Rok 63 p.n.e. Pięciu mężczyzn rywalizuje o władzę w republice rzymskiej: prawnik i doskonały mówca Marek Tuliusz Cyceron, który właśnie objął stanowisko konsula jego niezrównoważony psychicznie zaprzysięgły wróg, zadłużony po uszy arystokrata i populista, Katylina młody i pozbawiony wszelkich skrupułów Gajusz Juliusz Cezar przywódca legionistów Pompejusz, oraz Krassus - najbogatszy człowiek w Rzymie. Cycero broni tradycji republikańskich, występuje przeciw stronnictwu popularów, zwolenników przejęciawładzy przez lud. Popularzy, wspierani przez Juliusza Cezara, planują zabójstwoświeżo mianowanego konsula. Tymczasem Katylina, chcąc dekretem unieważnić długi, przygotowuje zamach stanu. Cycero jednak demaskuje spisek, domagając się dla konspiratorów kary śmierci. Gdy trzej najpotężniejsi ludzie republiki - Cezar, Pompejusz i Krassus - zawierają nieoficjalne przymierze, dni młodego prawnika wydająsię policzone...
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2011-09-21
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 472
Tytuł oryginału: The Roman Empire Trilogy I: Lustrum
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Magdalena Słysz
Druga część Trylogii Rzymskiej, w której to śledzimy dalszą polityczną karierę Cycero oraz dopingujemy go w walce z jego przeciwnikami, głównie Cezarem. Cezarem, który już w poprzedniej części miał ambicje, by wejść do senatu. Teraz, za sprawą swoich intryg, zostaje on najwyższym kapłanem w Rzymie. I obserwuje działania senatu, nawet opuszcza w pewnym momencie kraj, by wrócić mocniejszym, pewniejszym siebie i bezczelnym zarazem ,,imperatorem" Rzymu. Dąży do bezwzględnej władzy , niszcząc republikę i naszego wspaniałego oratora Cycero.
I tak jak I część pt. ,,Cycero" pokazała wielki triumf tytułowego bohatera i wywyższenie jego pozycji w senacie. Tak II część pokazuje powolny upadek tego silnego, mądrego człowieka.
Przypomnę jeszcze, że została zachowana narracja z poprzedniej części, a więc historia opowiedziana jest z perspektywy wiernego sługi Cycero- Tiriona.
Bardzo mi się podobała ta część. Autor w niesamowity sposób buduje napięcie. Przede mną jeszcze III część ,,Dyktator" (chyba domyślacie się o kim będzie mowa:)).
Szczerze polecam.
Angielski historyk Fluke Kelso przyjeżdża do Moskwy na sympozjum poświęcone dostępowi do radzieckich archiwów. Któregoś wieczoru odwiedza go w hotelu były...
Opowieść o religii, zemście i władzy. Oraz o cenie, jaką muszą zapłacić ci, którzy ją sprawują. Historia największej nagonki w dziejach siedemnastowiecznej...
Przeczytane:2018-05-20, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
"Kiedy zaczynają się spotykać z sobą największy wódz w państwie, największy lichwiarz i największy kapłan, wszyscy powinniśmy się strzec."
Pierwszy tom "Cycero" przedstawia drogę Marka Tulliusza Cycerona do najwyższego stanowiska w starożytnym Rzymie, pierwszego wieku przed naszą erą, zaś drugi tom "Spisek" wciąga czytelnika w wir zaskakujących wydarzeń, przeplatających się korzystnych i niekorzystnych splotów okoliczności wokół osoby Cycerona. Mocne pozycje u szczytu władzy stają się słabymi, zaś wątpliwe działania zdobywają poparcie. Fortuna kołem się toczy, zaufanie jeszcze bardziej okazuje się deficytowym towarem, zaś sprzymierzeńcy wymieniają się rolami z wrogami. Polityczne rozgrywki, którym towarzyszy wyjątkowe niebezpieczeństwo, racje stanu nieznajdujące zrozumienia wśród populistycznych sił, morderstwa firmowane pozorną troską o dobro republiki, której losy w zasadzie już są przesądzone. Na polityczną arenę krok po kroku, niejako tylnymi drzwiami, wkracza dyktatura, despotyzm i samowładztwo.
Także i w tej odsłonie trylogii wiele się dzieje, z zaangażowaniem śledzimy napięty scenariusz zdarzeń, poddajemy się lekkiej i przyjemnej narracji, intensywność poznawanej intrygi frapująco przyciąga do fabuły. Podoba mi się umiejętne zaplecenie koszyka fikcji i faktów, jak najbardziej szczegółowe bazowanie na dostępnych źródłach historycznych i jednocześnie plastyczne opisywanie tego, co zaledwie przypuszczalne i prawdopodobne. Cycero, szanowany maż stanu i genialny orator, walczący o dobro republiki, pośredniczy między patrycjuszami a plebejuszami, niejednokrotnie uznawać musi przewagę przeciwników, a zwycięstwa, choć wsparte honorem i reputacją, przypłacane są zniewagami i szykanami. Juliusz Cezar rosnący w siłę bogactwa, wsparcia, władzy i furii. Katylina, niezapominający doznanych krzywd i szykujący się do brutalnej zemsty. Jeszcze Krassus, najbogatszy człowiek w Rzymie, mocno mieszający u sterów władzy. A wszystkie spiski, prowokacje, manipulacje i roszady, poznajemy dzięki sugestywnym, wnikliwym, pamiętnikarskim zapisom Tyrona, sekretarza Cycerona. Spotkanie z drugim tomem okazało się wciągające i satysfakcjonujące, z miłą chęcią zabieram się zatem za kontynuację.
bookendorfina.pl