Aleje Jerozolimskie w Warszawie. Wydarzenia, ludzie, domy

Ocena: 6 (1 głosów)

W latach 20. XIX wieku Warszawa zyskała nową ulicę, a właściwie szeroką aleję. Od dawno nieistniejącej żydowskiej osady Nowa Jerozolima dostała dumną nazwę Nowa Droga Jerozolimska, zmienioną później na Aleje Jerozolimskie. W ciągu kilku dziesięcioleci, m.in. dzięki wybudowaniu przy niej kolei, stała się jedną z głównych arterii miasta. W latach 1870–1939 Aleje stanowiły elegancki bulwar. Tu w swoich ulubionych lokalach spotykała się polska elita finansowa i intelektualna, przy tej ulicy mieszkało wielu wybitnych Polaków, a ich domy i siedziby wielu instytucji były dziełami czołowych architektów polskich i zagranicznych.

Losy Alej Jerozolimskich są nierozerwalnie splecione z historią Polski. W czasie drugiej wojny światowej, zwłaszcza powstania warszawskiego, były rozjeżdżane czołgami, bombardowane i podpalane. Po wojnie zaś je częściowo odbudowano i postawiono nowe budynki, m.in. Dom Partii i Centralny Dom Towarowy. Ulica była świadkiem wielu ważnych wydarzeń, ale także mniej chwalebnych epizodów.

Dzieje Alej Jerozolimskich w sposób popularny opisuje dr Artur Bojarski, historyk, varsavianista, pracownik Muzeum Historycznego w Legionowie. Pod jego piórem ożywają miejsca, domy i mieszkający w nich ludzie, ich historie i przeżycia, często dramatyczne. Atutem książki są fotografie ukazujące Aleje dawne i współczesne. Miłośnicy dziejów Warszawy nie mogą przegapić tej publikacji.

Informacje dodatkowe o Aleje Jerozolimskie w Warszawie. Wydarzenia, ludzie, domy:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2023-11-22
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788311168596
Liczba stron: 236
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Aleje Jerozolimskie w Warszawie. Wydarzenia, ludzie, domy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Aleje Jerozolimskie w Warszawie. Wydarzenia, ludzie, domy - opinie o książce

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2024-01-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2024,
Losy Alei Jerozolimskich od początku swojego istnienia są nieustannie splecione z historią Polski. W czasie drugiej wojny światowej a szczególnie w okresie powstania warszawskiego były bombardowane, rozjeżdżane czołgami i podpalane. Po wojnie powoli były odbudowywane, postawiono nowe gmachy między innymi Dom Partii czy Dworzec Centralny a wraz z upadkiem komunizmu zaczął się dla nich kolejny rozdział. Jednak niezmiennie symbolem Alei pozostaje hotel Polonia. Chyba nie ma nikogo, kto nie słyszałby o Alejach Jerozolimskich. Jednak prawdopodobnie zazwyczaj było to w kontekście czyjejś biografii, jakiejś zbiorowości czy jakiegoś wydarzenia. Tym razem bohaterem książki historycznej jest sama ulica. W poszczególnych rozdziałach autor niniejszej publikacji przedstawił zmiany, jakie zaszły w Alejach Jerozolimskich skupiając się szczególnie na ostatnim ćwierćwieczu. Nowe budynki projektu znanych i mniej znanych... Miejsca z zielenią... Nowe miejsca, gdzie tworzyła się historia... Wspomnienia... Aleje Jerozolimskie w Warszawie. Wydarzenia, ludzie, domy to książka w moim mniemaniu bardzo ciekawa i pozwalająca uświadomić sobie jak zmieniało się jedno konkretne miejsce na przestrzeni lat. Dodatkowym walorem książki są liczne zdjęcia obrazujące zmiany w trakcie sporego docinku czasu. Oglądając je czasami aż trudno było mi uwierzyć jak bardzo zmieniło się jedno miejsce na przestrzeni lat. Szczerze polecam tę książkę. Z pewnością powinni po nią sięgnąć miłośnicy historii a szczególnie historii naszej stolicy.
Link do opinii
Inne książki autora
Navarino 1827
Artur Bojarski0
Okładka ksiązki - Navarino 1827

Autor spogląda na bitwę w szerokim kontekście trwającego od 1821 r. powstania greckiego, poszukując odpowiedzi na pytania o historię i narodziny współczesnego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy