Znamy już tytuły, które mogą znaleźć się w finale 12. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego! Zwycięzca konkursu wyłoniony zostanie jesienią.
- Poznaliśmy 10 tytułów, które mają szansę na wygraną w tegorocznej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
- Aż 7 z tytułów napisanych zostało przez kobiety.
- Już wkrótce w Warszawie odnowiony zostanie dom Ryszarda Kapuścińskiego, gdzie powstanie Centrum Reportażu.
Wielkimi krokami zbliża się finał 12. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Kapituła konkursu wyłoniła już 10 najlepszych książek, które mogą trafić do finału Nagrody i mają szansę powalczyć o wygraną.
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego 2021 – nominowani
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego to jedna z najważniejszych nagród literackich w kraju, która przyznawana jest od 2010 roku najlepszym książkom reporterskim. W tym roku do konkursu zgłoszono aż 128 książek. Spośród wszystkich nadesłanych propozycji, jury konkursu wybrało 10 tytułów, które znalazły się w finale. Są to:
- Jessica Bruder, Nomadland. W drodze za pracą, tłum. z jęz. angielskiego Martyna Tomczak, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2020.
- Eliane Brum, Kolekcjoner porzuconych dusz. Reportaże z Brazylii, tłum. z jęz. portugalskiego Gabriel Borowski, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2020.
- Marcin Kącki, Oświęcim. Czarna zima, wydawnictwo Znak Literanova, Kraków 2020.
- Katarzyna Kobylarczyk, Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy, wydawnictwo Mando, Kraków 2020.
- Jelena Kostiuczenko, Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji, tłum. z jęz. rosyjskiego Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2020.
- Hanna Krall, Synapsy Marii H., Wydawnictwo Literackie, Kraków 2020.
- Mark O'Connell, Być maszyną, tłum. z jęz. angielskiego Aleksandra Małecka, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2020.
- Karolina Sulej, Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady, Wydawnictwo Czerwone i Czarne, Warszawa 2020.
- Mirosław Tryczyk, Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć, wyd. Znak Literanova, Kraków 2020.
- Matilda Voss Gustavsson, Klub. Seksskandal w komitecie noblowskim, tłum. z jęz. szwedzkiego Justyna Czechowska, wyd. Wielka Litera, Warszawa 2020.
Finał już we wrześniu
Spośród dziesięciu nominowanych książek, w czerwcu jury ujawni tzw. krótką listę, czyli 5 tytułów, które trafi do tegorocznego finału Nagrody. Rozwiązanie konkursu odbędzie się we wrześniu bieżącego roku. Laureatka lub laureat nagrody otrzyma 100 tys. zł. W przypadku wygranej twórcy z zagranicy, dodatkowe 20 tys. zł przewidziano dla tłumacza lub tłumaczki. Uhonorowanie w postaci finansowej otrzymają również ci twórcy, których tytuły trafią do finału.
W tegorocznej edycji konkursu zgłoszono książki z rekordowej liczby wydawców. Łącznie do redakcji konkursu trafiły publikację z 41 oficyn. Przeważająca część z nich była polskiego autorstwa. Jedynie 35 spośród 128 nadesłanych książek to przekłady. Wśród 10 tytułów z „długiej listy”, 7 zostało napisanych przez kobiety.
W składzie jury tegorocznej edycji konkursu znalazły się Katarzyna Surmiak-Domańska, William R. Brand, Julia Fiedorczuk, Abel Murcia Soriano, Elżbieta Sawicka oraz sekretarzyni jury – Maria Krawczyk.