Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych

Ocena: 5 (1 głosów)

Komedia to zbyt poważna sprawa, by traktować ją lekko. Książka „Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych” udowadnia, jak bliskie prawdy jest to stwierdzenie.
Magda Kosińska-Król zabiera czytelników w podróż przez fascynujący świat sitcomów, ukazując ich wpływ na kulturę oraz społeczeństwo.
Seriale komediowe zostały zaprezentowane jako tytułowe antidotum na rozmaite problemy czy zjawiska pojawiające się w Stanach Zjednoczonych i życiu Amerykanów. Wśród opisanych produkcji znajdują się między innymi: „Flintstonowie”, „Rodzina Addamsów”, „M*A*S*H”, „The Cosby Show”, „Kroniki Seinfelda”, „Przyjaciele”, „Biuro” czy „Współczesna rodzina”. Jednak autorka nie ogranicza się tylko do popularnych tytułów – przybliża także seriale mniej znane polskim widzom, a równie warte uwagi ze względu na ich znaczenie w popkulturze i historii amerykańskiej telewizji. Nie brak też w książce anegdot związanych z tworzeniem kultowych serii, a spośród faktów i ciekawostek wyłaniają się fascynujące portrety niezwykłych osobowości.
„Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych” jest doskonałym przewodnikiem po historii telewizyjnych komedii, które nie tylko dostarczały rozrywki, ale również miały głęboki wpływ na świadomość społeczeństwa. To niezwykle interesująca lektura dla wszystkich, którzy chcą poznać kulisy i okoliczności, w jakich rodziły się klasyczne produkcje.

Informacje dodatkowe o Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2024-01-24
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788396949509
Liczba stron: 441
Język oryginału: polski

Tagi: seriale komediowe humor telewizja Ameryka Stany Zjednoczone Ameryki (USA) Społeczeństwo i kultura - zagadnienia ogólne popkultura Historia społeczna i kulturalna Kulturoznawstwo i medioznawstwo

więcej

Kup książkę Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych - opinie o książce

Avatar użytkownika - toledo
toledo
Przeczytane:2024-01-31, Ocena: 5, Przeczytałem,

Autorka "Antidotum" rzeczywiście zabrała nas w podróż po świecie sitcomów, a ja muszę przyznać, że to było takie... rozrywkowe i edukacyjne jednocześnie. Przynajmniej takie jest moje subiektywne odczucie.

Zacznijmy od plusów, bo chyba wypada zacząć od pozytywów, tak? Kosińska-Król porusza się swobodnie po historii amerykańskich seriali komediowych, rzucając światło na kultowe tytuły i te, które mogły być nieco zapomniane. Czuć fascynację tematem. Nie mogę nie docenić też tego, jak autorka ukazuje wpływ poszczególnych produkcji na kulturę i społeczeństwo. To jak zapis telewizyjnej rewolucji, a rewolucje zawsze są ciekawe. Seriali autorka opisała kilkanaście, ale poddała je szczegółowej analizie. Wybór tytułów wydaje się dobrze przemyślany.

Ale teraz, uwaga, rzecz, która mnie trochę męczyła - to podsumowanie. Okej, zakończenie jest ważne, a tutaj trochę mi brakowało. Autorka nieco się pogubiła, co wydaje mi się wyjątkowo dziwne, biorąc pod uwagę jej wcześniejszą klarowność. Wnioski w zakończeniu były takie... hm, niespójne? Mam wrażenie, że z tej książki można by wyciągnąć więcej refleksji niż autorka zaserwowała na paru ostatnich stronach w podsumowaniu. Ale może po prostu zostawiła nam dowolność interpretacji?

Drugą sprawa to ta mała mieszanka - biografie, anegdoty zza kulis, czy tylko historia seriali? Czytelnik jest trochę zostawiony w tym tematycznym trójkącie, nie wiedząc, czy teraz ma wsłuchiwać się w historię twórców czy raczej w zabawne historie z planu. Jako fan anegdot, ja bym oczywiście załapał się na obie opcje, ale rozumiem, że to może być dla kogoś nieco zagmatwane.

Chciałbym podkreślić, że to czepialstwo i drobiazgi, a czepianie się to moja specjalność. Mimo tych drobnych zastrzeżeń, "Antidotum" nadal jest świetnym przewodnikiem po historii amerykańskich komedii telewizyjnych. Znajdziecie tu trochę wszystkiego, co w telewizji komediowej kochamy - od śmiechu po głębsze spojrzenie na społeczeństwo.

Podsumowując, Kosińska-Król robi kawał dobrej roboty. Trudno nie docenić tego, co autorka tu zaprezentowała, mimo tych drobnych niedociągnięć. Podkreślam, że to rzeczy naprawdę drobne. Nadal mamy lekturę, która się plasuje wysoko w kategorii medioznawczej i literatury popularno-naukowej.

Link do opinii
Inne książki autora
Portrety bez upiększeń. Historie (nie)zapomnianych gwiazd Hollywood
Magda Kosińska-Król0
Okładka ksiązki - Portrety bez upiększeń. Historie (nie)zapomnianych gwiazd Hollywood

Książka Portrety bez upiększeń. Historie (nie)zapomnianych gwiazd Hollywood będzie cenną pozycją w biblioteczce każdego, kto interesuje się biografiami...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy