Talita

Ocena: 5.75 (4 głosów)

Powrót mistrza.

Każda ludzka historia jest jak tajemnicze laboratorium uczuć i pamięci – dwoje ludzi pozornie beznamiętnie obserwujących swoje codzienne czynności; kiełkujące zakazane uczucie, które nie ma szans rozwinąć się w obliczu wojny; porywający koncert zagrany dla jedynego słuchacza; mężczyzna balansujący na linie nad przepaścią czy chłopiec patrzący z obawą i ciekawością w stronę lasu, gdzie zatrzymał się cygański tabor, a w nim król z wnuczką.

Talitha kum („Dziewczynko, mówię ci, wstań”) - biblijna opowieść o wskrzeszeniu z martwych córki Jaira to punkt wyjścia do hipnotyzujących opowieści o miłości i niespełnieniu, tęsknocie i pragnieniach, grzechu i próbach jego odkupienia. Ożywa tutaj świat na pozór odległy, ale ponadczasowy, nasycony buzującymi emocjami i konfliktami.

Kryształowo czysty ton, niepodrabialny język i misterność konstrukcji stawiają Pawła Huellego wśród najoryginalniejszych współczesnych pisarzy. „Talita” pokazuje niezwykłą, uwodzicielską moc opowieści i pozwala na nowo uwierzyć w oczyszczającą siłę literatury.
„Opowieści Huellego są głębiej zanurzone w tradycji od chyba niemal całej naszej współczesnej prozy”. Jan Kott

Paweł Huelle – pisarz, scenarzysta i dramaturg. Autor m.in. bestsellerowego „Weisera Dawidka” i „Śpiewaj ogrody”. Jego utwory tłumaczone były na ponad dwadzieścia języków. Mieszka w Gdańsku.

Informacje dodatkowe o Talita:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2020-09-30
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-240-6082-5
Liczba stron: 320

Tagi: literatura piękna

więcej

Kup książkę Talita

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Talita - opinie o książce

Avatar użytkownika - Renata123mala
Renata123mala
Przeczytane:2021-01-03, Ocena: 6, Przeczytałam,

Pierwsza powieść Jacka Huelle ; Talita ; ( wydawnictwo Znak ), przeniosło mnie w dwanaście opowiadań, które porwały mnie od pierwszej strony. Jakże inne od reszty tych które przeczytałam w swoim życiu, jakże bliskie w uczuciach a odległe, pozwalały na nowo poczuć magię języka, stylu, odniesień do życia, wspomnień, rzeczy prostych a nie wytłumaczalnych, takich które odkrywają doktryny losów bohaterów na nowo, ukazując ich tok myślenia, działania, podejmowania nowych wyzwań. Wojna która pojawia się w wielu opowieściach kiereszuje plany, niszczy budowaną przyszłość, bo co by stało gdyby takowa nie wybuchła a Ewa nadal by całowała się pod dębami z Tollego? czy nadal gra na pianinie? Czy ojciec nie zwariowałby gdyby zostawili go na politechnice, nie szukałby odpowiedzi których nie mógł znaleźć? czy syn byłby bardziej szczęśliwy mogąc patrzeć na swoją ; dziwną ; rodzinę inaczej? Czy cyganka poznała by smak kina? czy nadal przyjaźń trwałaby z Jakubem gdyby nie przegonili tabor?  Wiele opisanych zdarzeń, językiem prostym acz zawijanym pod filozofię życia można uznać za prawe, normalne, uczciwe wobec czytelnika, a pokrętnymi drogami znajdujemy luki, zaśpiew muzyki która oddaje cześć wszystkim uczuciom, przyrody, rzeczy codziennego użytku, w tym wszystkim znajdujemy sens lub jego brak, bo po co to wszystko? Po co wschód słońca i zawsze zachód, pory roku, rutyna, i niezmienność nasza, która pozwala być, trwać, przemijać. Jeśli wszystkie powieści tego autora są tak wybitne, takie ze smakiem, klasyczne, pragnę czytać taką literaturę piękną. Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - mucka
mucka
Przeczytane:2020-10-15, Ocena: 6, Przeczytałem,

Paweł Huelle dzięki swoim przepięknie utkanym ze słów opowieściom przeniósł mnie do przeszłości, do wspomnień z dzieciństwa, na wieś do dziadków gdzie bawiliśmy sie z kuzynostwem w sadzie. Historie w tomie ,,Talita" mają moc przywracania wiary w życie, w literaturę, choć nie są pozbawione melancholii i poczucia smutku względem tego, co minęło już bezpowrotnie. Wiele ulotnych momentów opisanych w Talicie zapadło mi w pamięć i w jakiś magiczny sposób, nie mogę przestać myśleć o jej bohaterach. Paweł Huelle potrafi pięknie pokazać jak kruche są ludzkie losy, jak się mijamy na co dzień nie nadając większego znaczenia temu, co nas spotyka i co nas otacza. Przywołuje ludzi, o których nikt już nie pamięta, a którzy nadal w jakiś sposób tworzą ten świat. To przykre że my też tak znikniemy, bezszelestnie, sami, z książkami które przeczytaliśmy w młodości i które zrobiły na nas ogromne wrażenie, jak ta.

Styl autora jest niepowtarzalny i niewątpliwie godny uwagi wszystkich kochających książki. Bardzo polecam 

Link do opinii
Avatar użytkownika - bellagrand
bellagrand
Przeczytane:2020-10-09, Ocena: 6, Przeczytałem,

Piękne opowieści pełne magii i zadumy. Już kolejny raz Paweł Huelle zdołał kompletnie oderwać mnie od rzeczywistości, przyziemnych problemów i pozwolił spojrzeć na siebie samą oraz wszystko wokół z innej perspektywy. Autor jest absolutnym mistrzem łagodnej, wartościowej, a co najważniejsze niezwykle przyjemnej w odbiorze narracji. Każde z 12 opowiadań zrobiło na mnie wielkie wrażenie i pozostało ze mną na dłuższą chwilę. Warto się przy tej książce zatrzymać, wyłączyć i ją przeżyć. Na pewno będę do niej wracać. Polecam

Link do opinii
Inne książki autora
Śpiewaj ogrody
Paweł Huelle0
Okładka ksiązki - Śpiewaj ogrody

Greta przeczuwała, jak to wszystko się skończy. Obsesja jej męża na punkcie niedokończonej opery Wagnera. Mrożący krew w żyłach pamiętnik pewnego Francuza...

Byłem samotny i szczęśliwy
Paweł Huelle0
Okładka ksiązki - Byłem samotny i szczęśliwy

Byłem samotny i szczęśliwy - to wyznanie jest kluczem do zrozumienia nie tylko opowiadań o wyjątkowej urodzie, ale też osoby narratora - ponad wiek dojrzałego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy