Noblistki apelują w sprawie uchodźców

Data: 2021-11-08 15:16:18 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Swietłana Aleksijewicz, Elfriede Jelinek, Herta Müller i Olga Tokarczuk udostępniły list otwarty skierowany do Rady Europy oraz Parlamentu Europejskiego. List dotyczy sytuacji uchodźców na polsko-białoruskiej granicy. 

Obrazek w treści Noblistki apelują w sprawie uchodźców [jpg]
Fot. Edyta Dufaj / Fundacja Olgi Tokarczuk

Laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – Olga Tokarczuk, Swietłana Aleksijewicz, Elfriede Jelinek i Herta Müller – opublikowały wspólny list otwarty, który skierowany jest do organizacji skupiających państwa Europy. 

List otwarty noblistek w sprawie uchodźców 

W poniedziałkowe popołudnie w mediach społecznościowych czterech noblistek z dziedziny literatury pojawił się apel do władz europejskich. W swoim liście noblistki poruszyły sytuację uchodźców, którzy od kilku tygodni przebywają na granicy polsko-białoruskiej. 

Swój list otwarty noblistki skierowały na ręce Przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, Szef Parlamentu Europejskiego Davida Sassoliego oraz Parlamentarzystów Europejskich. 

Jako obywatelki i mieszkanki Unii Europejskiej zwracamy się do demokratycznie wybranych reprezentantów Europy – nie odwracajmy oczu od tragedii

– piszą w swoim liście noblistki i wskazują na trudną sytuację uchodźców. 

W liście otwartym na swojej oficjalnej stronie Olga Tokarczuk wskazuje, że ludzie przebywający na granicy „poddawani są tam bezlitosnej procedurze push-backu i skazani na wychłodzenie, głód i wycieńczenie w lasach i na bagnach”.

Noblistki proszą o dopuszczenie pomocy humanitarnej 

Najważniejszym celem pisarek jest udostępnienie pomocy medycznej i prawnej ludziom, którzy obecnie znajdują się na polsko-białoruskiej granicy.

Czujemy się dziś boleśnie bezradni – wiedzieć znaczy być świadomym zła, które się dzieje. Za tą wiedzą powinno przyjść działanie

– czytamy w liście otwartym. 

Wśród celów listu znajduje się także umożliwienie przybywania na tych terenach dziennikarzom. Za sprawą wprowadzonego stanu wyjątkowego na terenach przygranicznych jest to teraz niemożliwe. 

Może zainteresować cię także...

Zdaniem pisarek, mimo niepełnych informacji, które docierają ze wschodniej części kraju, już teraz mówić można o „ogromie klęski humanitarnej”. 

Kolejna interwencja Olgi Tokarczuk 

Polska noblistka znana jest ze swojej aktywności społecznej. Jej list otwarty skierowany do władz instytucji europejskich nie jest pierwszym, w którym porusza ona problem uchodźców. 

Może zainteresować cię także...

Na początku października Olga Tokarczuk umieściła w swoich mediach społecznościowych wpis, w którym umieściła tekst opowiadania Człowiek, który nie lubił swojej pracy. Obok utworu, noblistka opublikowała także komentarz: Jako obywatelka Polski i Europejka, obserwując to, co dzieje się dzisiaj na wschodniej granicy Polski, widzę cierpienie ludzi za nowym, następnym murem. Czuję się bezradna. Jest we mnie gniew i wstyd. Chciałabym, żeby słowa mogły działać i zmieniać świat na lepsze

Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Pisarka uhonorowana została za dotychczasową twórczość – m.in. powieści Bieguni czy Księgi Jakubowe. Swoją przemowę noblowską Olga Tokarczuk zatytułowała Czuły narrator. Tym sformułowaniem nazwała także zbiór wykładów i esejów, który w 2020 wydany został nakładem Wydawnictwa Literackiego.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Czuły narrator
Olga Tokarczuk0
Okładka książki - Czuły narrator

Najnowsza książka Olgi Tokarczuk to swoiste laboratorium tekstów noblistki. Publikacja przedstawi twórczośc od kuchni, opowie o motywacjach...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje