Eduardo Mendoza - biografia, życie i twórczość
Eduardo Mendoza po ukończeniu studiów prawniczych na Uniwersytecie Autonomicznym w Barcelonie, w latach 1973–1982 pracował jako tłumacz w Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.
Jego literacki debiut, powieść Prawda o sprawie Savolty z 1975 roku, uznawany jest za przełomowe dzieło w literaturze hiszpańskiej, zwiastujące koniec okresu frankistowskiej cenzury.
Wśród najbardziej znanych dzieł Mendozy znajduje się cykl powieści o damskim fryzjerze-detektywie, który zyskał popularność również w Polsce.
Pierwsza z nich, Sekret hiszpańskiej pensjonarki (1979), wprowadza czytelników w świat absurdalnych zagadek kryminalnych, pełnych satyry i groteski.
Kontynuacją serii są Oliwkowy labirynt (1982), Przygoda fryzjera damskiego (2002) oraz Awantura o pieniądze albo życie (2012).
Te powieści, łączące elementy kryminału i komedii, zdobyły uznanie zarówno krytyków, jak i czytelników.
Innym ważnym dziełem jest Miasto cudów (1986), epicka opowieść o Barcelonie przełomu XIX i XX wieku, ukazująca przemiany społeczne i urbanistyczne miasta.
Powieść ta, uważana za jedno z najważniejszych osiągnięć Mendozy, została przetłumaczona na wiele języków, w tym na polski, i cieszy się dużym zainteresowaniem czytelników.
W 2010 roku Mendoza otrzymał prestiżową nagrodę Premio Planeta za powieść Walka kotów, której akcja toczy się w Madrycie w przededniu hiszpańskiej wojny domowej.
Książka ta, również dostępna w polskim przekładzie, ukazuje mistrzostwo autora w łączeniu fikcji literackiej z realiami historycznymi.
Twórczość Eduardo Mendozy charakteryzuje się błyskotliwym humorem, satyrą na społeczeństwo oraz umiejętnością tworzenia intrygujących fabuł.
Jego książki, tłumaczone na wiele języków, zdobyły międzynarodowe uznanie i liczne nagrody literackie, czyniąc go jednym z najważniejszych współczesnych pisarzy hiszpańskojęzycznych.
Źródło: fot. Autorstwa Mr. Tickle - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4223671
Klimat Barcelony, stały, umiarkowany, wilgotny i przesycony solnymi wyziewami, cieszy się zasłużoną sławą wśród wirusów i bakterii.
Więcej