Recenzja książki: Zagubiona

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że sięgając po większość powieści obyczajowych, otrzymujemy przesłodzoną, sielankową wizję życia, w którym jeśli nawet pojawią się jakieś kłopoty i komplikacje, to wszystkie zawirowania zakończą się happy endem, a bohaterowie aż po grób darzyć się będą szczerą, bezgraniczną miłością. Potrzebujemy takiej odskoczni od szarej codzienności, jednak powieści te niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Zagubiona Katarzyny Michalak za przesłodzoną okładką kryje bolesną historię, obok której trudno przejść obojętnie. Tym bardziej, że – jak we wstępie zaznacza autorka – wszystkie opisane wydarzenia miały miejsce w rzeczywistości.

Bohaterka książki Katarzyny Michalak, Ewa Kotowska, to pisarka, która postanawia rozprawić się z przeszłością, opisując swoje trudne życiowe doświadczenia w powieściach. Pierwszą z nich była Pisarka, kolejną jest Zagubiona. Ewa, choć oficjalnie tego nie przyznaje, opisuje życie młodziutkiej Weroniki, a w nim znajdują odbicie jej własne doświadczenia. Mamy więc opowieść wewnętrz opowieści i stopniowo wchodzimy na kolejne poziomy tej literackiej „Incepcji". 

Weronika, bohaterka książki Ewy Kotowskiej, nie ma łatwego życia. Pochodzi z dysfunkcyjnej rodziny, a jej chłopak, Wiktor, którego szczerze pokochała, właśnie trafił do więzienia. Pozostawiona na pastwę losu, bezbronna, samotna i bezdomna, próbuje zmienić swoje skomplikowane życie. Pomoc znajduje u Piotra, weterynarza, swojego mentora i nauczyciela zawodu. Jednak różnica wieku, jaka dzieli Weronikę i Piotra, nie pozwala w pełni rozwinąć się ich relacji. Dziewczyna pragnie miłości i poczucia bezpieczeństwa, jednak – jak pokażą kolejne rozdziały książki – pozostaje to tylko w sferze jej marzeń.

Portret Weroniki, jaki kreśli przed oczami czytelników autorka, z pewnością poruszy niejednego odbiorcę. Dziewczyna jest uczciwa, pracowita i serdeczna, a zderza się w świecie tylko z kłamstwem, oszustwami i wykorzystywaniem. Młodość sprzyja naiwności i dziewczyna pozwala się ponieść nadziei, że uczucie, jakie zaczyna się tlić między nią a miłym studentem medycyny, może przerodzić się w prawdziwą i dojrzałą miłość. To, czym naprawdę się stanie, będzie okrutnie bolesnym i druzgocącym doświadczeniem.

Zagubiona to książka, która gra na emocjach czytelnika. Ładunek uczuć, jaki autorka zawarła w powieści, może przytłoczyć bardziej wrażliwych odbiorców. Tak bowiem wiele cierpienia przyjmuje na swoje ramiona Weronika tylko dlatego, że bezgranicznie pragnie kogoś pokochać. Na kartach powieści nie brakuje też nieuczciwości i kłamstw, które jedna z postaci niczym jad sączy w życie dziewczyny. To właśnie przez intrygi Weronika traci miłość swojego życia i doznaje niewyobrażalnych krzywd z rąk własnego męża.

Zagubiona Katarzyny Michalak to drugi tom Trylogii Autorskiej. O tym jak potoczą się losy Weroniki, Wiktora, Piotra, Jeremiego i Ewy Kotowskiej, która skrupulatnie opisuje trudne zmagania swoich bohaterów z życiem, czytelnicy dowiedzą się z tomu wieńczącego cykl, z Marzycielki.

Tagi: bóg

Kup książkę Zagubiona

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Zagubiona
Książka
Zagubiona
Katarzyna Michalak
Inne książki autora
Poczekajka
Katarzyna Michalak0
Okładka ksiązki - Poczekajka

Poczekajka to powieść wysnuta z marzeń i snów, spleciona z miłości i nienawiści, okraszona garścią humoru i doprawiona szczyptą magii. Znajdziesz...

Lato w Przytulnej
Katarzyna Michalak0
Okładka ksiązki - Lato w Przytulnej

Każda rodzina ma tajemnice, ale żeby aż tyle?! NAD RODZINĄ GAWROSZÓW ZAWISŁY CZARNE CHMURY. Młodziutka Amelia spodziewa się dziecka, co dla nieuleczalnie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy