Annie Ernaux - biografia, życie i twórczość
Annie Ernaux - jak podkreśliła Akademia Szwedzka - konsekwentnie i z różnych perspektyw przygląda się życiu naznaczonemu silnymi dysproporcjami płci, języka i klasy.
Rodzice Annie Ernaux byli sklepikarzami, prowadzili też kawiarnię. Przyszła Noblistka wychowywała się w biedzie, a pochodzenie przez wiele lat stanowiło dla niej powód do wstydu – podobnie jak ubóstwo, którego zaznała. Tak właśnie wstyd stał się jedną z najważniejszych kategorii w twórczości autorki książki Lata.
Annie Ernaux w swoich książkach przygląda się własnemu życiu i swoim doświadczeniom. Czasem odwołuje się do formy pamiętnika. Ważnym dla niej pisarzem jest Marcel Proust, ale też socjolog Pierre Bourdieu.
Annie Ernaux - książki po polsku
W Polsce ukazała się powieść Miejsce, w której Annie Ernaux ukazuje swojego ojca. W 2022 roku do księgarń trafiły Lata. Po otrzymaniu przez Ernaux NAgrody Nobla w dziedzinie literatury Wydawnictwo Czarne zapowiedziało opublikowanie ksiażki Bliscy, zbioru trzech minipowieści: wydanego dawniej Miejsca, które nie jest już dostępne w księgarniach, tekstu Pewna kobieta oraz Druga córka.
Annie Ernaux - ekranizacje
Co ciekawe, w roku, w którym pisarka otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, do Polski trafi film Zdarzyło się, oparty na jej prozie. Produkcja otrzymała nagrodę – był to Złoty Lew na festiwalu w Wenecji w 2021 roku.
Annie Ernaux - antysemityzm
Po przyznaniu Annie Ernaux Nagrody Nobla w dziedzinie literatury pisarka została oskarżona o antysemityzm. Ernaux miała wspierać antyizraelski ruch RDS, kierowany przez Palestyński Komitet Narodowy. Ruch ten usiłuje wymusić na Izraelu usunięcie bariery separacyjnej na Zachodnim Brzegu i uznanie pełnej równości arabsko-palestyńskich obywateli Izraela.
Źródło: fot. By 2cordevocali - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=123040991