Alicja w krainie konieczności

Ocena: 4.4 (5 głosów)
Dwie siostry, miłość, zdrada. Czy tak jak u Mickiewicza? Nowe perspektywy, trudne wybory, dążenie do szczęścia za wszelką cenę i ich konsekwencje.

Czy tylko wtedy, gdy wbije się własnej siostrze nóż w plecy i ukradnie dzbanek z malinami, można zniszczyć jej życie? Okazuje się, że bywają jeszcze inne sposoby na to, żeby normalna, czterdziestoletnia kobieta poczuła się w swoim życiu jak w klatce, z której nie ma wyjścia. Alicja, jak każda szczęśliwa mężatka trwająca w spokojnym przekonaniu, że żadne burze jej w życiu nie grożą, i że zestarzeje się z tym samym mężczyzną, pewnego dnia zostaje postawiona przed wyborami, na które nie była gotowa. Jej bezpieczny dotychczas świat staje nagle na głowie, ale jednocześnie pojawia się nadzieja, że oto nadszedł wreszcie ten moment, kiedy będzie mogła pomyśleć o sobie. Tylko czy uda jej się ta trudna sztuka?

Informacje dodatkowe o Alicja w krainie konieczności:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2011-02-22
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7648-632-1
Liczba stron: 544

więcej

Kup książkę Alicja w krainie konieczności

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Alicja w krainie konieczności - opinie o książce

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2014-02-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2014,
Powieść nabiera tempa, akcji i rumieńców dopiero od strony 300. Zaczyna wiele się dziać: choroby, zdrady, skandale, wypadki... Zakończenie książki okazuje się jak dla mnie niebanalne. W powieści odnalazłam takie emocje i uczucia jak miłość, poświęcenie, uległość i będące na drugim biegunie - cynizm, nieodpowiedzialność, wyrachowanie i oziębłość emocjonalna. Książka przypomina mi twórczość Katarzyny Grocholi czy Moniki Szwai. Myślę, że jest to książka skierowana do kobiet, które lubią łzawe opowieści o trudnej miłości i niespełnionym macierzyństwie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - EmnildaAmelberga
EmnildaAmelberga
Przeczytane:2024-06-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2024,

"Alicja w krainie konieczności" to opowieść o kobiecie, która za dużo poświęca się dla innych, a o samej sobie myśli niewiele. A przynajmniej tak jest do pewnego momentu, kiedy to odkrywa, że jej życie wcale nie jest takie jak myśli. Główna bohaterka mierzy się z różnymi przeciwnościami losu, z brakiem asertywności, z ludźmi którzy ten fakt wykorzystują, poznaje z czasem nowe opcje, nowych ludzi, pojawiają się w jej życiu nowe możliwości. Z jednej strony jest to w miarę dobra książka, aczkolwiek bez szaleństw. Mamy tutaj postać - tytułową Alicję - która biega na każde skinienie męża i siostry, na wszystko się zgadza, bo nie umie się postawić, a nawet nie wie, że się da i jak to zrobić, godzi się więc na przeróżne rzeczy, które psują jej własne plany. Z czasem jej prywatne życie się wali, a wtedy pojawia się możliwość wprowadzenia do niego zmiany i do pewnego momentu wydaje się, że jest szansa, że to nastąpi. Niestety to tylko wrażenie do pewnego momentu, ponieważ jest to kolejna książka, która opowiada losy postaci, która niby zdobywa świadomość tego, że coś w tym życiu należy zmienić, próbuje, na chwilę się udaje, ale tylko do chwili aż nie dojdzie do konfrontacji z sytuacjami znanymi jej dotychczas, a z którymi sobie nie radzi. Tutaj w ogóle nie ma przepracowania czegokolwiek, co jest zdecydowanym minusem książki, bo postać, która się nie rozwija to nudna postać, a jeśli jest to te z główny bohater to i nudna książka. Mamy tutaj więc ogólnie ciekawy pomysł, ale z niewykorzystanym w pełni potencjałem, trochę humoru i to na plus, bo trochę te wątki rozruszały zastałą fabułę i są taką odskocznią od wiecznego marudzenia i kłótni postaci, pojawia się też zapowiedź zmiany losów głównej bohaterki, ale tutaj też z niewykorzystanym potencjałem - choć w samej powieści można to potraktować jak złośliwość losu, która niestety czytelnika pozostawia z niemałym zawodem i uczuciem niedosytu, bo przecież mogłoby być inaczej, mogłaby ta postać czegokolwiek się w końcu nauczyć, a tak to aż się nie chce wracać do takiej książki, gdzie postać po prostu stoi w miejscu. Ogólnie taka średnia powieść, ma lepsze i gorsze momenty, w miarę szybko się czyta, ale czegoś jej brakuje, tego "czegoś" co przyciąga ponownie do lektury, a nawet chciałoby się poznać dalsze losy - tutaj jest raczej: "o, dobrnęliśmy do końca, było ok, ale za często wiało nudą". 

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2016-11-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 2016,
Avatar użytkownika - esia189
esia189
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - ewaki
ewaki
Przeczytane:2012-05-25, Ocena: 4, Przeczytałem, Przeczytane,
Inne książki autora
Powrót z piekła
Magdalena Kawka0
Okładka ksiązki - Powrót z piekła

Kontynuacja powieści "Pora westchnień, pora burz" o końcu beztroskiego Lwowa. Jest koniec 1940 roku. Gustaw Lindner od sześciu miesięcy przebywa...

Sztuka latania
Magdalena Kawka0
Okładka ksiązki - Sztuka latania

Od kiedy tak naprawdę zaczyna się dojrzałość? Czy wtedy, gdy dumni odbieramy dowód osobisty? A może wtedy, gdy wreszcie zyskujemy pewność, że nasze wybory...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy