i Wiatr/ve Rüzgâr

Ocena: 4 (1 głosów)

Wiersze współczesnego tureckiego poety Tozana Alkana (ur. 1963) w dwujęzycznym, turecko-polskim, wydaniu. Poeta jest autorem czterech tomików poetyckich. Urodził się i mieszka w Stambule, gdzie pracuje jako lektor języka angielskiego na Wydziale Języków Obcych Uniwersytetu Stambulskiego. Książka wydana przez gdańską oficynę "słowo/obraz terytoria", nominowana w 2012 roku do przyznawanej co dwa lata Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności. Wiersze przełożył na język polski Antoni Sarkady.

Informacje dodatkowe o i Wiatr/ve Rüzgâr:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2011-07-15
Kategoria: Poezja
ISBN: 978-83-7453-040-8
Liczba stron: 80

więcej

Kup książkę i Wiatr/ve Rüzgâr

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

i Wiatr/ve Rüzgâr - opinie o książce

Avatar użytkownika - majkanew
majkanew
Przeczytane:2015-01-12, Ocena: 4, Przeczytałam,

Turcja, w której działa cenzura, wychowała twórców takich jak Tozan Alkan, którzy nie poddają się ograniczeniom. W tomiku „i Wiatr”, nominowanym do nagrody Europejskiego Poety Wolności, autor manifestuje wolność jako wartość najwyższą.

„i Wiatr” to poezja spokoju, głębokich (auto)refleksji, wnikania w egzystencjalizm. U Alkana wolność wyrażana jest na wiele sposobów, ale autor stawia również bariery. Do wniknięcia w tę poezję zaprasza wyłącznie czytelników o wolnym, otwartym umyśle. Swoją lirykę każe także odczytywać etapami. Najpierw maluje pejzaże (również wewnętrzne), pozwala zachwycać się bogatą metaforyką, uwiecznia ducha swojego kraju, a potem zaprasza do przedzierania się przez gąszcz trudnych środków artystycznych, niełatwych tematów.

Turecki poeta oddaje hołd słowu, podkreśla jego znaczenie oraz możliwości. Mówi też o poezji, swoim (i nie tylko) stosunku do niej, ciągle mając na uwadze moc słowa. Poezja to cel i środek. Czytanie i pisanie Alkan traktuje jako dar, który jest w stanie zmienić bieg wielu spraw, w tym tej najważniejszej – wolności.

Podmiot z „i Wiatr” balansuje na granicy życia i śmierci, przy czym ta śmierć ma charakter umowny, symboliczny nawet. Umiera, bo się buntuje. Umiera, bo mimo tego buntu nadal tkwi w tym samym miejscu, w życiu plugawym.

Alkan odrzuca stereotypy, więzy, normy, korzysta z wolności w pełni. Wyraża ją m.in. przez oryginalny styl poetycki. Problem zaczyna się wówczas, gdy poeta tak głęboko zanurza się w swoim lirycznym świecie, swojej oryginalności, wolności i słowach, że niekiedy jego liryka jest zbyt hermetyczna, nie dopuszcza wielu odbiorców.

Poezja Tozana Alkana wiele wymaga od czytelnika, ale i całkiem sporo daje w zamian. Ile dasz z siebie, tyle dostaniesz.

 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Arcana
Anna Szumacher
Arcana
Zgoda na szczęście
Anna Ficner-Ogonowska
Zgoda na szczęście
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy