Być jak Bryan to hasło przyświecające wydarzeniom towarzyszącym otwarciu wystawy Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936-1974 w Domu Spotkań z Historią, Karowa 20, Warszawa. W programie m.in. pokaz filmu Fotograf Wojenny, warsztaty prowadzone przez polskich korespondentów wojennych, oraz spotkanie z żyjącymi bohaterami zdjęć Juliena Bryana.
„My name is Bryan, Julien Bryan – American photographer” tymi słowami, wypowiedzianymi na antenie Polskie Radia w 1939 roku Julien Bryan rozpoczął nadawanie z oblężonej stolicy. Multimedialna wystawa Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936-1974 i towarzyszący jej cykl spotkań zadedykowane są amerykańskiemu fotografowi, filmowcowi i korespondentowi wojennemu - Julienowi Bryanowi, którego zdjęcia z oblężonej w 1939 roku Warszawy obiegły świat, a nominowany w 1941 roku do Oscara film „Oblężenie”, ukazujący prawdziwe oblicze „nowoczesnej wojny”, obejrzało w kinach ponad 80 milionów ludzi.
Wystawa Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliana Bryana 1936–1974 jest zbudowana z nieznanych dotąd materiałów – zdjęć, filmów oraz dokumentów amerykańskiego fotografa, filmowca i korespondenta. Prezentuje Polskę we wrześniu 1939 roku oraz podczas powrotów Bryana do Warszawy w 1946, 1959 i 1974 roku. Na wystawę złożą się ponadto zdjęcia z nazistowskich Niemiec i sowieckiej Rosji z drugiej połowy lat 30. XX w.
„(...) Julien Bryan we wrześniu 1939 roku znalazł się w oblężonej Warszawie. (...) Był jedynym zagranicznym korespondentem, którego filmy i zdjęcia przetrwały do dzisiaj. Te materiały stały się rzeczywistym obrazem pierwszych tygodni września 1939 r., ukazują prawdziwe skutki agresji Hitlera na Polskę: cierpienie ludności cywilnej, zrujnowane domy, szpitale, kościoły i tysiące uchodźców. Obalają mit hitlerowskiej propagandy o rycerskości niemieckich żołnierzy. Dodatkowo te filmy i zdjęcia, jak również zapiski literackie wzbogacają ubogi zasób posiadanych w kraju archiwaliów dotyczących początków II wojny światowej. Ich niepowtarzalna wartość zdobywa coraz większe uznanie odbiorców i historyków.
frag. Oblężenie Warszawy w fotografii Juliena Bryana, IPN, 2010
DNI BRYANA 19–21 listopada 2010
wydarzenia towarzyszące otwarciu wystawy Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936–1974
19 listopada (piątek)
12.00 Wernisaż wystawy Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936–74.
Mój ojciec to Julien Bryan
18.00-19.30
Spotkanie z synem Juliena Bryana – Samem Bryanem
20 listopada (sobota)
Wojna na ekranie
godz. 14.00-15.30
Spotkanie o fenomenie popularności amerykańskich kronik filmowych z okresu II wojny światowej i opowieść o tym jak wojna w Wietnamie i Zatoce Perskiej wdarła się poprzez ekran do milionów amerykańskich domów. Spotkanie zakończy pokaz nominowanego w 1941 roku do Oscara filmu Juliena Bryana Oblężenie. Wśród gości m.in.: prof. Skurowski (SWPS, Instytut Filologii Angielskiej), dr hab. Urszula Jarecka (PAN, Instytut Filozofii i Socjologii) oraz fotoreporter Newsweeka Filip Ćwik. Rozmowę poprowadzi Cezary Polak.
Jestem na zdjęciu Bryana
16.00-17.30
Premiera albumu Kolory wojny. Oblężenie Warszawy w barwnej fotografii Juliana Bryana (Ośrodek KARTA, IPN,) oraz prezentacja książki Oblężenie Warszawy w fotografii Juliena Bryana (IPN). Gośćmi będą m.in. bohaterowie zdjęć Juliena Bryana – Kazimiera Mika i Zygmunt Aksienow. Spotkanie poprowadzi Piotr Lipiński, reporter historyczny.
Fotograf Wojenny
18.00-19.30
Pokaz filmu dokumentalnego Fotograf Wojenny (2001, reż. Christian Frei) poświęconego Jamesowi Nachtweyowi, jednemu z najwybitniejszych fotografów wojennych. Dzięki kamerze umocowanej na aparacie fotograficznym widz patrzy na świat oczami fotoreportera, towarzyszy mu w trakcie zdjęć na terenie byłej Jugosławii, podczas ekshumacji zwłok pomordowanych w Kosowie oraz Palestynie.
21 listopada (niedziela)
Być dostatecznie blisko
14.00-15.30
Spotkanie warsztatowe prowadzone przez Wojciecha Grzędzińskiego – fotoreportera wojennego, laureata World Press Photo za reportaż z konfliktu zbrojnego w Gruzji w 2009 roku. Czym jest fotografia wojenna? Jak blisko trzeba być, aby uchwycić rzeczywistość wojenną w jednym kadrze?
Zawód: korespondent wojenny
16.00-17.30
Kim jest korespondent wojenny? Miłośnikiem sportów dla odważnych, podejmującym nieustanne próby zmierzenia się z własną słabością i strachem? Człowiekiem misji, narażającym własne życie dla ujawnienia prawdy o okrucieństwach zbrojnych konfliktów i wojen? W spotkaniu udział wezmą korespondenci wojenni m.in. Jacek Czarnecki (Radio ZET), Jerzy Ernst (TVP), Jacek Kaczmarek (TVN) oraz fotoreporter Wojciech Grzędziński. Rozmowę poprowadzi Roman Kurkiewicz.
Szczegółowy program na www.dsh.waw.pl oraz na www.facebook.com/DomSpotkanzHistoria
Wystawę Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936-1974 będzie można oglądać w Domu Spotkań z Historią od 19 listopada 2010 do 20 lutego 2011.
Organizatorzy: Dom Spotkań z Historią (DSH), Instytut Pamięci Narodowej (IPN). Wystawę zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Poniżej zamieszczamy link do zdjęć do bezpłatnego wykorzystania przy informacji o wystawie. Prosimy o podawanie źródła pochodzenia zdjęć oraz sygnatury.
Uwaga! Wszystkie zdjęcia pochodzą ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej/Kolekcja Juliena Bryana w Warszawie i tak też prosimy je podpisywać.
Informacji o Dniach Bryanowskich i wystawie udzielają:
Kinga Sochacka, kom. 0 693 584 070, mail: k.sochacka@dsh.waw.pl
Irmina Dąbrowska, kom. 0 533 190 000, mail: i.dabrowska@dsh.waw.pl
Dom Spotkań z Historią (DSH) – instytucja kultury m.st. Warszawy – zajmuje się upowszechnianiem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, ze szczególnym akcentem na skutki nazizmu i komunizmu. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne, prowadzi prace badawcze, tworzy, opracowuje i udostępnia komputerowe bazy danych, zbiory ikonograficzne, filmowe, fonograficzne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatnie. DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz innymi organizacjami i środowiskami w kraju i za granicą, m. in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu. Dom Spotkań jest czynny: wt.–pt: 10.00–18.00; sob.–ndz: 11.00–17.00. WSTĘP WOLNY. Więcej informacji na: www.dsh.waw.pl