Relacje. Każdy potrzebuje więzi, żeby przetrwać

Ocena: 5.67 (3 głosów)

Więzi towarzyszą nam od początku, odkąd pojawiamy się na świecie. Rodzimy się w stu procentach zależni od rodziców, a potem na gruncie tej miłości rozwijamy się, wyrastamy, dojrzewamy. W rodzinnych relacjach tworzy się nowy człowiek, z jego indywidualnym nastawieniem do świata, ze specyficznym sposobem reagowania w rozmaitych sytuacjach, z własnym wzorcem tworzenia więzi z innymi ludźmi: partnerem, własnymi dziećmi, przyjaciółmi, współpracownikami i wszystkimi, których spotyka na swojej drodze. Relacje są w życiu ważne - zdrowe czynią nas szczęśliwymi, ich brak lub nieadekwatność unieszczęśliwia.

Dzieciństwo nas w dużym stopniu kształtuje, ale nie determinuje. To, co w jego trakcie zostało ukształtowane w sposób nieoptymalny, można (i powinno się) skorygować i naprostować na tyle, na ile jest to możliwe. Poprzez pracę nad sobą i nad tym, jak budujemy i podtrzymujemy relacje, możemy ulepszyć swoje życie i stać się osobami szczęśliwszymi, spełnionymi, dysponującymi poczuciem sprawczości. Jak to zrobić? Najlepiej podejść do tematu tak, jak proponuje autorka książki - najpierw się dowiedzieć, co na temat więzi mówią współczesna psychologia i teorie psychoanalityczne, a potem zmienić to, co można zmienić, i zaakceptować to, czego zmienić nie można. Pamiętając, że celem jest dobre życie, wypełnione satysfakcjonującymi relacjami z innymi.

Informacje dodatkowe o Relacje. Każdy potrzebuje więzi, żeby przetrwać:

Wydawnictwo: Sensus
Data wydania: 2024-02-28
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788328901827
Liczba stron: 256

więcej

Kup książkę Relacje. Każdy potrzebuje więzi, żeby przetrwać

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Relacje. Każdy potrzebuje więzi, żeby przetrwać - opinie o książce

Avatar użytkownika - Zaczytanaa_sara
Zaczytanaa_sara
Przeczytane:2024-02-00, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Zastanawialiście się kiedyś jak tworzą się więzi? Jak to jest, że z jednymi mamy lepsze relacje niż z innymi? Czy rozważaliście jak to jest, że jesteście tacy jacy jesteście? Jeśli nurtowały Was takie pytania lub podobne w zakresie relacji to odsyłam Was do książki Olgi Czajka.

Relacje. Każdy potrzebuje więzi, żeby przetrwać to poradnik poruszający zagadnienia psychologiczne z zakresu relacji. Jest napisany prosty, zrozumiałym językiem. Z książki można dowiedzieć się jak kształtował się rozwój człowieka, tworzenie więzi, czym jest trauma oraz tego jakie są relacje, jak powstają i  co je kształtuje. Dużo teoretycznej wiedzy przekazanej w czytelny, jasny sposób. Ta książka posłużyć za podręcznik w szkole albo przewodnik dla nastolatków, którzy chcą i są gotowi zrozumieć siebie, stworzyć ze sobą wartościową relację i rozpoczynają poszukiwanie swojego prawdziwego JA.

Częściej zachwycam się innymi kategoriami ale, tym razem zachwycił mnie poradnik. Już po samym tytule byłam ciekawa tej pozycji. Jestem pozytywnie zaskoczona. Po przeczytaniu opisu nie spodziewałam się tak dobrze przemyślanego i napisanego poradnika. Ta książka po prostu mnie oczarowała i skradła w 100 % moją uwagę.

Bardzo ciekawa, wartościowa pozycja. Napisana prostym, zrozumiałym językiem.  Szczerze bardzo się cieszę, że miałam możliwość przeczytać tę książkę. Bardzo wartościowe treści. Dużo się dowiedziałam i zrozumiałam podczas czytania. Ten poradnik uświadomił mi jak ważna jest relacja z samą sobą, bo to podstawowa, najważniejsza i najdłuższa relacja jaką mamy w życiu.

Naprawdę warto przeczytać, przeanalizować i po prostu mieć swój egzemplarz pod ręką by móc do niego w każdej chwili wracać. Zdecydowanie warta uwagi! Zdecydowanie polecam każdemu. Chętnie będę do niej wracać!

W mojej ocenie: 10/10! Rewelacyjny przewodnik po relacjach!  Polecam! Mój must read i must have!

Link do opinii

Wiele rzeczy wynosi się z domu, między innymi wychowanie, dzieci obserwują rodziców i przejmują ich zachowania, a to rzutuje na ich przyszłość.
Relacje, jakie tworzymy z rodziną, przyjaciółmi, partnerami czy sąsiadami wpływają na to, jakie mamy życie, dlatego warto nauczyć się tych prawidłowych, a unikać tych, które mogą nam zaszkodzić. Zaskoczeniem dla wielu pewnie będzie fakt, że aby zbudować prawidłowe relacje z innymi, trzeba najpierw zaznajomić się z samym sobą, wsłuchać w swój wewnętrzny głos i postępować zgodnie ze swoimi zasadami. Kiedy żyjemy zgodnie z tym, czego pragniemy i realizujemy się na wielu płaszczyznach, łatwiej nam być miłym, otwierać się na nowe relacje i przebaczać tym, przez których nasze życie mogło pójść złym torem.
Obserwując moich rodziców, wiedziałam jakich błędów nie popełniać w rodzicielstwie, na przykład zawsze wybieram czas spędzony z dziećmi, niż sprzątnie lub dziele się obowiązkami domowymi oraz wychowaniem dzieci z mężem Oczywiście są też pozytywne zachowania, które miały miejsce w moim dzieciństwie i ja teraz powtarzam je przy moich dzieciach jak obowiązki od małego, swoboda w zabawie oraz dużo czasu spędzonego na dworze. Jednak kiedyś myśląc nad tym głębiej, przekonałam się, że przez pewne błędy, które popełnili moi rodzice, pewnie kompletnie nieświadomie, ja popełniam je również, dlatego tak ważne jest, żeby zgłębić te wszystkie zachowania i spróbować zmienić te, które nie powinny mieć miejsca.
Książka zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie, są opisane tutaj relacje z samym sobą, relacje miłosne oraz te rodzinne, więc każdy moje zajrzeć do działu, który interesuje go najbardziej lub przeczytać poradnik w całości. Jednak napisany jest on moim zdaniem bardzo nieprzystępnie, jest tutaj sporo słów raczej nieznanych każdemu, wszystko opisane dość naukowo, więc nie każdemu na pewno będzie się to podobać. Oczywiście są też plusy, jak nazwy działów zapisane innym kolorem, ciekawa grafika oraz krótkie notatki, ja zwracam na takie detale uwagę.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Justyna_M
Justyna_M
Przeczytane:2024-03-19, Ocena: 6, Przeczytałem,

Jak relacje wpływają na nasze życie? Czy zastanawialiście się nad tym, że podstawowa relacja to ta z samym sobą? Jednak to, kim jesteśmy tworzą ci, których spotykamy na życiowej ścieżce, potrzebujemy innych, aby rozwijać się, a zdarza się, że to wyboista droga. 

Poznajemy tutaj wiedzę od podstaw, czyli rozwój człowieka z perspektywy trzech znaczących teorii psychologicznych, które wpływają na naszą osobowość. Przyjrzymy się:
?fazom rozwoju psychoseksualnego według Sigmunda Freuda 
?psychospołecznej teorii rozwojowej dziecka według Erika Eriksona 
?teorii rozwoju według Margaret Mahler

"Wszystko zaczyna się od...domu", a wyróżnione przez autorkę traumy mogą zdezorganizować więzi. Poznamy bliżej dysfunkcje rodzinne jak uzależnienia, nadużycia czy przemoc, narcyzm, traumę zaniedbania. Sposób, w jaki tworzymy więzi często bywa powielanym schematem przywiązania, a nieudane związki często wynikają z wczesnodziecięcych potrzeb. Czy wiecie, na czym polega przekleństwo Artemidy lub dla kogo charakterystyczny jest lęk przed bliskością czy porzuceniem? Piorunujące wrażenie zrobiło na mnie, jak bardzo krzywda od rodziców lub opiekunów może wpłynąć na poczucie winy dziecka i jego dorosłe życie oraz jego style przywiązania jak bezpieczny, ambiwalentno-lękowy, unikający i zdezorganizowany. 

Dobór relacji jest niezmiernie ważny, a te dobre budują szczęśliwe chwile i wspomnienia, warto więc przyjrzeć się temu, co je buduje i kto nas otacza. 

Książka mnie wciągnęła, bo tematyka relacji od zawsze mnie fascynuje. Podoba mi się grafika i zawarta w nich wiedza i cytaty, z których można skorzystać, dzieląc się nimi z kimś. To fenomenalna dawka wiedzy przekazana w przystępny sposób, czuć tu pasję autorki. 

Czy zgadzacie się z powiedzeniem: "Czym skorupka za młodu nasiąknie..."? 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy