Niezwykła opowieścią o miłości, nienawiści, o bólu, stracie i nadziei,
i wreszcie o walce natury z cywilizacją, a wszystko to wśród
poetyckiej, egzotycznej scenerii dalekich Indii.
W odciętym od świata miasteczku Ranikhet u podnóży Himalajów Maya, próbuje rozpocząć nowe życie i zapomnieć o osobistej tragedii. Uczy w miejscowej szkole, a nocami przepisuje na maszynie dzieło życia swojego gospodarza, Diwana Sahiba, wpływowego niegdyś polityka i lwa salonowego za czasów Indii Brytyjskich. Dzięki coraz głębszej więzi z ekscentrycznym arystokratą oraz przyjaźni z wiejską dziewczyną, Charu, Maya zaczyna powoli odzyskiwać wiarę, że uda jej się poukładać sobie życie na nowo, z dala od naznaczonej cierpieniem przeszłości.
Jak się jednak wkrótce przekonuje, nie można uciec ani od bolesnych wspomnień, ani od niszczycielskiej siły cywilizacji. Świat, w którym ludzie żyją w harmonii z naturą i który właśnie dlatego pokochała, staje w obliczu dramatycznych zmian za sprawą nowych władz miasteczka.
,,Proza Roy jest jak zwykle cierpka i metaforyczna, a obrazy i zdarzenia wielowarstwowe i nasycone mnogością znaczeń. Piękna, poruszająca powieść... ".
Country and Town Magazine
Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2013-11-13
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 400
Nominowana do Nagrody Bookera powieść ukazująca prawdziwe oblicze współczesnych Indii. Pociągiem z Kalkuty podróżuje ekscentryczna dziewczyna z kolorowymi...
Przeczytane:2014-03-07, Ocena: 6, Przeczytałam, ...Indyjski collage,
Nastrojowa okładka i zastanawiający tytuł zachęca aby sięgnąć po tę interesującą powieść, która zaciekawi miłośników indyjskich klimatów, pasjonatów gór (i to nie byle jakich) oraz fanów powieści obyczajowych z historią w tle.
Anuradha Roy umiejscowiła akcję swojej książki w niezwykle ciekawym zakątku Azji – w malutkim miasteczku Ranikhet u podnóża Himalajów zwanych czasem właśnie „dachem świata”. To tutaj przybywa z Hajdarabadu młoda kobieta Maya, aby rozpocząć nowe życie po stracie ukochanego męża Michaela. Mężczyzna był himalaistą, brał udział w wielu górskich wyprawach, wspinał się na wiele szczytów i właśnie z jednej z takich wypraw nie powrócił. Kobieta nie potrafi pogodzić się z tragedią w ich wspólnym domu. Postanawia wyjechać daleko, prawie pod nepalską granicę, aby tam, w otoczeniu gór, w których zginął Michael, być bliżej ukochanego i jednocześnie nauczyć się żyć bez niego.
Dzięki pomocy znajomego duchownego Maya zatrudnia się w miejscowej szkole, uczy dzieci i korzysta z gościny Diwana Sahiba – starszego mężczyzny, który za czasów Indii Brytyjskich był znanym politykiem, a dziś jest ekscentrycznym staruszkiem, wielbicielem trunków i pisarzem. Jej życie biegnie dość monotonnie, codzienne dni umilają jej pogawędki z gospodarzem oraz bliższa znajomość z jedną ze swoich uczennic – wiejską nastolatką Charu, która zamieszkuje z wujem i babką w sąsiedniej chacie.
Niespodziewany przyjazd Veera – kuzyna Diwana Sahiba wnosi w życie Mai element niepewności. Od tego czasu życie kobiety ulega zmianie, a ból po stracie męża przestaje być aż tak dotkliwy.
Maya coraz bardziej przywiązuje się do Diwana Sahiba, staje się jego oddaną opiekunka w chorobie i ostatnich chwilach życia. Dobro młodziutkiej Charu leży jej głęboko na sercu, a jej uczucia do Veera ewoluują od zauroczenia w kierunku miłości.
Jakie niespodzianki zgotuje bohaterom przyszłość? Jakie tajemnice skrzętnie skrywa w swoim sercu Diwan Sahib? Kim okaże się Veer?
Powieść została napisana z dużą dbałością o szczegóły. Autorka umiejętnie wplotła przemiany polityczne w Indiach w codzienne życie bohaterów. Historia nie nudzi, ale staje się interesującym dopełnieniem fabuły. Należy zaznaczyć, że nie jest to typowa indyjska powieść z religią, kulturą i obyczajami w roli głównej do jakich zdążyliśmy się przyzwyczaić. Interesujące zakończenie nie pozbawione elementu zaskoczenia to prawdziwa „wisienka na torcie”. Jedyne czego troszkę mi zabrakło, to klimatu Himalajów, którego jak dla mnie było zbyt mało. Pozostaję pod dużym wrażeniem tej powieści, która wykracza poza ramy zwykłej literatury obyczajowej i polecam ją z pełnym przekonaniem.