Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Wrzesień 1939 roku był dla wielu gwiazd polskiego filmu przedwojennego ostatnim aktem w ich karierze. W obliczu zupełnie nowej dramatycznej rzeczywistości niemało artystów zdecydowało się na emigrację. Tam zderzyli się z prozą życia, daleką od tej w przedwojennej Polsce. Niestety, niemal wszyscy odeszli w zapomnieniu tysiące kilometrów od ojczyzny.

Książka przypomina polskie aktorki filmowe, które zmarły na emigracji. Są to: Renata Radojewska, występowała m.in. w ,,Zapomnianej melodii", zmarła w Nowym Jorku, nie miała dzieci, nie wiadomo gdzie jest pochowana; Tamara Wiszniewska, zagrała m.in. w ,,Trędowatej", ,,Ordynacie Michorowskim", ,,Dziewczętach z Nowolipek", zmarła w Rochester , żyje jej córka Irena Race i wnuki; Nora Ney, fenomen polskiego kina przedwojennego, wystąpiła m.in. w filmach: ,,Gorączka złotego", ,,Policmajster Tagiejew", ,,Głos pustyni", ,,Doktór Murek", zmarła w 2003 roku w Encinitas w Kalifornii, żyje córka Joanna Ney; Zofia Nakoneczna, nie miała szczęścia, zaginęły wszystkie filmy, w których zagrała, w USA przez pewien czas występowała w Polskim Teatrze Artystów, zmarła w 1979 roku, nie została żadna pamiątka po utalentowanej aktorce i jej mężu, potentacie prasowym z Krakowa Mieczysławie Dobiji, małżeństwo nie miało dzieci, rozmyła się historia ich życia.; Lena Żelichowska, zaliczana do największych gwiazd filmu i teatru, była wszechstronna, wystąpiła m.in. w filmach: ,,Granica", ,,Żołnierz królowej Madagaskaru", ,,O czym marzą kobiety", ,,Szpieg w masce", żona malarza Stefana Norblina, zmarła w 1958 roku, żyje jej syn Andrzej Norblin. Prochy aktorki i jej męża zostały sprowadzone do Polski i złożone na warszawskich Starych Powązkach (2012 rok); Janina Wilczówna, zagrała m.in. w filmach: ,,Bolek i Lolek" i ,,Doktór Murek", zmarła w 1979 roku w Dallas. Ostatnia bohaterka książki to Jadwiga Smosarska , jej biografia jest ogólnie znana, autor publikacji wypełnił pewną lukę w emigracyjnym życiu aktorki przedstawiając jej korespondencję z Janem Lechoniem.

W 2015 roku Grzegorz Rogowski podjął się niebywałego zadania, w poszukiwaniu śladów życia bohaterek przemierzył ponad 12 tysięcy kilometrów odwiedzając Nowy Jork, Rochester, San Francisco, San Jose. Dotarł do rodzin aktorek, spisał ich wspomnienia i zebrał bezcenne zdjęcia dokumentujące prywatne życie gwiazd polskiego ekranu. Zaproszony przez autora do współpracy filmograf Michał Pieńkowski, w rozdziale otwierającym publikację szuka odpowiedzi na pytanie: Jak wyglądała droga przyszłych artystek do kariery? W końcowej części książki pisze o dorobku polskiego kina międzywojennego i pracach nad jego dokumentacją. Książka jest obszerną opowieścią o kulisach życia teatralnego i filmowego w międzywojennej Polsce.

Informacje dodatkowe o Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2017-03-29
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788328704657
Liczba stron: 512

więcej

Kup książkę Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji - opinie o książce

Książka ukazuje czytelnikowi kilka wielkich przedwojennych aktorek, które w wyniku II wojny zostały zmuszone do zamiekszania w Stanach Zjednoczonych. Tak oto wybuch wojny zakończył ich kariery. Są tu wynienione panie, które miały już spory dorobel, ale też te które zaistniały dość niedawno. Pierwszy rozdział ogólnie opisuje co działo się w kwestii teatru i gry w filmach. Jest tu wiele ciekawcyh informacji, które przybliżają realia epoki, tak bardzo zapomniane. Kolejne rozdziały to biografie aktorek. Biografie różne, tak ja różnie ich są losy m.in. Nora Ney, Smosarska. Tamara Wiszniewska, Lena Żelichowska. Dobrze, ze taka książka powstała. O tych paniach nie wiele osób pamięta, a szkoda. Nie mamy się czego wstydzić. Na szczęście w ostatnich latach takte aktorki i aktorzy na nowo są odkrywani. A w tym pomaga też ta książka. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - maja_klonowska
maja_klonowska
Przeczytane:2018-07-05, Ocena: 5, Przeczytałam, ROK 2018, Chcę mieć,
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy