Życie. Strategie przetrwania

Wszystko, co robimy w reakcji na bodziec, wiąże się z jakąś strategią.

Jak wybrać najlepszą?

Popularne powiedzenie ,,obyś żył w ciekawych czasach" nabiera dziś znaczenia bliższego klątwie. Zmiany klimatu, powrót skrajnie niebezpiecznych haseł na sztandary w Polsce i na świecie, pandemia, wojna za wschodnią granicą, kryzys gospodarczy - powodów do zmartwień nie brakuje. Do tego dochodzą codzienne wyzwania zawodowe, zdrowotne, stres, który nie znajduje ujścia, lęki o przyszłość naszą, bliskich, niepokój o to, jakie wiadomości przyniesie kolejny dzień i czy będziemy w stanie im sprostać.

Co można zrobić, by nie dać się lękowi? Jak poradzić sobie z poczuciem niezrozumienia, zagubienia i bezsilności? Jaką wybrać strategię przetrwania? Kubuś Fatalista twierdził, że niewiedza czyni szczęśliwym, a wiedza wolnym.

W książce Życie. Strategie przetrwania czytelnik znajdzie szereg rozmów z ekspertkami i ekspertami o tym, czego się boimy, co kryje się za naszymi działaniami, jakie sfery życia zaniedbujemy i jak możemy choć trochę temu zaradzić.

Wiedza, którą się dzielą, może nie tylko uwolnić nas od lęku i bezsilności, ale też zrozumieć, co dzieje się ze światem wokół nas.

Książka Życie. Strategie przetrwania oparta jest o cykl rozmów Strategie przetrwania, który Katarzyna Kazimierowska prowadzi w miesięczniku ,,Pismo. Magazyn opinii".

***

Katarzyna Kazimierowska - dziennikarka zajmująca się tematami społecznymi, psychologicznymi i kulturalnymi. Dla ,,Zwierciadła" przeprowadza wywiady z osobami związanymi ze światem literackim, przybliżając sylwetki osób autorskich, ciekawe książki i kryjące się za nimi historie. Na co dzień redaktorka i sekretarzyni redakcji w miesięczniku ,,Pismo. Magazyn opinii". Wcześniej sekretarzowała redakcji ,,Res Publiki Nowej" i kwartalnika ,,Cwiszn", współpracowała z ,,Gazetą Wyborczą", ,,Tygodnikiem Powszechnym". Finalistka konkursu European Journalist Award on Diversity 2016. Czyta non stop.

Informacje dodatkowe o Życie. Strategie przetrwania:

Wydawnictwo: Zwierciadło
Data wydania: 2024-06-19
Kategoria: Poradniki

Tagi: Samodzielne rozwiązywanie problemów i rozwój osobisty

Kup książkę Życie. Strategie przetrwania

Opinie o książce - Życie. Strategie przetrwania

„Życie. Strategia przetrwania z Katarzyną Kazimierowską” to książka, która w dzisiejszych, trudnych czasach jest dosłownie dla każdego! Autorka, aby stworzyć ten poradnik, przeprowadziła szereg rozmów, badań i analiz ze specjalistami, abyśmy my mogli z niego wyciągnąć słuszne dla siebie samych wnioski. Autorka w książce porusza wiele życiowych tematów, które dotyczą nas każdego dnia, bez wyjątku.Czasy, w których przyszło nam żyć, nie są łatwe, a dodatkowo w znacznym stopniu zostały skomplikowane przez pandemię Covid-19, jak również przez atak Rosji na Ukrainę, który ma miejsce tuż za naszymi wschodnimi granicami kraju. Myślę, że nie ma Polaka, który nie odczuwa związanego z tym lęku, strachu i obaw. Tempo naszego życia, nawał obowiązków i ciągły pęd za dążeniem do zysków, który stał się porządkiem dnia codziennego ma w znacznym stopniu zły wpływ na nasze życie. Autorka w książce porusza nasze codzienne problemy, z którymi się mierzymy, a które pojawiają się w naszym życiu, często nieświadomie dla nas. Najprostszy przykład, który doskonale zapamiętałam, z uwagi, że dotyczy mnie to bezsenność. Problemy z zaśnięciem, czy budzenie się w nocy i spędzanie kilku godzin wpatrzonemu w sufit, to problem, z którym mierzy się wielu. Autorka właśnie takie drobne przykłady, z naszej codzienności podkreśla, dzięki czemu sami zauważamy problem i od razu zyskujemy podpowiedzi, co należy zrobić, aby to zmienić.Jest to bardzo wartościowy
Avatar użytkownika - zainspirowanawku
zainspirowanawku
Przeczytane:2024-08-04,

Czasy w których przyszło nam żyć nie należą ostatnio do najłatwiejszych. Pandemia, kryzys gospodarczy a teraz wojna tuż za rogiem. Do tego każdy z nas ma swoje życie i swoje problemy. I właśnie o tym jest najnowsza książka od wydawnictwa Zwierciadło pod tytułem "Życie. Strategie przetrwania z Katarzyną Kazimierowską" Mamy tutaj zbiór rozmów jakie przeprowadziła autorka z ekspertami z różnych dziedzin między innymi psychologii, psychiatrii, seksuologii i innymi. Każdy rozdział daje nam cenne wskazówki i strategie radzenia sobie z trudnościami. Wszyscy kładą nacisk na to, że wiedza to klucz do naszego szczęścia i wolności. Mnogość tematów sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Do tego napisana jest przystępnym językiem i w oparciu o badania. Bardzo ciekawa książka a może raczej poradnik.

Lubicie poradniki napisane w formie dialogu? Ja rzadko po takie sięgam, jednak dzięki wydawnictwu Zwierciadło zaczynam poznawać ich coraz więcej i tym właśnie sposobem mam dzisiaj dla Was recenzję takiego poradnika, czyli „Życie. Strategie przetrwania” napisanego przez dziennikarkę zajmującą się tematami społecznymi, psychologicznymi i kulturalnymi, czyli Katarzynę Kazimierowską. Zobaczmy zatem, czym wyróżnia się ta książka!

Poradnik ten uświadamia nam to, że w każdej sytuacji życiowej trzeba wybrać jakąś strategię. Najlepiej wybrać najlepszą, gdyż zmartwień spowodowanych sytuacją na świecie, jest coraz więcej. Oprócz tego codziennie towarzyszy nam stres, trudne wyzwania zawodowe, kłopoty zdrowotne, lęki o przyszłość i ogólny niepokój spowodowany tym, co może przynieść kolejny dzień. Czy będziemy w stanie sprostać tym wyzwaniom i problemom? Dzięki tej książce można dowiedzieć się tego, co można zrobić, aby nie dać się lękowi, jak poradzić sobie z poczuciem niezrozumienia, zagubienia i bezsilności oraz jaką strategię przetrwania wybrać w życiu.

Książka ta napisana jest w firmie rozmów, które prowadzi dziennikarka Katarzyna Kazimierowska z wieloma ekspertami w danych dziedzinach, w większości przypadków są to psycholodzy lub psychoterapeuci. Rozmowy te dotyczą naszych lęków, działań oraz zaniedbanych sfer życia. Zawarte są w nich również sposoby, dzięki którym można zaradzić tym wszystkim problemom. Za sprawą wiedzy tych wszystkich ekspertów można również zrozumieć to, co dzieje się z otaczającym nas światem.

Uważam, że w książce tej opisane są bardzo mądre rozmowy, każdy w nich może znaleźć coś dla siebie. Jest w niej mnóstwo rozdziałów opisujących przeróżne sfery życia. Podczas czytania tego poradnika jedne tematy interesowały mnie bardziej, a drugie mniej. Najbardziej zainteresowały mnie rozdział o śnie, o odpoczynku i o leku. Ogólnie uważam, że informacje w tej książce mogą być bardzo przydatne dla osób, którym nie tylko przeszkadza w życiu lęk i stres, ale i doskwierają im takie problemy jak kryzys gospodarczy. Ta książka może być też przydatna dla osób, na których odbiły się skutki spowodowane pandemią, albo martwiących się sytuacją związaną z wojną za wschodnią granicą.

„Życie. Strategie przetrwania” jest bardzo ciekawym poradnikiem, z którego można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy mogących się przydać w obraniu najlepszej strategii przetrwania. Niestety problemy życiowe, które nam towarzyszą w codziennym życiu, bo są nieuniknione i tym sposobem bardzo mogą utrudniać życie, dlatego uważam, że warto przeczytać tę książkę. Ja ją przeczytałam i nie żałuję, być może niektórym ona pomoże w codziennym funkcjonowaniu.

Instagram: @violet.and.dog

Wybuch pandemii covid-19 w 2020 r. a następnie zagrożenie ze strony Rosji już bezpowrotnie zmieniło nasze postrzeganie rzeczywistości. Mimo że świat nie skończył się tak, jak obwieszczali niektórzy, to na pewno się zmienił. A wraz z nim zmieniliśmy się także my. Każdy z nas żyje w nieustannym lęku i stresie. Boimy się choroby, śmierci, utraty pracy czy rozstania z bliskimi. Przemęczeni, wypaleni zawodowo i rodzinnie, pozbawieni nadziei na lepsze jutro potrzebujemy wskazówek, drogowskazów, które naprowadzą nas na właściwą ścieżkę. Tajemniczo brzmiący tytuł jest zbiorem rozmów, jakie w ostatnich latach przeprowadziła Katarzyna Kazimierowska z ekspertami z różnych dziedzin. Jest to książka o tyle interesująca, bo poruszająca tak wiele różnych tematów, że na pewno każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Od psychologii, po ekonomię, politykę społeczną czy kwestie przyrodnicze.
Czas pandemii sprzyjał wielu rozważaniom i stał się źródłem niewyczerpanych materiałów do badań naukowych. Mimo że może się nam wydawać, że był to czas zmarnowany to dla badaczy takich jak autorka i jej rozmówcy (i rozmówczynie, żeby żadna z feministek nie poczuła się przeze mnie pominięta) był to czas intensywnej pracy. Dlatego autorka i jej goście dzielą się z nami wnioskami z badań prowadzonych na polskich uczelniach w ostatnich latach i zachęcają do spojrzenia na ten czas z optymizmem. Dzięki tym miesiącom izolacji mieliśmy możliwość nie tylko przyjrzeć się z bliska kondycji naszej rodziny, ale i spróbować innych form pracy czy nauki.
„Życie. Strategie przetrwania” Kazimierowskiej to także zbiór rozmów o seksie, macierzyństwie i socjalizacji płci. Wiedzieliście o tym, że wg najnowszych badań kobiety ciężarne świadome płci żeńskiej dziecka częściej do niego mówią? Jest to tzw. socjalizacja stereotypowa wyrażająca się także w postrzeganiu dziewczynek jako tych wrażliwszych i delikatniejszych od mężczyzn. Jednym z tematów, który szczególnie mnie zainteresował, był ten związany ze snem i bezsennością. Problemy ze snem stają się powoli tak powszechne, że traktowane są jako choroba cywilizacyjna. Jeden z gości (a może jedna z gościni już nie pamiętam) poleca co robić, a czego nie robić na chwilę przed snem co na pewno i ja uwzględnię w planowaniu swojego odpoczynku. Zachęca także do zaopiekowania się swoim ciałem i potraktowania go podmiotowo, a nie przedmiotowo. Radzi jak czuć się dobrze nie będąc w związku i podkreśla zalety terapii poznawczo behawioralnej w leczeniu zaburzeń snu. W trakcie lektury dowiedziałam się także, jak wygląda aktualna piramida zdrowego żywienia. Wiedzieliście, że u jej podstawy leży aktywność fizyczna, bo ja nie?
Z kolejnej z rozmów dowiecie się także czy jesteście osobą wysoko, czy nisko reaktywną i jaka forma wypoczynku jest dla was najlepsza. Dlaczego boimy się odpoczywać i dlaczego nie umiemy tego robić? Sama często zadaję sobie takie pytania. Czym jest rezyliencja i stres, jak nauczyć się mówić bez skrępowania o swoich zaletach i talentach? To kolejne z zagadnień, na jakie znajdziemy tu odpowiedzi. Może nie do końca zgadzam się z tym, że „nuda to stan zmęczenia długim wypoczynkiem”, bo moja praca mnie nudzi, a nie jest formą wypoczynku. Jednak być może i w tym stwierdzeniu jest ziarnko prawdy, a ja zrozumiałam je nie tak, jak powinnam.
Najbardziej jednak zainteresował mnie tzw. cohousing, czyli popularna w Szwecji i Niemczech forma wspólnoty mieszkaniowej, z bardzo rozsądnym podziałem na to, co prywatne i publiczne. Poczytałam co nieco na ten temat i mimo że na chwilę obecną jestem sceptycznie nastawiona to sytuacji współdzielenia z obcymi ludźmi mieszkania i dóbr osobistych. Jednak w krajach skandynawskich cohousing wydaje się doskonałą alternatywą dla domów seniora czy problemów z otrzymaniem przysłowiowej szklanki wody od dorosłych dzieci niegarnących się do opieki nad rodzicami.
Jednak, żeby nie było, że wszystko mi się w tej książce podobało, to wspomnę o porażającej ilości przedziwnych feminatywów tu obecnych. Ta książka pobiła wszelkie możliwe rekordy. Pozwólcie, że wymienię niektóre z nich (no muszę, bo się uduszę). I tak znajdziemy tu takie słowa, jak np. naukowczyni, psycholożka, wykładowczyni, coachka, adiunkta i pedagożka. Nie wiem nawet, czy dobrze je napisałam, bo z wymówieniem również mam problemy. Do tego zacnego grona dodać możemy jeszcze chirużdżkę, ministrę i posełkę, bo też takie feminatywy pojawiają się w przestrzeni publicznej. Na szczęście nie w tej książce, bo wtedy chyba bym ją już odłożyła. Podział na rozmówców i rozmówczynie wydaje się jeszcze zasadny, ale po co tak kaleczyć język polski i utrudniać wymowę. Skoro można coś powiedzieć prościej, to należy to robić. Nazwanie kobiety pedagogiem czy panią pedagog nie jest absolutnie żadną formą umniejszenie jej roli społecznej, czy atakiem na płeć. Co ciekawe autorka książki mówiąc o sobie, używa już stwierdzenia: „w swojej pracy jako psychologa”, a nie psycholożki. Ciekawe, prawda? Czyli jednak nie do końca jest przekonana do owych zmian.
A wy co sądzicie o tego typu feminatywach? Jesteście ZA takimi zmianami w języku czy PRZECIW? Dajcie znać w komentarzu.
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję @wydawnictwo_zwierciadlo

Avatar użytkownika - czarksiazek
czarksiazek
Przeczytane:2024-07-04, Ocena: 6, Przeczytałam,

Jak poradzić sobie ze złością, lękiem, z bezsilnością? Czym jest wypalenie zawodowe? Jak dobrze przeżyć nudę? Co sadzenie warzyw ma wspólnego ze zmianą świata? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w książce "Życie. Strategie przetrwania", która ukazała się nakładem @wydawnictwo_zwierciadlo . Grupa ekspertów dzieli się z autorką, panią Katarzyną Kazimierowską, swoją wiedzą, która może pomóc nam zrozumieć to, co dzieje się wokół. Bardzo ciekawie przedstawione zagadnienia, odpowiedzi udzielone na szereg pytań autorki, które każdego dnia są w kręgu naszych dociekań, rozmyślań, przez co czytałam z dużym zainteresowaniem. Szeroka tematyka, jak choćby cierpienie, odpoczynek, sen, samotność czy przyjaźń, sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, coś co aktualnie zaprząta jego głowę, z czym akurat się mierzy.

Wielkie zmęczenie. Osobista historia cukrzycy
Katarzyna Kazimierowska0
Okładka ksiązki - Wielkie zmęczenie. Osobista historia cukrzycy

Na cukrzycę w Polsce choruje 3,5 miliona ludzi. Co jedenasty Polak. Osób z cukrzycą typu 1 jest 200 tysięcy - z czego 10 proc. to dzieci. A jednak nie...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski