Jednym z najistotniejszych naukowo udowodnionych czynników wpływających na przyszłość dziecka pod względem szczęścia, sukcesu akademickiego, umiejętności przywódczych i znaczących relacji jest to, czy przynajmniej jedna osoba dorosła w ich dzieciństwie konsekwentnie była przy nich.
Dziś, gdy tak dużą część naszej codzienności zajmują praca i cyfrowe rozrywki, gdy zdarza się, że rodzice mieszkają oddzielnie, czy gdy pojawia się nowy członek rodziny, BYCIE z dzieckiem może wydawać się dużym wyzwaniem. Ale, jak wyjaśniają autorzy, nie zajmuje dużo czasu, energii ani pieniędzy. Zamiast tego pokazywanie się oznacza oferowanie jakości obecności. Łatwo jest to zrobić, gdy zrozumiesz cztery podstawowe elementy zdrowego rozwoju dziecka.
Każde dziecko musi poczuć się:
- bezpiecznie,
- dostrzeżone,
- ukojone,
- pewnie.
Na podstawie najnowszych badań nad funkcjonowaniem mózgu i teorii więzi, autorzy „Potęgi obecności” dzielą się historiami, prostymi strategiami, ilustracjami i wskazówkami, jak skutecznie wprowadzić do rodzinnej codzienności powyższe cztery niezbędne elementy. W taki sposób, by były obecne we wszystkich wychowawczych sytuacjach – kiedy nasze dzieci walczą lub odnoszą sukcesy, kiedy je pocieszamy, dyscyplinujemy lub kłócimy się z nimi, i nawet gdy przepraszamy za czas, kiedy nie możemy z nimi być.
Wydawnictwo: Mamania
Data wydania: 2020-02-12
Kategoria: Poradniki
ISBN:
Liczba stron: 268
Tytuł oryginału: The Power of Showing Up: How Parental Presence Shapes Who Our Kids Become and How Their Brains Get Wired
Tłumaczenie: Joanna Dżdża
Przeczytane:2021-06-21, Ocena: 6, Przeczytałem, 12 książek 2021, 26 książek 2021,
Obecność jest ważna. Uczy poczucia bezpieczeństwa, nabywania umiejętności radzenia sobie z problemami. Jesteśmy nauczycielami naszych dzieci, jeżeli pokażemy im świat pełen strachu, strach zagości w ich życiu na zawsze, a co więcej duże prawdopodobieństwo że przekażą zle emocje dalej .
Książka jest dla mnie bardzo ważna, wrócę do niej na pewno nie raz, ponieważ codziennie ucze sie, żeby nie popełniać błędów swoich rodziców i dać swojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa i zaufanie nie tylko teraz, ale gdy będzie dorosłe i w każdej chwili, gdy będzie tego potrzebowało