Andrzej Bobola herbu Leliwa, ksiądz, zakonnik, dziś patron Polski, żył w latach 1591–1657 w niebywale burzliwym czasie wielkich zagrożeń dla Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Zginął w sposób szczególnie okrutny z rąk Kozaków, którzy chcieli mu nawet darować życie pod warunkiem wyrzeczenia się przezeń wiary katolickiej. Mimo wyjątkowo bestialskich tortur – odmówił. Umierał w strasznych męczarniach. Ginęło wtedy wielu katolików na wschodzie Rzeczypospolitej Obojga Narodów; grzebano ich pospiesznie, szybko zapominano o miejscach pochówku. Tak samo było z o. Andrzejem Bobolą, który jednak w 1702 r. ukazał się jako zakonnik w Pińsku i poprosił o odnalezienie jego trumny. 19 kwietnia tegoż roku trumna została rzeczywiście odnaleziona. Po jej otwarciu okazało się, że zwłoki Męczennika w ogóle nie mają oznak rozkładu! Obok samego objawienia był to widomy znak od Niebios, że Męczennik jest ich wybrańcem. Przybyły z zaświatów o. Andrzej Bobola obiecał wówczas mieszkańcom Pińska, że wybawi ich z rąk szwedzkich żołdaków, którzy pustoszyli kraj podczas wojny północnej. Dotrzymał słowa, Pińsk cudem ocalał.
Tak jak za życia – również po śmierci Bobola się nie poddał. Stwierdzenie to może wydawać się dziwne, ale tylko tym, którzy nie znają losów tego dzielnego księdza i wielkiego patrioty. Książka ta przybliża koleje jego dramatycznego życia oraz późniejszych niezwykłych objawień, które dokonują się po dzień dzisiejszy! Objawienia te związane były (i są) zawsze z intencją ratowania Ojczyzny. Np. w 1819 r. o. Bobola budził nadzieje Polaków, przepowiadając, że po wielkiej wojnie odzyskają niepodległość. Jak wiemy, stało się to faktycznie po I wojnie światowej w 1918 r. Za każdym razem o. Andrzej Bobola, który w 1853 r. został beatyfikowany, a w 1937 r. kanonizowany, jawi się jako orędownik spraw narodowych. Ostatnie zjawienie Męczennika odbyło się 1 maja 2020 r.
Książka jest opowieścią o człowieku niezłomnym choć pełnym sprzeczności, o świętym, o wielkim orędowniku naszej Ojczyzny w Niebie. Dzieje św. Andrzeja Boboli rzucone zostały na tło historii Rzeczypospolitej, co czyni ją szczególnie barwną i zarazem pouczającą. Potrzebujemy dzisiaj mocnego świadectwa wiary płynącego nie z deklaracji, ale przede wszystkim z postawy życia. Na obecne trudne czasy trudno o lepszy wzór, o lepszy przykład dla nas wierzących niż urodzony w Strachocinie św. Andrzej Bobola.
Książka ta, którą przeczytacie jednym tchem, pomaga w odróżnieniu prawdy od fałszu, dobra od zła, wolności od zniewolenia, tworzenia od niszczenia, kultury życia od cywilizacji śmierci. Opowieść wzbogaca 170 starannie dobranych ilustracji.
Wydawnictwo: Biały Kruk
Data wydania: 2024 (data przybliżona)
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN:
Liczba stron: 352
Język oryginału: Polski
Niechciany Krzyż to książka w obronie krzyża! To niewielkich rozmiarów dzieło stanowi kondensację prawdy o krzyżu. Autor wychodząc od absurdalnego wyroku...
Jan Paweł II Wielki. Takim przydomkiem nazwą Papieża-Polaka dopiero potomni, jednak już dzisiaj możemy uznać znaczenie tego pontyfikatu za wyjątkowe. Przypadł...
Przeczytane:2024-04-17, Ocena: 5, Przeczytałem,
Na temat świętych krąży opinia, że są to ludzie pozbawieni wad. Tymczasem to ludzie, którzy świadomi swoich grzechów, błędów i słabości stawiają im czoła i w ten sposób dochodzą do świętości. I o tym właśnie jest książka „Andrzej Bobola. Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość”.
Ziemskie życie Andrzeja Boboli przypadło na trudne czasy dla naszego kraju. Rzeczypospolita nękana wojnami z Rosją, Szwecją, Kozakami i Tatarami nie gwarantowała bezpiecznego i spokojnego życia swoim mieszkańcom. Po wstąpieniu do zakonu Jezuitów Andrzej Bobola dał się poznać jako impulsywny i kłótliwy współbrat, ale jednocześnie ciężko pracujący nad swoim charakterem. Był też postrzegany jako odważny i wytrwały w swych przekonaniach, co potwierdziło się w czasie ostatnich godzin jego życia. Nie wyrzekł się wiary w Boga, choć był świadomy, że grozi mu za to śmierć.
Przepięknie wydana przez wydawnictwo Biały Kruk książka podzielona została na 3 części. Pierwsza z nich bardzo obrazowo przedstawia ziemskie życie świętego, osadzone w trudnych dla kraju czasach. Druga część to historia jego ukazywania się po śmierci, które stanowi niezwykły fenomen.
„Przecież nie chodzi tylko o to, aby o nim pamiętano. Warto zwrócić baczniejszą uwagę na okoliczności jego zjawień, mocno wpisanych w dzieje Polski. Wyraźnie wskazują one bowiem na niepodważalną prawdę, że historię naszej ojczyzny pisze Boża Opatrzność, a my musimy być bardzo czujni, by Jej słuchać i z Nią współpracować.”
Trzecia część książki to współczesna historia świętego Andrzeja Boboli i jego kultu, którego rozpowszechnieniem zajął się ks. Józef Niżnik. To także opis ostatniego ukazania się świętego Andrzeja.
A może wcale nie ostatniego?
Ale to już pokaże czas…