Wieczerza z ziół

Ocena: 3 (1 głosów)
Jest to wzruszająca opowieść o losach trojga młodych ludzi : Roddy'ego, którego po śmierci rodziców wychowywała stara zielarka Kate, oraz dwojga jego przyjaciół - Hala i Mary Ellen. Uczucia, które połączyły ich w dzieciństwiem, z czasem rozkwitły i nabrały mocy. W drugim tomie "Wieczerzy z ziół" poznajemy losy dzieci bohaterów tomu pierwszego - ich uczucia, namiętności, radości i niepowodzenia. Również nad ich losem, podobnie jak nad życiem ich rodziców, ciąży przekleństwo przeszłości. [BIS, 1997]

Informacje dodatkowe o Wieczerza z ziół:

Wydawnictwo: Bis
Data wydania: 1997 (data przybliżona)
Kategoria: Romans
ISBN: 83-87082-22-8
Liczba stron: 317

więcej

Kup książkę Wieczerza z ziół

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wieczerza z ziół - opinie o książce

Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2019-06-02,

Do umiejętności podejmowania prawidłowych życiowych wyborów człowiek często musi dorastać dłużej niż do pełnoletności. Niejednokrotnie ta wiedza przychodzi dość późno, bo dopiero zderzenie z brutalnością świata otwiera nam oczy. Szczęśliwi, którzy już w młodym wieku wiedzą, jakie jest ich życiowe powołanie i udaje się im je realizować bez szkody dla innych.

Pierwszy tom „Wieczerzy z ziół” jest ładną powieścią o tym, co w życiu ważne.

Czas zdarzeń rozpoczyna się na początku XIX wieku. Oba tomy obejmują dwa pokolenia rodziny żyjącej na północnoangielskiej wsi w okolicy Nawcastle.

Dziś trudno sobie wyobrazić, że wysyłamy 10 letniego syna do pracy w fabryce, a córkę na służbę do nieco bogatszej rodziny. „Trafiłaś szczęśliwie (…), bo będziesz miała pół dnia wolnego co niedziela i cały dzień wolny raz na miesiąc”. Niewyobrażalne! Taka jest niestety rzeczywistość młodych bohaterów książki. Nie tracą oni jednak chęci do zabaw i marzeń o lepszej przyszłości. Roddy chce rozwijać swój rysunkowy talent, Hal pragnie wyjaśnienia zagadki zniknięcia przed laty jego ojca, a Mary Ellen pragnie… Roddy’ego.

Troje kompanów spędzających ze sobą wolne chwile, wbrew pozorom nie stanowi zgranej grupy przyjaciół, choć łączy ich pewna więź i trzymają się razem. Obaj chłopcy naznaczeni są traumatycznymi przeżyciami, co może być przyczyną takich relacji między nimi.

Czy pragnienia dzieci, a potem nastolatków spełnią się u progu dorosłości? Czy zmienią się ich relacje? Polecam przekonać się samemu, skąd wzięło się mądre przesłanie książki:

„Lepsza wieczerza z ziół, gdzie jest miłość,

niż dom pełen mięsa, gdzie jest nienawiść”.

Niestety w drugim tomie główna bohaterka powoli zapomina o powyższej swojej deklaracji. Urodzenie kilkorga dzieci, ciągły rozwój farmy przez małżonków, borykanie się z codziennymi problemami z czasem wywołują narastanie negatywnych cech. Gdy nienawiść i gorycz wypełniają serca, to pomimo bliskich relacji z rodziną, muszą prowadzić do nieszczęścia. Fabuła rozpędza się w galop negatywnych emocji i w efekcie w rodzinne dramaty.

„Wieczerzę z ziół” czyta się szybko i z zainteresowaniem. Jest to literatura dobra, choć nie wybitna. Z obu tomów pierwszy podobał mi do gustu bardziej. Choć jest poruszający, to jednak w wyważony sposób. W drugim tomie autorka gra na emocjach czytelnika niemal agresywnie. Spodoba się on wielbicielkom takiego rodzaju literatury.

Choć Catherine Cookson jest autorką około 100 książek, to dotychczas w języku polskim wydano tylko 10 jej tytułów w latach dziewięćdziesiątych.

20 lat po jej śmierci, w Wielkiej Brytanii wciąż jest w pierwszej 20 najpoczytniejszych pisarzy. Jest także bardzo znana w innych krajach, nie tylko anglojęzycznych.

Niech o popularności i szacunku, jakim darzona była i jest Catherine Cookson zaświadczy nadanie jej Orderu Imperium Brytyjskiego z tytułem Damy Komandora Orderu (tak samo jak Agatha Christie).

Książki Catherine Cookson to przede wszystkim bogate fabularnie sagi rodzinne. Poruszają wiele ważnych aspektów i mają wspólne mianowniki, jak np. silne bohaterki, powojenna trauma, zatrudnianie dzieci w fabrykach w XIX wieku i drastyczne warunki pracy. Niektóre z tytułów są nadmiernie nacechowane ludzkimi tragediami, ale podobają się czytelnikom lubiącym skrajne emocje („Maltański anioł”, „Córka pastora”).

W mojej opinii pisarstwo Catherine Cookson może być pozytywnie odbierane przez kobiety w każdym wieku.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Arvena
Arvena
Przeczytane:2014-06-01, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki - 2014, Mam,
Niestety książka mnie nie wciągnęła. Mam nadzieję, że za jakiś czas zrobię drugie podejście i być może wtedy spodoba mi się bardziej.
Link do opinii
Inne książki autora
Sprawiedliwość jest kobietą
Catherine Cookson0
Okładka ksiązki - Sprawiedliwość jest kobietą

Jest rok 1926. Joe Remington, właściciel małej fabryki, przywozi do swojego domu w niewielkim miasteczku w północo-wschodniej Anglii świeżo poślubioną...

Ptak bez skrzydeł
Catherine Cookson0
Okładka ksiązki - Ptak bez skrzydeł

Dzieje Agnes, córki sklepikarza, która w głębi duszy pragnie dla siebie innego życia. Jej marzenie spełnia się, gdy poznaje Charlesa, młodego mężczyznę...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Arcana
Anna Szumacher
Arcana
Zgoda na szczęście
Anna Ficner-Ogonowska
Zgoda na szczęście
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy