Słuch absolutny. Andrzej Szczeklik w rozmowie z Jerzym Illgiem

Zmarły przed dwoma laty profesor Andrzej Szczeklik to lekarz-legenda. Jego błyskotliwe książki o medycynie: "Catharsis", "Kore" i "Nieśmiertelność" stały się bestsellerami i ukazały się także w USA, Hiszpanii, Francji, Niemczech, Rosji, na Węgrzech i na Litwie. Człowiek autentycznego powołania, niewiarygodnej erudycji i wielu talentów, podniósł medycynę do rangi sztuki. Leczył najwybitniejszych polskich pisarzy i artystów: Lema, Miłosza, Szymborską, Wajdę, Tischnera, Mrożka. Znany także z gry na fortepianie w „Piwnicy pod Baranami” i brawurowej jazdy na nartach, był jedną z najbarwniejszych postaci Krakowa.

"Słuch absolutny" pomaga zrozumieć, skąd biorą się ludzie wyjątkowi, jak wielkiej pracy i pasji wymaga zrealizowanie marzeń. W rozmowie ze swoim wydawcą i przyjacielem, Jerzym Illgiem, profesor Szczeklik pasjonująco i dowcipnie opowiada o swoim dzieciństwie, domu, mistrzach i najważniejszych lekturach, etapach kariery i przygodach na zagranicznych stażach, zaangażowaniu w „Solidarność” i represjach w stanie wojennym, spotkaniach z papieżem, wyprawach w ukochane góry – a także o sztuce medycznej syberyjskich szamanów, egipskiej Księdze Umarłych i „prometejskim śnie medycyny”: odwiecznym marzeniu człowieka o nieśmiertelności. W książce znajdują się niepublikowane wcześniej zdjęcia z prywatnego archiwum rodziny Szczeklików.

Informacje dodatkowe o Słuch absolutny. Andrzej Szczeklik w rozmowie z Jerzym Illgiem:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2014-01-15
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-2869-6

Kup książkę Słuch absolutny. Andrzej Szczeklik w rozmowie z Jerzym Illgiem

Słuch absolutny. Andrzej Szczeklik w rozmowie z Jerzym Illgiem - opinie o książce

Avatar użytkownika - szmaragdova
szmaragdova
Przeczytane:2017-07-19, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2017 ,
Pasjonująca rozmowa dwóch przyjaciół- Jerzego Illga i Andrzeja Szczekilka- zainicjowała powstanie czegoś więcej niż biografii słynnego krakowskiego lekarza, człowieka wielu talentów, wielkiego humanisty. To rozważania na temat istoty człowieczeństwa, odwiecznego sporu życia ze śmiercią, etosu pracy lekarskiej, sztuki umierania, pasjonujących spotkań wybitnych ludzi, fascynacji górami, głębokiego umiłowania literatury i zanurzenia w muzykę. A wszystko na kanwie życia profesora Szczeklika, jego kariery, pracy i nieustannego pochylenia się nad drugim człowiekiem. Nawet jego uśmiech widziany na fotografiach uświadamia, jak niezwykle ciepłą i skromną był osobą. Gawędziarski styl przeszyty ściegiem wybitnej inteligencji gładko prowadzi przez lekturę. Obyśmy wszyscy spotykali takich lekarzy przyjmujących nas jako całość, jako podmiot, jako kogoś, komu należy się szacunek.
Avatar użytkownika - frolic
frolic
Przeczytane:2014-02-01, Ocena: 6, Przeczytałam,
Tytułowy "Słuch absolutny" odnosi się do słuchu, który muszą posiadać nie tylko muzycy, ale i lekarze. Zdolność rozpoznawania dźwięków przekłada się na zdolność rozpoznawania i diagnozowania chorób, czy umiejętność wysłyszenia zmian w sposobie bicia serca. Profesor Szczeklik we wspaniały sposób opowiada, jak w jego życiu splatała się właśnie muzyka i medycyna i jak są one od siebie nierozłączne.
Avatar użytkownika - Plewka
Plewka
Przeczytane:2014-01-26, Ocena: 6, Przeczytałem,
Książka ujęła mnie z wielu względów. Już jakiś czas temu przyłapałam się na ciągotach w stosunku do biografii i autentycznych opowieści, które posiłkują się prawdziwymi, czasem nawet łatwymi do zidentyfikowania zdarzeniami. Wcześniej przeczytałam jedną rzecz Szczeklika i już wtedy mi się spodobała. Tym razem poznaję człowieka, który odszedł, ale zanim to się stało, pokochało go wielu ludzi. Patrzę na zdjęcia, a tam ciągle ten sam chłopak o radosnym, pełnym pogody ducha spojrzeniu. Czytam, jak kształtują się tacy ludzie. Kim byli rodzice, co ich pociągało, w jaki sposób się wypowiadają. Wszystko ma znaczenie. Rozmowa, jaką prowadzą ze sobą dwaj przyjaciele, jest pełna życzliwości i zrozumienia, a jednocześnie pytania są trafne i zaspokajają ciekawość czytelnika. Jestem po wrażeniem i lepszej „ostatniej” książki prof. Szczeklika sobie nie wyobrażam.
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski