruchu, duchowości. Przy chorobie ciała trzeba zadbać o umysł i duszę człowieka. Wielu rozmówców Oriny Krajewskiej twierdzi, iż obie te medycyny powinny się uzupełniać dla dobra chorego, każdego z nas, a z drugiej strony zaznaczają, że jest to bardzo trudne z różnych względów.
Na poziomie systemowym medycyna konwencjonalna nie chce korzystać z medycyny holistycznej. (s. 117)
To dzięki tej książce zdobyłam dodatkową wiedzę o konserwatywnym systemie ochrony zdrowia, wielkiej machinie ekonomii, farmacji uwikłanej w materialistyczno-molekularny paradygmat. Wnioski wysnuwane przez rozmówców autorki nieco przerażają. To oni otwierają czytelnikowi oczy i uświadamiają wiele rzeczy na temat jego stanu zdrowia. Dają wskazówki, omawiając różne aspekty życia człowieka.
Ciało oprócz podążania za umysłem rządzi się też własną logiką. (s. 129)
Rozmowy były przeprowadzane w duchu holistycznym MIND – BODY – SPIRIT i natura, a interlokutorzy to eksperci i specjaliści światowej sławy, związani z medycyną konwencjonalną, medycyną Wschodu, psychologią. Każdy z nich dowodził, że dialog między różnymi gałęziami medycyny jest możliwy, przedstawiając własne zdanie i własną terapię związaną ze zdrowiem. Każda rozmowa to oddzielny rozdział, który ma swoją kolorystykę. Po zdjęciu rozmówcy, jest jego biogram, potem wywiad z mottem, rozmowa, praktyka i polecane lektury. Książka jest bardzo estetycznie wydana, piękna i utwardzona okładka, dobrej jakości papier i kolorowa paginacja kuszą do sięgnięcia po nią.
Przyroda jest gotowa nam pomóc, wystarczy tylko z tej pomocy skorzystać. (s. 216)
Czytelnik pozna nowe pojęcia, choćby: smog informacyjny, slow jogging, bi-guan, radiowitalność, cancer coaching, wywiad motywujący. Znajdzie odpowiedzi m.in. na pytania: co jest najlepszym wsparciem dla człowieka, jak zapobiec znęcaniu się nad sobą, co zakwasza organizm, co zrobić, by organizm był w stanie homeostazy, czym żywi się rak, co to jest ośmioraka ścieżka. Pozna także założenia medycyny integralnej, kluczowe wymiary medycyny integralnej czy wskazówki do uprawiania slow joggingu.
Zdolność organizmu do samoregulacji i samoleczenia jest przeogromna. (s. 43)
Bądź. Holistyczne ścieżki zdrowia to książka wywiad, poradnik i przewodnik po holistycznym podejściu do zdrowia. Polecana jest chorym onkologicznie i osobom zainteresowanym zdrowym stylem życia. Ja dodam od siebie, że dla każdego. Polecam!
Tak normalnie, to nie czytam takich książek. Nawet nie przez to, że nie lubię czy nie odpowiada mi forma takich poradników, ale przez to, że z każdą stroną czuję się bardziej chora. Taka hipochondria naszych czasów, gdzie każdy objaw wpisany w google to rak, albo ciąża. Na szczęście jest to raczej nietypowy poradnik o zdrowiu.
Holistyczne ścieżki zdrowia to zbiór rozmów przeprowadzonych przez Orinę Krajewską. Autorka zadaje pytania autorytetom z różnych dziedzin, od żywienia, przez medycynę chińską aż po ziołolecznictwo. Wszystko sprowadza się do tego, by medycyna konwencjonalna zaczęła grać w jednej drużynie z tą alternatywną. By leczenie było skuteczniejsze, dobrze aby obie odnogi połączyły siły.
"Jedzenie jest bardzo ważne i to bezcenne, że świadomość tego faktu tak szybko ostatnio wzrasta."
Fakt, że w jednym poradniku znajdziemy nawiązania do różnych dziedzin, sprawia że staje się on uniwersalny i każdy może indywidualnie do niego podejść. Może nie zainteresujesz się molekularnym jedzeniem, ale przemówi do ciebie slow - jogging? A może to joga i medytacja jest kluczem do zdrowia? Mnie osobiście najbardziej przypadł do gustu tekst właśnie o ziołolecznictwie. Bo czy wiedzieliście, że kuleczki ziela angielskiego, po rozgryzieniu działają jak rozkurczowa No-spa? A to tylko jedna z ciekawostek.
"W naszym życiu najważniejszą osobą jesteśmy my - jeżeli nie pomożemy sobie, nie będziemy mogli pomagać innym."
Wszystko jest napisane przystępnym językiem, trudniejsze określenia są wytłumaczone. Przejrzyście i ładnie wydana książka, może się z powodzeniem być prezentem. Myślę, że warto ją przeczytać, a po czasie do niej wrócić.
Za egzemplarz dziękuję portalowi czytampierwszy.pl
"Holistyczne ścieżki zdrowia" to bardzo pouczająca i wartościowa lektura. Autorka umieściła w książce krótkie wywiady ze specjalistami z różnych dziedzin, nieodłącznie związanych ze zdrowiem. Poznajemy spojrzenie na tematykę zdrowia z perspektywy medycyny konwencjonalnej, niekonwencjonalnej, psychologii, medycyny dalekiego wschodu a nawet zielarstwa.
Pamiętam jak na studiach wykładowcy podkreślali szerokie pojęcie zdrowia jako ogólnego dobrostanu a nie tylko braku choroby. Wielu zwracało też uwagę na wzajemna współpracę specjalistów w konkretnym przypadku aby podejście do pacjenta było jak najbardziej holistyczne. Doskonale wiem, że dobry stan psychiczny pacjenta wpływa na jego kondycję fizyczną i motywację. Warto zauważyć też, że największą chorobą obecnych czasów jest wszechobecny pośpiech - on sprawia, że zapominamy o słuchaniu samych siebie i nie dostrzegamy najprostszych sygnałów. A uważna obserwacja własnego organizmu i rozsądek w działaniach będą dla nas najlepszymi doradcami.
Możemy być wielbicielami konwencjonalnych bądź niekonwencjonalnych metod leczenia, mieć różne spojrzenia na te same kwestie ale wszyscy musimy zgodnie przyznać, że w tym całym zamieszaniu z holistycznym podejściem do kwestii zdrowia obowiązuje stara, dobra zasada: "co za dużo to niezdrowo". I właśnie to staje się nauką płynącą z lektury: działajmy rozsadnie, korzystajmy z dobrodziejstw medycyny i pokrewnych dziedzin ale nie dajmy się "ogłupić" powszechnie panujacej modzie bo każdy z nas wymaga indywidualnego podejścia !
Książka dostępna również na:
www.czytampierwszy.pl
"Holistyczne ścieżki zdrowia. Bądź." to poradnik o życiu, śmierci oraz walce z rakiem.
Autorka w rozmowie z kilkoma lekarzami przekazuje czytelnikowi jak bardzo w dzisiejszych czasach jest różna medycyna, a szczególnie to jaki zrobiono postęp. Ukazano tutaj, że nie powinno liczyć się tylko ciało, ale również dusza. Bo człowiek to nie tylko masa cielista, ale również masa duchowa, o którą mało kto dba. Każdy z rozmówców przekazuje czytelnikowi wiedzę na temat swojej dziedziny lekarskiej oraz na temat swoich poglądów.
Powyższa książka pokazuje jak powinniśmy się zachować oraz którą drogę w leczeniu powinniśmy wybrać. Autorka w ten sposób chciała pokazać jak w każdej dziedzinie zwalcza się raka. Opowiedziała ona tą historię, ponieważ doprowadziła ją do tego rodzinna historia.
Podsumowując powyższy poradnik to zbiór możliwości walki z rakiem, który według mnie jest przydatny, gdyż można się dowiedzieć wielu przydatnych informacji.
Moja ocena: 7/10
„Holistyczne ścieżki zdrowia. BĄDŹ.” to książka o tematyce zdrowotnej, ale przede wszystkim życiowej. Główna autorka Oriana Krajewska, napisała tę książkę głównie ze względu na matkę. Była ona chora na raka i nikt nie widział dla niej więcej niż 3 miesiące przy życiu. Początkowo jej matka czuła się zmarnowana, nie miała sił. Jednak dzięki wsparciu rodziny, postanowiła zawalczyć o swoje. O życie. Tak oto powstała ta książka, która mieści w sobie wiele ciekawych i bardzo pouczających reportaży i wywiadów na bardzo ciekawe tematy.
Może warto zastanowić się co oznacza słowo, a właściwie określenie holistyczne ścieżki zdrowia - jest to inaczej określenie bytu. Funkcjonowania w społeczeństwie, w zgodzie z wieloma czynnikami. Natomiast sformułowanie medycyna holistyczna to inaczej medycyna stylu życiu - jak określa autorka. I szczerze mówiąc zgadzam się z tym po przeczytaniu tej książki. Dzięki niej odkrywamy wiele istotnych czynników, które jak widać mają wpływ na nasze codzienne życie, na nasze samopoczucie i byt. W tej książce pada naprawdę wiele słów i przekonań, a w książce mam wrażenie, że wypowiedzi są wyciągane od prawdziwych naukowców, a nie tych "pseudo".
Sama książka ma formę trudnych pytań i odpowiedzi, które są przydatne i pozwalają nam nieco zmienić tok naszego rozumowania. Polecam. Dzięki tej książce wiem, że to ode mnie zależy, jaką ścieżkę zdrowia sobie wybiorę i czy pozwolę na to, aby nie poddawać się chorobom cywilizacji.
Przeczytane:2019-03-10,
Każdy z nas chciałby być zdrowy, łyka witaminy, ćwiczy, dobrze się odżywia ale czy to wszystko wystarczy?
"Zagalopowaliśmy się w uśrednianiu podejścia do leczenia zamiast skupić się na leczeniu kompleksowym i spersonalizowanym, czyli w indywidualnym podejściu w prowadzeniu pacjenta." Dzięki książce oprócz sposobów na lepszą odporność możemy także poznać definicje zdrowia, jaką role ma nasza kondycja fizyczna oraz psychiczna oraz wiele innych sekretów o których nie mieliśmy pojęcia. Rozdział po rozdziale nasza wiedza się poszerza, każdy wie że sport to zdrowie a podobno najzdrowszy jest jogging ale tylko ten z uśmiechem na twarzy, a po wysiłku trzeba zjeść ale nie cokolwiek tylko zdrowy posiłek który dobrze wpłynie na nasz organizm. "Dieta często jest rozumiana jako pewna restrykcja, natomiast dietus z greckiego oznacza ład i porządek, a styl odżywiania to przecież fundament naszego zdrowia." Czy geny mają wpływ na nasze zdrowie? Czy medytacja na prawdę pomaga? Na te wszystkie pytania odpowiada książka "Holistyczne ścieżki zdrowia. Bądź".
O tej książce mogę powiedzieć że jest to skarbnica wiedzy, czasami proste czynności, zmiana diety, więcej ruchu jest ważniejsze niż łykanie ciągle to nowych witamin. Ponieważ każdy rozdział ma inną tematykę to nie musimy jej czytać od deski do deski tylko możemy zacząć od interesujących nas najbardziej kwestii, a co ważniejsze każdy rozdział pisany był przez osoby wykształcone z tytułem profesora lub lekarza więc wiedza z tej książki jest wiarygodna.
Ta książka jest idealna do osób ciągle narzekających na zdrowie i łykających ciągle pigułki powinni zobaczyć że mała zmiana w diecie dział cuda.