Zalesie Górne - podwarszawska Nibylandia czy czarna dziura?
Zalesie Górne powstało przed wojną z inicjatywy hrabiego Jana Wisłockiego, który chciał wykreować enklawę dla inteligencji i artystów. W koncepcję miejscowości od początku wpisany był idylliczny kra jobraz, wypoczynkowy charakter, ale i hermetyczność. Miejsce wydało takich twórców jak Edward Krasiński czy Anka Ptaszkowska.
Dziś, prawie sto lat po powstaniu Zalesia, lokalna młodzież kontynuuje artystyczne tradycje i z rozmachem realizuje nietuzinkowe przedsięwzięcia: zimową plenerową imprezę na modłę germańskiego Yule; punkowy festiwal w ruinach restauracji; oddolny, postawiony własnymi siłami skatepark.
Miejscowość jest pełna piękny ludzi i historii, zdających się istnieć w alternatywnym, bajkowym klimacie. Niestety także na nich czeka nieubłagana rzeczywistość.
Zalesie zmienia się - masowo powstają osiedla i drogi, prowadzona jest wycinka lasów, a stary ośrodek ,,Wisła" przemienia się w budżetową wersję Disneylandu. Na domiar złego za rogiem czyha dorosłość.
Jak bohaterowie radzą sobie z momentem, kiedy trzeba zostawić zajawkę i coraz częściej wsiadać w pociąg do Warszawy? Czy życie pozostanie już tylko corocznym czekaniem na lato? ,,05-540. Czekając na lato" to skok w klimat przedmiejskiej nostalgii i pogoni za marzeniami, które bledną i przekształcają się w rzeczywistość, na szczęście nie zawsze rozczarowującą. W książce spotkamy osoby, które kultywują ,,zalesiański sen": punkowców, poetów, malarki, tancerki, prezesów klubu piłkarskiego, skejterów, rowerzystów, grafików, wojowników, lekkoduchów. Chwile spędzone z każdym bohaterem składają się na fragment mikrokosmosu, który przez opis Zalesia dąży do tego, żeby stać się analizą dorastania w ogóle. W wizerunku zalesiańskich bohaterów tekst poszukuje też odbicia szerszej grupy młodych ludzi w Polsce.
Książka w limitowanym nakładzie przygotowana ręcznie z najwyższą starannością. Od analogowych czarno-białych fotografii przez druk offsetowy po twardą, płócienną oprawę z letterpressem(wszystko wykonane ręcznie). Rzemieślnicza forma książki jest zgodna z charakterem Zalesia Górnego. Twórcy wykorzystali doświadczenie pozyskane w toku studiów i wcześniejszych prac, żeby stworzyć kompletny, autorski projekt od A do Z.
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2025-02-21
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 244