Przegrane, szalone, matki, siostry, przyjaciółki, kochanki… „Histeryczki” to zbiór opowiadań Roxane Gay, na który składają się różne historie kobiet, oscylujące wokół tematów miłości, przemocy, skomplikowanych międzyludzkich relacji.
Bohaterkami są tu kobiety: nie wyjątkowe, inne czy gorsze, ale takie, które przeżyły niejedno, bo życie pisze różne scenariusze. Kobieta, która straciła dziecko, która w dzieciństwie doświadczyła gwałtu, która jest kochanką księdza, która jest gruba i brzydka, która jest martwa… która mogłaby być jedną z nas. Współczujemy im, przeżywamy ich historie razem z nimi, czerpiemy siłę z ich doświadczeń. Przepełnia nas poczucie siostrzeństwa i wspólnoty. Może nasze doświadczenia nie są aż tak dramatyczne, ale wszystkie wiemy, co to przemoc, odrzucenie czy żałoba.
Po publikacji zbioru autorka stała się ikoną feminizmu – książka została ogłoszona jednym z najlepszych tytułów stycznia (Harper’s Bazaar i Bustle.com), jest popularna za granicą i tłumaczona na wiele języków. Jak mówi Roxane Gay, największe wyzwania dla feminizmu to zwiększenie społecznej świadomości tego, czym ten ruch naprawdę jest, niestygmatyzowanie feminizmu, a także zapewnienie kobietom wolności reprodukcyjnej, równej płacy za równą pracę i wsparcia w okresie macierzyństwa i opieki nad dziećmi.
Wydawnictwo: Poradnia K
Data wydania: 2018-10-03
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 272
Tytuł oryginału: Difficult Women
Tłumaczenie: Dorota Konowrocka-Sawa
"Histeryczki" to zbiór opowiadań o kobietach po różnych przejściach. Książka wstrząsająca, mocna.
Jest to zbiór opowiadań o różnych kobietach. Żony, kochanki, siostry, które zmagają się z rożnymi tajemnicami, doświadczeniami. Stoją przed różnymi wyborami. Niektóre opowiadania mają charakter fantastyki. Tematy poruszane to przemoc, pedofilia, rasizm, śmierć. Opowiadania zmuszają do refleksji, nie pozostawiają czytelnika obojętnego. Znajdziemy tu bohaterki, którym będziemy współczuć,niektórych kobiet nie zrozumiemy, innym będziemy dopingować. Wielokrotnie zadamy sobie pytanie: A gdybym to ja była na jej miejscu?
Przeczytane:2019-03-10,
Książka "Histeryczki" to zbiór różnych opowiadań. Historie spisane przez R. Gay mają jednak wspólny mianownik. Każde z dwudziestu jeden opowiadań to studium życia kobiety. Kobiety - matki, żony, koleżanki, siostry, przyjaciółki, itp. Czytelnik, chcąc zrozumieć autorkę i jej przekaz, musi znać kilka faktów z życia samej Gay. Istotną informacją w związku z tym jest to, że Roxane Gay zanim została jedną z najbardziej docenianych pisarek amerykańskich przeszła osobiście przez drogę, na której doświadczyła wielu smutnych i przykrych momentów - gwałt, brak poczucia bezpieczeństwa, głód, nieustanna troska o siebie. W dorosłym życiu postanowiła wykazać gotowość na ukazanie światu swych emocji, które przez tak wiele lat zabierały jej głos i zapierały dech w piersiach. Na karty swych książek przelała, zdaje się, dużą porcję bólu swego dzieciństwa. Goryczy, która wypłynęła w "Histeryczkach" jako fala niezbitego feminizmu.
Teraz czytając poszczególne opowieści będziemy w stanie zrozumieć dlaczego jest w nich tyle goryczy i wrogiego nastawienia wobec rozmaitych zachowań względem kobiet. Kobiety zaś zostały tu przedstawione - takie odniosłam wrażenie - jako wiecznie uciśnione, często pozbawione własnego człowieczeństwa, a jednocześnie wewnętrznie czujące chęć dokonania zmian w swoim życiu.
Dzisiejsza propozycja to typowa książka od kobiety dla kobiet. Obejmuje wszelakie sfery życia i działalności płci żeńskiej, różne emocje i rozmaite reakcje na określone sytuacje.
Zaznaczyć należy, że książki tej nie sposób przeczytać za jednym "zamachem". Wiele jest tu bowiem problemów i zawirowań psychologicznych. Uważam stąd, iż lekturę trzeba sobie dozować.
Momentami czytelnik może nawet odnieść wrażenie, że czyta jakiś osobisty wywiad z autorką danego opowiadania. Wywiad, z którego cały czas przebija feministyczne tło. Nie ma się co dziwić, ponieważ sama autorka to zdecydowana postać ruchu feministycznego.