Robin Cook - biografia, życie i twórczość
Robin Cook urodził się na Brooklynie w Nowym Jorku. Najbardziej znany ze swoich thrillerów medycznych. W Polsce wydawany pod szyldem wydawnictwa Rebis.
Robin Cook – życiorys
Będąc dzieckiem, wraz z całą rodziną przeniósł się do stanu New Jersey. Studiował na Wesleyan University i Columbia University College of Physicians and Surgeons. Dodatkowo, już podyplomowo, odbył szkolenie medyczne na Harvardzie.
W latach 1969 – 1971 Cook służył w marynarce wojennej, wtedy też napisał swoją pierwszą powieść Rok interny. Chociaż powieść stała się porażką to autor ani myślał, żeby się poddać. Opanował techniki pisarskie i wnikliwie studiował bestsellery. Jego następne dzieło – Coma – okazało się już sukcesem. Na jego bazie powstał film Śpiączka, w reżyserii Michaela Crichtona.
Robin Cook – książki
Autor nie tracił dobrej passy i zdobywał coraz większą popularność. Jak nikt łączy tematy stricte medyczne z fikcją. Zastanawia się nad zagrożeniami jak i możliwościami współczesnej nauki i medycyny. Wciąga i fascynuje czytelników. Cytaty z jego książek często są przewrotne i wstrząsające.
W 1997 roku wydał powieść o tytule Toksyna. Trzymająca w napięciu opowieść o ojcu, którego malutka córka zmarła na tajemniczą bakterię. Inną intrygującą historię jest Wstrząs. Książka o klinice leczenia bezpłodności, której działania budzą wątpliwości. Jedno jest pewne, za zamkniętymi drzwiami dzieją się dziwne i podejrzane rzeczy.
Robin Cook ma też na swoim koncie znany i lubiany cykl Laurie Montgomery/Jack Stapleton. Pierwsza część ma tytuł Oślepienie, a ostatnia, wydana w 2019 roku Geneza. W serii czytelnicy mają szansę śledzić sprawy jakie rozwiązują tytułowi bohaterowie: patolog medycyny sądowej i jego współpracowniczka.
Źródło: Źródło fotografii: Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0 // https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Robin_Cook.JPG
Rak - choroba, która budzi największy strach - nie wychodzi poza sam szpital, chyba że dotyczy kogoś bezpośrednio, krewnego czy przyjaciela.
Więcej