Atlas grzybów, wydanie dziewiąte

Ocena: 5 (1 głosów)

Gdy późnym latem w ściółce między drzewami pokazują się pierwsze grzyby, rozpoczyna się najlepszy czas dla grzybiarzy. Jednak nie wszyscy wiedzą, gdzie można znaleźć borowika, maślaka czy podgrzybka. Czy nasze ulubione grzyby rosną w lasach liściastych czy iglastych? Jak nazywają się smaczne grzyby jadalne, które można spotkać na łące?

Dzięki atlasowi grzybów:
• poznasz gatunki grzybów jadalnych i trujących,
• dowiesz się się, gdzie najłatwiej znaleźć poszczególne gatunki,
• nauczysz się szybko rozpoznawać, które okazy są jadalne, a które trujące.

Informacje dotyczące poszczególnych gatunków zaprezentowano w przejrzysty i przystępny sposób. Szczegółowe opisy wzbogacono pięknymi, kolorowymi zdjęciami grzybów w ich naturalnym środowisku.

Informacje dodatkowe o Atlas grzybów, wydanie dziewiąte:

Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2024-07-24
Kategoria: Inne
ISBN: 9788381518659
Liczba stron: 176
Tytuł oryginału: Pilzfuhrer fur unterwegs
Tłumaczenie: Urszula Bartoszuk-Bruzzone

więcej

Kup książkę Atlas grzybów, wydanie dziewiąte

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Atlas grzybów, wydanie dziewiąte - opinie o książce

Wielokrotnie już wspominałam, że bardzo lubię wszelkiego rodzaju atlasy, i nie tylko te zawierające mapy...
A że na dodatek bardzo lubię las i zbieranie grzybów, tym chętniej zabrałam się za czytanie "Atlasu grzybów" autorstwa Hansa E. Laux. To już dziewiąte wydanie tej książki, więc już samo to może świadczyć o jej popularności a także o tym, że jest ciągle potrzebna.


"Przed wyruszeniem na grzybobranie chciałbym udzielić wszystkim jeszcze jednej rady: zbierajcie tylko te grzyby, które dobrze znacie. Jeśli znajdziecie gatunki, których rozpoznanie sprawia wam trudność, zasięgnijcie porady specjalisty."
Ja, nawet gdy nie nazbieram zbyt dużo grzybów, to i tak cieszę się z samej wyprawy do lasu. Co prawda, to mam las niemal za ogrodzeniem, lecz ten "prawdziwy" grzybny jest o kilka kilometrów od mojego domu, więc to również niezbyt daleka wyprawa, lecz za to bardzo przyjemna. Chociaż nie trzeba koniecznie udawać się do lasu, grzyby rosną niemal wszędzie.

Atlas pana Lauxa jest kieszonkową formą, co sprawia, że możemy zabrać go ze sobą na grzybobranie. Zawiera szczegółowe opisy grzybów rosnących w różnych środowiskach i przedstawione są na kolorowych fotografiach. Prawdą jest jednak to, że nawet najdokładniejszy opis poszczególnych gatunków, który przytoczony jest w atlasie, nie zastąpi doświadczenia, którego każdy grzybiarz nabiera wraz z czasem a nawet i doświadczonym zdarzają się pomyłki. Dlatego zawsze trzeba zbierać grzyby z uwagą i gdy mamy jakieś wątpliwości, to lepiej zostawić takie okazy w lesie...
Autor podzielił swoją książkę na poszczególne środowiska, w jakich żyją grzyby, czyli: las liściasty i mieszany, las iglasty, łąki i ogrody, drewno i obszary podmokłe.
Możemy również znaleźć konkretny gatunek korzystając z indeksu. Obok kolorowej fotografii każdego grzyba jest dokładny jego opis i charakterystyczne cechy oraz dodatkowe wskazówki i symbole ułatwiające jego klasyfikację.


"Tereny bagniste, podmokłe łąki, brzegi stawów i bajor są bardzo interesującymi stanowiskami wzrostu dla różnych gatunków roślin i grzybów. Spotkać tam też można ciekawe zwierzęta - prawdziwy raj dla miłośników natury."
"Atlas grzybów, wydanie dziewiąte" zawiera 174 fotografie grzybów, można więc wybrać z tej liczby wiele grzybów jadalnych, które znamy a także dowiedzieć się, gdzie najłatwiej znaleźć interesujące nas gatunki.
Myślę, że może już czas zacząć przegląd poradników dla zbieraczy grzybów. Gdy tylko spadnie deszcz to biorę koszyczek i daję nura w las.

Dziękuję Pani Edycie z Wydawnictwa RM za możliwość poznania tego poradnika.

Link do opinii
Inne książki autora
Grzyby jadalne oraz ich trujące sobowtóry
Hans E. Laux0
Okładka ksiązki - Grzyby jadalne oraz ich trujące sobowtóry

"Mam na rydza smaczek..Jadalny czy trujący? Kto lubi chodzić na grzybobranie, musi mieć głęboką wiedzę na temat grzybów trujących, które bywają niekiedy...

Alas grzybów jadalnych i trujących
Hans E. Laux0
Okładka ksiązki - Alas grzybów jadalnych i trujących

Gdy późnym latem w ściółce między drzewami pokazują się pierwsze grzyby, oznacza to, że rozpoczyna się najlepszy czas dla grzybiarzy. Jednakże nie wszyscy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Szpital św. Judy
M.M. Perr
Szpital św. Judy
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Krypta trzech mistrzów
Marcin Przewoźniak
Krypta trzech mistrzów
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy