Lokator

Ocena: 5.67 (3 głosów)
Ella Barron, młoda, zdeterminowana wdowa, codziennie walczy o utrzymanie niewielkiego pensjonatu i bezpiecznego spokoju, jakiego potrzebuje jej chory synek. Za namową znajomego przyjmuje nowego lokatora, Davida Rainwatera, który budzi w niej uczucia, o jakich dawno zapomniała. Jednak ludzka podłość i okrutny los stają na drodze do szczęścia.

Informacje dodatkowe o Lokator:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2011-10-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7799-093-3
Liczba stron: 288

więcej

Kup książkę Lokator

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Lokator - opinie o książce

Avatar użytkownika - atena
atena
Przeczytane:2015-11-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Swojego czasu bardzo dobrze czytało mi sie książki Sandry Brown, więc gdy tylko zobaczyłam kolejną z jej powieści, od razu po nią sięgnęłam. Różni sie ona jednak od innych pozycji tej autorki, co nie znaczy, że mi sie nie podobala. Wprost przeciwnie. Poruszane tam tematy społeczne i rasowe nie sa łatwe, a zmagania z nieznaną na początku XX wieku chorobą jaką jest autyzm wielu mogłoby zniechęcić. Jednak Ella nie poddaje się, jej milość do syna jest ponad to. A rodzące się uczucie do Davida Rainwatera ukazuje tylko jej człowieczeństwo w każdym wieku.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2012-03-06, Ocena: 6, Przeczytałam, ***Pensjonaty i hotele, ***Autyzm,

„Lokator” odbiega od innych powieści Sandry Brown jakie wcześniej czytałam, jest mniej „drapieżny”, bardziej stonowany, ale jednocześnie przejmujący i ciekawy. Nie jest to zwyczajny romans, a raczej powieść obyczajowa mobilizująca czytelnika do zastanowienia. Autorka poruszyła w niej ważkie problemy społeczne, rasowe, nękające ludzi żyjących w początkach XX wieku w dobie ogromnego kryzysu, suszy i walki o przetrwanie…

Ta ciepła i wzruszająca książka opowiada o dyskryminacji, walce z niesprawiedliwością społeczną, bezsilności wobec skorumpowanych urzędników i przedstawicieli prawa. Prześladowania ludzi biednych i odmiennych kolorem skóry są zakrojone na szeroką skalę. Z tak poważnymi problemami o charakterze  społecznym kontrastuje dobre i piękne uczucie rozwijające się pomiędzy dwojgiem samotnych ludzi. Miłość głównych bohaterów oraz postępy rozwojowe autystycznego dziecka stanowią osłodę dla niezbyt przyjaznej codzienności.

O losach głównych bohaterów dowiadujemy się z relacji ich syna, który wspominając swoich rodziców przenosi nas w dawne czasy – początek XX wieku. Ella Barron samotnie wychowuje swojego dziesięcioletniego, autystycznego synka – Solly’ego i utrzymuje się z  pracy własnych rąk wynajmując pokoje lokatorom. Cały swój czas dzieli pomiędzy obowiązki gospodyni i opiekę nad synkiem, które wymagają od niej wiele wytrwałości, cierpliwości i opanowania. Solly jest uznawany przez otoczenie jako upośledzony, nad czym Ella bardzo boleje. Niestety w tamtych czasach medycyna była bezradna wobec takich przypadłości uznawanych za anomalię, a dzieci autystyczne określane były mianem „uczonych głupków”. Ella jest konsekwentna w swoim postępowaniu, surowa wobec siebie i wymagająca. Od czasu kiedy przyjmuje pod swój dach nowego lokatora – młodego mężczyznę o dobrym sercu, który walczy ze śmiertelną chorobą, jej życie ulega stopniowej przemianie. Tytułowy lokator – Dawid Rainwater bardzo ciepło odnosi się do jej dziecka, spędza z chłopcem coraz więcej czasu i nawiązuje z nim jakby nikłą nić porozumienia, co matce nigdy się nie udaje. Ella jest szczęśliwa obserwując postępy, jakich dokonuje jej dziecko i wdzięczna Dawidowi za wszystko, co robi dla jej syna. Z czasem pomiędzy bohaterami rodzi się głębokie uczucie, które nosi w sobie niestety pierwiastek nieszczęścia…

Pogrążona w lekturze wciąż zadawałam sobie pytania:

Jak wiele niesprawiedliwości istniało i nadal istnieje w otaczającym świecie? Jak zdeterminowana może być zakochana i kochająca osoba? Do jakiego poświęcenia zdolny jest człowiek w obliczu śmierci?

Jeśli zainteresowały Was wspomniane przeze mnie problemy, nie jesteście obojętni na niesprawiedliwość społeczną,  chcecie poznać losy samotnej matki wychowującej autystyczne dziecko oraz przyjrzeć się bliżej pięknemu uczuciu łączącemu dwoje ludzi – ta książka na pewno Was zainteresuje.

Link do opinii
Avatar użytkownika - enka26
enka26
Przeczytane:2012-06-08, Ocena: 6, Przeczytałam,
Inne książki autora
Zasłona dymna
Sandra Brown0
Okładka ksiązki - Zasłona dymna

Britt, znana dziennikarka, budzi się w łóżku Jaya, policjanta. Mężczyzna nie żyje, a ona pamięta tylko, że chciał jej coś bardzo ważnego powiedzieć......

Powrót do życia
Sandra Brown0
Okładka ksiązki - Powrót do życia

Chase Tyler, szkolny idol, do którego wzdychają wszystkie dziewczyny, nie ma pojęcia, że kocha się w nim koleżanka z klasy, Marcie Johns. Gdy po...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy