Tygodnik wortalu Granice.plnr 4(7)/2008

Data: 2008-02-03 23:56:18 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - <b>Tygodnik wortalu Granice.pl</b><i>nr 4(7)/2008</i> Witajcie,

Tym razem już na samym początku chciałbym polecić świetny tekst, jaki w dziale "Publicystyka" zamieściła Katarzyna Krzan. Autorka opisuje w niej reklamę jako zjawisko, które powoli zastępuje religię, które przyczynia się do szerzenia rytuałów konsumpcji. "Teoria „niewidzialnej religii” Thomasa Luckmanna zakłada, że wszystko może być religią, co nadaje życiu ludzkiemu sens. Taką quasi-religią może być na przykład konsumpcjonizm jako globalne zjawisko polegające na swoistym kulcie zarabiania, wydawania, kupowania, pogoni za marką. Konsumpcja staje się sakralną wręcz wartością dla zglobalizowanych społeczeństw. Ma swoje świątynie w postaci centrów handlowych. Protesty księży odnośnie robienia zakupów w niedziele są najlepszym dowodem na to, że sam kościół czuje się zagrożony nowym kultem. Konsumpcja ma też swoich kaznodziei w postaci kreatorów mody, producentów marek oraz swoiste kazania, czyli przekazy reklamowe. Reklama oferuje wizję lepszego życia jedynie za niewielką cenę wyrzeczenia się części majątku na rzecz produktu, który zapewnić ma szczęście, oczywiście tylko chwilowe, bo nie o pełne zaspokojenie tu chodzi, a o zaostrzenie apetytu na więcej i wywołanie nawyku regularnego odwiedzania świątyń konsumpcji" - pisze.

W naszej liście dziesięciu najpopularniejszych recenzji miesiąca króluje oczywiście najnowszy tom cyklu opowieści o przygodach nastoletniego czarodzieja z Hogwartu, Harry'ego Pottera. Zaraz za jego recenzją uplasowała się "Ballada o Lee Cottonie", "powieść biograficzną, w której istotną rolę odgrywają płaszczyzny psychologiczne głównego bohatera. Uczciwie dodam, że powyższy zaczep teoretycznoliteracki nie wypełnia dostatecznie gatunku, do którego należy ten typ prozy. Chodzi o to, że głównego bohatera nie można traktować jedynie jako podmiotu samego w sobie, gdyż staje się on również pryzmatem opisu rzeczywistości, w której partycypuje. Ów typ literatury zakreśla delikatne ramy konwencji, natomiast ujmowanie problemu i sposób operowania językiem na pewno nie należy już do konwencjonalnej struktury, co cieszy i podnosi rangę dzieła" - jak pisze o niej recenzent, Dawid Klachacz. Z kolei na trzecim miejscu znaleźć można "Przystupę" Grażyny Plebanek - autentycznie zabawne, choć bardzo głębokie studium ludzkich charakterów. Polecamy też recenzję powieści autobiograficznej "Jedz, módl się kochaj" autorstwa Elisabeth Gilbert, która uplasowała się zaraz za ścisłą trójką.

Do redakcyjnych "bloggersów" dołączyli Karol Kordyka i Dawid Klachacz - serdecznie zapraszamy do przejrzenia ich dzienników internetowych.

Na koniec informacja wyjątkowo "cenna" - w sklepie firmy kolporter działającym przy naszym wortalu w ramach walentynkowej promocji do 10 lutego o 40% taniej kupić można doskonałe płyty z oferty firmy Universal Music Polska. Wśród nich albumy Luciano Pavarottiego, klasyka Elli Fitzgerald, ale też też na przykład ścieżka dźwiękowa z filmu "Bridget Jones II: Edge Of Reason"

Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do częstego odwiedzania naszego wortalu
Sławomir Krempa
sekretarz redakcji

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka
Z okruchów nadziei
Pokaż wszystkie recenzje