Archeologia na wyrywki

Ocena: 0 (0 głosów)
Pisana w latach 1953-1956 ,,Archeologia na wyrywki", należąca do cyklu reportaży archeologicznych Jasienicy, stanowi w pewnym sensie kontynuację ,,Świtu słowiańskiego jutra" (1952, 1954), wydanego w latach późniejszych jako ,,Słowiański rodowód". Autor wraca w znane już sobie miejsca, gdzie wciąż trwają prace wykopaliskowe. Ponownie zjawia się więc w Biskupinie, a także w Gdańsku i Opolu. Ogląda też pozostałości pogańskiego kręgu kultowego na Górze Sępiej (dawnej Raduni), opisuje magiczne zwyczaje Ślązaków przedstawione w XIII-wiecznym dziele brata Rudolfa, cystersa z klasztoru w Rudach. Wraz z uczestnikami ekspedycji poszukuje śladów historycznych Grodów Czerwieńskich - w Gródku Nadbużnym (dawny gród Wołyń), Czermnie (Czerwień) i Sąsiadce (Sutiejsk); przypomina pionierskie prace Zoriana Dołęgi Chodakowskiego, który przed ponad stuleciem badał grodziska w widłach Huczwy i Bugu. Relacjonuje dzieje Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, najstarszego i największego ongiś regionu górniczo-hutniczego na ziemiach polskich. Odwiedza także wsie kurpiowskie, kreśląc zarazem obraz prowincjonalnej Polski z wczesnych lat pięćdziesiątych.

Wykopaliska archeologiczne, pisze Jasienica, ,,odsłaniają dowody, że dzieje Polski są dłuższe i bogatsze, że sama Polska bardziej dostojna i wspaniała, niż się to komukolwiek dawniej wydawało".

Paweł Jasienica, właśc. Leon Lech Beynar (1909-1970) Odznaczony pośmiertnie w 2007 roku Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski - historyk, eseista, publicysta; autor słynnej syntezy dziejów Polski przedrozbiorowej (,,Polska Piastów", ,,Polska Jagiellonów", ,,Rzeczpospolita Obojga Narodów"). Uczestnik kampanii wrześniowej, oficer Armii Krajowej; po wojnie represjonowany. Od 1959 roku wiceprezes ZLP; ostatni prezes Klubu Krzywego Koła (1962). W 1964 jako jeden z 34 intelektualistów podpisał protest przeciwko polityce kulturalnej władz PRL. Od 1966 wiceprezes polskiego PEN Clubu. W 1968 wystąpił w obronie represjonowanych studentów, co spowodowało zakaz publikacji jego prac.

Nota wydawnicza Niniejszy zbiór reportaży archeologicznych - kolejny z cyklu po "Świcie słowiańskiego jutra" (1952, 1954) - oparto na pierwszym, a zarazem jedynym jego wydaniu, przygotowanym przez Książkę i Wiedzę w 1956 roku.

,,Wizyty na wykopaliskach nie skończyły się w roku 1951, weszły mi raczej w nałóg - pisał w "Słowiańskim rodowodzie" (1961, 1965). - O późniejszych - w Wielkopolsce, na Śląsku, Kurpiach, Grodach Czerwieńskich i w Kielecczyźnie - opowiada książka "Archeologia na wyrywki". Ukazała się w roku 1956 i ze względu na trzytysięczny nakład jest mało znana, chocia ż osobiście uważam ją za znacznie lepszą od "Świtu słowiańskiego jutra", który osiągnął tysięcy dwadzieścia i całkowicie się rozszedł".

"Archeologia na wyrywki" to pokłosie wypraw Pawła Jasienicy na wykopaliska . w Biskupinie, Opolu, Gdańsku i historycznych Grodach Czerwieńskich, głównie w latach 1952-1955, oraz odwiedzin obozu etnograficznego na Kurpiach. Dołączenie do książki rozdziału opisującego ,,dni wczorajsze" Zagłębia Staropolskiego ,,wynikało - jak pisze we wstępie profesor Zbigniew Bukowski - z panującej wówczas tendencji do rozpatrywania dziejów... w kontekście , którym to studiom patronował Instytut Historii Kultury Materialnej PAN".

Przy opracowywaniu tekstu unowocześniono pisownię, zachowując charakterystyczne dla pisarstwa Jasienicy formy językowe. Poprawiono też drobne nieścisłości w cytatach, datach (np. datę śmierci Zoriana Dołęgi Chodakowskiego) i pisowni nazwisk. Dodano nieliczne przypisy, oznaczając je cyferkami - przypisy autora oznaczone zostały gwiazdkami.

Spis rzeczy Na początku był Biskupin... prof. Zbigniew Bukowski W Wielkopolsce i na Pomorzu Barwy ginącej puszczy Tradycje śląskiego obyczaju Nad Huczwą i Bugiem Dni wczorajsze staropolskiego okręgu Nota wydawnicza Indeks osób Indeks nazw geograficznych i etnicznych

Informacje dodatkowe o Archeologia na wyrywki:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2016-03-29
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788380974838
Liczba stron: 216

więcej

Kup książkę Archeologia na wyrywki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Archeologia na wyrywki - opinie o książce

Inne książki autora
Kraj nad Jangcy
Paweł Jasienica0
Okładka ksiązki - Kraj nad Jangcy

Relacja-reportaż z sześciotygodniowej podróży pisarza po Chinach z 1956 roku to jedna z najciekawszych, a zarazem niemal zapomnianych książek Pawła Jasienicy...

Świt słowiańskiego jutra
Paweł Jasienica0
Okładka ksiązki - Świt słowiańskiego jutra

Reportaż archeologiczny na temat nakładów i przedsięwzięć podjętych przez władze Polski Ludowej w celu poszukiwania reliktów polskości ziem...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Las powieszonych lisów
Arto Paasilinna ;
Las powieszonych lisów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy