Recenzja książki: Wywiad polski na ZSRR 1921-1939

Recenzuje: milwaukee meg

Romantyczne opowieści o szpiegostwie i tajnych służbach (niekoniecznie Jej Królewskiej Mości) cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród polskich czytelników, zarówno jeśli chodzi o powieści, jak i literaturę poważniejszą i bardziej naukową. Zaskakujący więc może być więc fakt, że trudno jest znaleźć jakąkolwiek książkę (nie będącą publikacją stricte naukową) opisującą przypadki, wypadki, wzloty i upadki polskiego wywiadu w okresie międzywojennym i po wojnie. Jeśli jeszcze to drugie jest w pewien sposób zrozumiałe (polskie tajne służby były niestety niejako filią KGB i GRU, do czego nikt się nie lubi przyznawać), tak mała ilość publikacji na temat Oddziału II jest po prostu rozczarowująca. Na szczęście jednak i ta nisza zaczyna się powoli wypełniać – chociażby „Wywiadem polskim na ZSRR” profesora nauk historycznych Andrzeja Pepłońskiego, zajmującego się problematyką tajnych służb Rzeczpospolitej. 


Książka ta ukazuje w sposób pełny i wyczerpujący, ze wszystkich możliwych stron i ujęć, polskie próby uzyskania tajnych informacji o funkcjonowaniu ZSRR. Począwszy od budowy i organizacji Oddziału II (w szczególności referatu B 1 „Wschód”), poprzez najbardziej interesujące i symptomatyczne misje, aż do stosowanych metod i sposobów rozwijania działalności szpiegowskiej – książka Pepłońskiego rozwija wszystkie te tematy, a i jeszcze więcej, systematycznie i szczegółowo. Ramy czasowe są mało zaskakujące – od 1921 roku, kiedy to skończyła się wojna z bolszewikami, aż po wrzesień roku 1939, kiedy to uporządkowane i odgórne działania wywiadowcze zostały definitywnie zakończone. 


„Wywiad polski na ZSRR” ma dwie niewątpliwe zalety – tematykę oraz naukową dokładność i szczegółowość. Stosunki Polsko – Radzieckie pozostają w dalszym ciągu tematem mało eksploatowanym, z powodu chociażby braku odpowiednio wiarygodnej dokumentacji, podobnie jak problematyka struktur polskiego wywiadu. A żeby jeszcze zrobione to było w sposób wszechstronny i krytyczny… to się rzadko zdarza. Tutaj mamy okazję poczytać o problemach, jakie nie są poruszane w większości innych publikacji na temat działalności na arenie międzynarodowej II Rzeczpospolitej; na pewno nie będzie to powtórka z historycznej rozrywki. 


Intrygującą i wprowadzającą wiele nowych informacji tematykę bardzo dobrze dopełnia dokładność i skrupulatność autora, który z wprawą operuje faktami i źródłami. Pepłoński pisze w sposób bardzo uporządkowany, jego książka przypomina szufladki biurka, gdzie wszystko schludnie, w alfabetycznym porządku i tematycznie spoczywa w odpowiednich przegródkach, ułatwiając czytelnikowi rozeznanie w temacie, a także powracanie do najbardziej interesujących fragmentów. 


Naukowe podejście autora do tematu i jego dokładność jest podstawową zaletą, ale i główną wadą „Wywiadu…”. Niestety natłok dat, faktów i nazwisk na równi z boleśnie suchym stylem autora sprawiają, że nad tą książką trzeba się naprawdę pochylić, zastanowić i skoncentrować, a i to nie gwarantuje pełni sukcesu i zrozumienia. Pepłoński pisze w sposób mało przystępny i dość nużący, co może odstraszyć mniej zdeterminowanych czytelników. Podczas lektury należy również wykazać się pewną znajomością areny politycznej okresu międzywojennego, gdyż w przeciwnym razie wiele fragmentów może okazać się mało zrozumiałych. 


„Wywiad polski na ZSRR” to pozycja intrygująca i ukazująca w sposób wyczerpujący tematykę polskich tajnych operacji na wschodzie. Przeznaczona jest zdecydowanie dla czytelników z tematem już powierzchownie zaznajomionych, przyzwyczajonych do suchego i dokładnego naukowego stylu – dla nich książka jest warta przynajmniej przejrzenia, jeśli nie przeczytania od deski do deski. Niestety dla innych będzie to raczej mierna przyjemność. 

Kup książkę Wywiad polski na ZSRR 1921-1939

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Wywiad polski na ZSRR 1921-1939
Książka
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy