Gruba nie jest zwykłą opowieścią o odchudzaniu czy poradnikiem, jak osiągnąć doskonałość. To książka o tolerancji, potrzebie akceptacji i o tym, że nawet niebagatelna otyłość nie wyklucza z życia pełną piersią.Magda ma 28 lat, jest świetnym grafikiem, dobrze zarabia, czeka na klucze do własnego mieszkania. Ma wielki talent i równie wielki problem. Jest GRUBA. Nie pulchna, nie okrągła czy puszysta, tylko po prostu gruba.Grubym wszędzie jest miękko. Otulina z tłuszczu działa jak anatomicznie dopasowana poduszka i nawet na niewygodnych siedzeniach w autobusie pozwala czuć się komfortowo. Nic nie uwiera, nic nie gniecie. Tylko sprzączka od stanika wrzyna się w ciało, ale z czasem zaczynasz ją ignorować.Wiele rzeczy musisz nauczyć się ignorować. Spojrzenia kobiet, które traktują cię jak przestrogę przed zjedzeniem nadprogramowej ilości kalorii. Brak spojrzeń mężczyzn, którzy mają cię za istotę aseksualną. Ignorujesz też nowe kolekcje ubrań w sklepach, bo wiesz, że nie są dla ciebie. Ignorujesz słowa, które wykrzykują dzieci na twój widok. Ignorujesz przestrogi lekarzy. Ignorujesz promienie słońca. Ignorujesz własne odbicie w lustrze.Ignorujesz problem.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2010 (data przybliżona)
Kategoria: Obyczajowe
ISBN:
Liczba stron: 256
Język oryginału: polski
Książka pt. '' Gruba '' autorstwa Pani Natalii Rogińskiej napisana została w formie pamiętnika.
Jego główną bohaterką jest 28-letnia Magda. Jej życie nie należy do najłatwiejszych, ponieważ nie jest akceptowana w swoim środowisku przez swój wygląd zewnętrzny.
Magda opisuje, w pamiętniku jak wygląda jej życie od strony osoby pokrzywdzonej przez los. Osoby fizycznie nieatrakcyjnej, wręcz aseksualnej.
Czytając, szybko można się domyślić, że praca i dom to dla niej dwa różne światy. Jednym punktem widzenia określa swoje relacje panujące w domu, natomiast drugim, określa relacje panujące w pracy. Skupia się zarówno na życiu osobistym, jak i zawodowym.
Magda nie znajduje poparcia w domu, żyje bez ojca, a wychowująca ją matka nigdy nie zwracała na nią szczególnej uwagi. Nie otrzymała ciepła od matki, które rodzic powinien dawać swojemu dziecku. Dziewczyna mogła liczyć tylko na babcię, która zawsze ją kochała, rozumiała, a przede wszystkim... akceptowała.
Magda pracuje jako grafik komputerowy. Swoją pracę zawodową bardzo dobrze. Pomaga, w pracy podejmując wykonywania nawet zleceń za swoich kolegów.
Doceniana przez szefa, który uważa ją za najlepszą w tym fachu pracownicę, a co najważniejsze nie zwraca uwagi na jej wygląd, lecz tylko na efekty pracy.
Pozornie szczęśliwa Magda, pragnie jednak czegoś więcej.
Problem bohaterki polega na tym, że ma ona skłonności do ciągłego jedzenia. Je wszystko to, co jej wpada w ręce i kiedy się zdenerwuje, musi zjeść coś słodkiego. Nie odmawia sobie jedzenia, ignoruje swój wygląd, ignoruje problem. Do czasu.
Magda zaczyna się zmieniać, już nie chce być doceniana tylko za swoją pracę, ona oczekuje czegoś znacznie więcej.
Podejmuje walkę z otyłością, co jest jednoznaczne, z tym że podejmuje walkę z samą sobą. Teraz jedynie zależy tylko od jej psychiki, od silnej woli, czy wytrzyma czas odchudzania się.
Czy Magda wygra walkę z własnymi słabościami?
Czy wygra walkę ze samą sobą?
Książka jest warta przeczytania, gdyż porusza problem związany z otyłością.
Problem, który w dobie XXI wieku ma ogromne znaczenie i otacza nas z każdej strony. Właściwie nie zdajemy sobie sprawy z tego, co czują osoby otyłe i jak jest im ciężko żyć w społeczeństwie.
Autorka przede wszystkim przedstawiła, jak wygląda świat oczami osób będącymi otyłymi.
Książka jest napisana w sposób bardzo zwięzły, łatwo się ją czyta.
Jest przeznaczona dla wszystkich niezależnie od wyglądu, ponieważ nie obraża osób otyłych, a wręcz pomaga im zrozumieć problem, skracając przy tym pozorny dystans do samego siebie...
Polecam przeczytać tę książkę.
Powieść obyczajowa o funkcjonowaniu w społeczeństwie osoby z problemami, głównie z jednym problemem - otyłością. Powieść o stereotypach, o powierzchownym traktowaniu i odbieraniu innych osób, o tym, jak bardzo można kogoś skrzywdzić nieprzemyślanym słowem. Autorka pokazuje, że prawdziwą wartością nie jest wygląd, ale wnętrze, co niejednokrotnie potwierdza zachowanie głównej bohaterki.
Bohaterowie, których łączy wspólny wątek − poczęcie człowieka. Każda z tych historii wychodzi poza wszelkie akceptowalne społecznie...
„Co ze słowami, że dopóki śmierć nas nie rozłączy, w zdrowiu i w chorobie? Bzdura! Naiwniactwo! Do śmierci to dla mężczyzn zdecydowanie za długo...