Jak powieść

Ocena: 4.33 (3 głosów)
Lekki i zabawny esej w którym Pennac - autor popularnych powieści detektywistycznych i książek dla dzieci - zastanawia się kto zabił w młodych ludziach niewymuszoną przyjemność czytania, bezinteresowne poświęcanie czasu na lekturę. Sobie tylko znanymi sposobami rodzice, pedagodzy i wszelcy inni dogmatycy czytania sprawiają, że dzieci tracą radość z książki i zawartych w niej historii. Wszyscy pamiętamy sielankowe obrazki z wczesnego dzieciństwa, kiedy to rodzice na dobranoc opowiadają dzieciom bajki, czytają historie, a potem niepostrzeżenie pojawia się smutny widok popędzanego przez rodziców i nauczycieli nastolatka, który zasypia nad książką. Jak to się dzieje? - pyta Pennac. I zaraz daje receptę: czytać wspólnie, zupełnie niczego nie wymagając w zamian, nie niszczyć bezinteresowności - oto jedyny sposób. Ustanawia też oficjalnie niezniszczalne prawa czytelnika: prawo do nieczytania, przeskakiwania stron, niekończenia, ponownego czytania, czytania byle czego, prawo do bovaryzmu (mitomanii), do czytania byle gdzie, na wyrywki, na głos i do zamilknięcia - niekomentowania książki. Narrację wzbogaca sprawne wplatanie dużych fragmentów z klasycznych dzieł literackich; pojawiają się cytaty z Manna, Rousseau, Flauberta, Suskinda i Marqueza. Okazuje się, że nie ma nic bardziej szkodzącego czytaniu jak nakładanie na kogoś powinności czytania i mądrego wypowiadania się o literaturze. Pennac potrafi - jako wieloletni wykładowca literatury w jednym z paryskich liceów - opowiadać o jej nieskończonym bogactwie w przystępny i bezpretensjonalny sposób, a jego siła tkwi w tym, że stara się przemawiać nie słowami, lecz obrazami - i tu pozostaje pisarzem. Naprawdę wartko napisany, błyskotliwy, piękny literacko i wesoły esej o czytaniu, który od razu pobudza do lektury i odczuwania radości z faktu istnienia książki.

Informacje dodatkowe o Jak powieść:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-7495-089-3
Liczba stron: 176

więcej

Kup książkę Jak powieść

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Jak powieść - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2017-04-05, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017 ,
'' Wszystko , nasze książki znoszą z naszych rąk dosłownie wszystko . Ale smuci nas jedynie sposób , w jaki źle obchodzą się z nimi inni '' '' Jak powieść '' to książka o książkach i sprawach okołoksiążkowych . Ta niezbyt obszerna pozycja z pewnością zadowoli każdego książkoholika . Prześledzimy więc z autorem rolę książki w życiu człowieka od lat dziecięcych kiedy to '' czytaliśmy '' ustami mamy , bo sami jeszcze czytać nie potrafiliśmy , nie znaliśmy tych magicznych znaków które zwą się literami , które układają się w słowa , a te znowu w całe zdania . Ta umiejętność przychodzi później w szkole . A w szkole to już naprawdę wiele zależy od nauczyciela . Są tacy którzy są w stanie zaszczepione przez rodziców czytanie ugruntować w nas na całą resztę życia , ale niestety są i tacy którzy to czytanie zdołają nam bardzo obrzydzić . Potem mamy cielęcy wiek nastoletni gdzie tak naprawdę jest tyle ważniejszych spraw niż czytanie , zwłaszcza czytanie szkolnych lektur , które wieją na odległość nudą . Tutaj owi młodociani czytelnicy podzielą się na dwie grupy , pierwsza to ta co to z latarką pod kołdrą psuje sobie oczy nie mogąc się rozstać nawet na sen z bohaterami właśnie czytanej książki , a druga to ta której przeczytanie 48 stron zajmuje pięć godzin , bo '' zero dialogów i same bloki opisowe '' . Ze spraw okołoksiążkowych , dowiemy się na przykład na czym polega wyższość książek nad filmami , jak to jest z '' czasem '' lub jego brakiem na czytanie książek , czy brak czasu to fakt , czy wymówka ? Jest też świetny fragment o tym w jaki sposób bezboleśnie przekonać młodzież do literatury którą '' trzeba przeczytać '' . Jest też i o tym w jaki sposób traktujemy książki z czysto fizycznego poziomu . Książka jako przedmiot , pozaginane rogi , '' kółka '' po kubkach stawianych na okładce , czy ślady palców z olejkiem do opalania , kiedy bierzemy książkę na plażę . Jak więc widzicie jak na tak mało obszerną w strony książkę , dostajemy całkiem obszerny pakiet informacji , a przy tym wszystko to podane w zabawnym sosie wysublimowanego dowcipu . Najbardziej mnie rozbawiło dziesięć praw czytelnika już niemal na zakończenie lektury . Niektóre z nich na pierwszy rzut oka wydają się z lekka absurdalne , ale jak poczytamy wyjaśnienia autora , to zupełnie zmienia nam punkt widzenia . Polecam ten esej , to naprawdę fajne i niebanalne spojrzenie na książki i czytanie .
Link do opinii
Inne książki autora
Mała handlarka prozą
Daniel Pennac 0
Okładka ksiązki - Mała handlarka prozą

Roziskrzona fantazją i radością życia powieść psychologiczno-obyczajowa, a zarazem kryminalno-humorystyczna. W molierowskiej tradycji ukazuje barwną paradę...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy