Kobiety Zygmunta Augusta

Król Zygmunt August był bez wątpienia jednym z najwybitniejszych monarchów zasiadających na tronie Polski. Nie tylko sprawił, że ówczesna Rzeczpospolita była prawdziwą wyspa tolerancji, na oceanie sporów religijnych i krajem bez stosów, ale także zreformował państwo, dzięki czemu wykształcił się system monarchii mieszanej, prowadził też konsekwentną politykę bałtycką. Nic więc dziwnego, że ów ,,złoty wiek" i panowanie Zygmunta Augusta z rozrzewnieniem rozpamiętywali zwłaszcza ludzie oświecenia, gdy Polska chyliła się już ku upadkowi... Jednak ten król, na skutek dość nierozważnej polityki dynastycznej, położył kres dynastii Jagiellonów, której był ostatnim przedstawicielem. Po jego śmierci rozpoczął się okres panowania władców elekcyjnych, dla niektórych historyków tożsamy z upadkiem naszego kraju.

W życiu Zygmunta Augusta niemałą rolę odegrały kobiety, a niektórzy biografowie władcy, twierdzą wręcz, iż fatalnie zaciążyły one nad jego losami. I to właśnie kobietom życia ostatniego Jagiellona, jego matce, siostrom i damom serca i łoża, poświęcona jest niniejsza publikacja.

Informacje dodatkowe o Kobiety Zygmunta Augusta:

Kobiety Zygmunta Augusta - opinie o książce

Avatar użytkownika - slpablos
slpablos
Przeczytane:2014-04-02, Ocena: 5, Przeczytałem, 12 książek 2014,
Lubię czytać książki historyczne, ale jeśli oprócz poszerzania wiedzy czytanie jest też przyjemnością - bardzo to cenię. Sięgając po książki pani Kienzler wiem że mogę liczyć na zrozumiały styl, szczegółowe omówienie tematu i jego ciekawe ujęcie. Po wszystkim tym, co tłoczono do głowy w szkole patrzenie na dzieje przez pryzmat alkowy, prywatnych stosunków władców, obyczajów danych czasów, obserwowaniu wpływu koneksji rodzinnych na decyzje polityczne jest pasjonujące. Było tak w przypadku "Kazimierza Wielkiego bigamisty", nie inaczej przedstawia się pozycja "Kobiety Zygmunta Augusta". Autorka szeroko omawia wpływ kobiet otaczających władcę na kształtowanie się jego osobowości i zachowań. Zdjęte zostaje odium trucicielki z królowej Bony, która okazuje się gospodarną władczynią dbającą o interesy swej nowej ojczyzny. Mamy też niekochaną żonę Elżbietę Habsburżankę, Barbarę Radziwiłłównę - której romantyczna legenda przesłoniła nam rzeczywistość, kolejną żonę - Katarzynę, kochanki - "sokoły" (nawet ocierające się o magię, pojawia się również Mistrz Twardowski) oraz nieszczęśliwe siostry. (Przy omawianiu małżeństw i związanym z nimi udzielaniem przez papieża odpustów ze względu na bliskie pokrewieństwa zastanowiło mnie ile też musiał papież na takich odpustach "zarabiać"...) Książka ciekawa i czytałem bez znużenia, nawet biorąc pod uwagę, że rzadko sięgam po literaturę opisującą tamte czasy. http://slpablos.blogspot.com/2014/04/kobiety-zygmunta-augusta-iwona-kienzler.html
Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2015-01-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2015, Mam,
Pani Iwona Kienzler przekonuje swoimi książkami, że historia Polski może być pasjonującym tematem. Nie są to powieści historyczne, ale rzeczowo przedstawione fakty. A one mówią same za siebie. W ,,Kobietach Zygmunta Augusta" znajdziemy zbrodnię, miłość, czary, nienawiść (i, co nieuniknione, politykę), czyli wszystko czego potrzebuje interesująca lektura. Książka jest opowieścią o kobietach najbliższych Zygmuntowi Augustowi. Poczynając od matki królowej Bony autorka chronologicznie przedstawia jego trzy żony (w tym Barbarę Radziwiłłównę), a także kochanki oraz losy jego sióstr. Książka udowadnia, że i Dumas znalazłby w historii polskich królów nie mniej ciekawych i zaskakujących faktów niż na opisywanym przez niego dworze francuskim. Warto przebrnąć przez początkowe opisy pochodzenia Bony Sforzy, podczas których trudno odnaleźć się w tłoku postaci historycznych, ponieważ gdy wydarzenia przenoszą się na polską ziemię, nie można oderwać się od książki. Polecam.
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Testy z gramatyki i słownictwa języka angielskiego. Dla gimnazjów, szkół średnich i wyższych.

„Testy z gramatyki i słownictwa języka angielskiego" wydane zostały z myślą o uczniach gimnazjów, szkół średnich i wyższych. Również przygotowujący...

Kobiety w życiu Marszałka Piłsudskiego
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Kobiety w życiu Marszałka Piłsudskiego

Książka nie zajmuje się postacią Naczelnika jako polityka, wojskowego czy męża stanu. Opowiada o jego związkach z kobietami, które trwały u jego boku,...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung