Struktura iki

Ocena: 2 (1 głosów)

Jedna z najważniejszych książek poświęconych estetyce japońskiej, opublikowana po raz pierwszy w 1930 roku. Brawurowa próba uchwycenia i opisu specyficznej, istniejącej tylko w Japonii kategorii estetycznej, której nie sposób oddać za pomocą pojedynczych znanych w Europie pojęć. Pisząc o iki, autor analizuje bardzo wiele aspektów życia - od uczuciowości i mentalności po sztukę, estetykę wnętrz, architekturę i stroje.

Esej na temat iki można również czytać jako traktat o przekładalności języków i kultur - a lektura precyzyjnego, wyczulonego na każdy niuans tłumaczenia Henryka Lipszyca czyni z tej lektury wielką przyjemność.

Shuzo Kuki (1888-1941) japoński filozof. W latach 1921-1929 przebywał w Niemczech i Francji, gdzie poznał Henri Bergsona i uczęszczał na wykłady Edmunda Husserla i Martina Heideggera. Autor kilku książek poświęconych filozofii i estetyce, z których najgłośniejszą jest właśnie ,,Struktura iki".

Książka zawiera setki kolorowych reprodukcji - okładek, plakatów i innych projektów Bermana, a także cenne dokumenty, m.in. samokrytykę, jaką złożył on w 1951 roku na posiedzeniu komitetu partii. Piotr Rypson stara się przedstawić możliwie złożony obraz życia i twórczości Bermana, stroni jednak od wydawania jednoznacznych sądów. Te zostawia czytelnikowi.

Informacje dodatkowe o Struktura iki:

Wydawnictwo: Karakter
Data wydania: 2017-11-15
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 9788365271648
Liczba stron: 128

więcej

Kup książkę Struktura iki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Struktura iki - opinie o książce

Cóż... bardzo trudno było mi przełknąć "Strukturę iki". "Księga herbaty" i "Pochwała cienia", wydane w tej serii, zrobiły na mnie ogromne wrażenie i rozbudziły apetyt na więcej. Piękne wydanie i wcześniejsze doświadczenia sprawiły, że moje oczekiwania były bardzo wygórowane w stosunku do tej książki. I okazało się, oczywiście, że oczekiwania w stosunku do książek to nie jest zbyt rozsądne podejście, ponieważ utrudniają odbiór kolejnych. I tak stało się tym przypadku. Głównym odczuciem po lekturze jest rozczarowanie... Dlatego, że oczekiwałam stylu podobnego jak we wcześniej wymienionych książkach, poetyckiego i subtelnego sposobu snucia rozważań, a potłukłam się o pseudofilozoficzne wypociny, mocno przeintelektualizowane stworki, w których autor, w moim odczuciu, zdecydowanie nie potrafił opowiedzieć o tym, co było głównym tematem książki. A im dalej, tym było gorzej. Czytałam coraz bardziej poirytowana i rozczarowana. Hm... źle wyszłam na dobrym nastawieniu, a szkoda, bo potencjał był ogromny. Nie podobało mi się.

 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy