Gniazdo Światów

Ocena: 5.75 (4 głosów)
Jedno z z najwybitniejszych dokonań polskiej fantastyki powojennej. “Powieść zaczynająca się dość niewinnie i niepozornie, lecz proponująca czytelnikowi grę, po której bez mała odmieni się jego patrzenie na świat.” Autor określany jest mianem jednego z tych pisarzy, którzy “wyłamali się z getta fantastyki naukowej”.

Informacje dodatkowe o Gniazdo Światów:

Wydawnictwo: SuperNowa
Data wydania: b.d
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 83-7054-127-5
Liczba stron: 276

więcej

Kup książkę Gniazdo Światów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Gniazdo Światów - opinie o książce

Avatar użytkownika - Almiria
Almiria
Przeczytane:2014-08-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Dawno nie czytałam książki, którą bym przeżywała w takim stopniu jak "Gniazdo światów". Niesamowity pomysł na świat, świetnie rozegrane budowanie napięcia... Tak naprawdę to trudno mi napisać opinię tak, żeby była zadowalająco wyczerpująca, a jednocześnie nie zdradzała osobie która będzie ją kiedyś czytać o co chodzi. Bo chodzi o wiele. Naprawdę, jestem pod wielkim wrażeniem
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2021-09-21, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2021,

Marek S. Huberath to przedstawiciel tego rodzaju fantastyki, która najbardziej do mnie przemawia. Połączenie fantastyki naukowej i socjologicznej z alternatywnymi rzeczywistościami. Takie jest również "Gniazdo światów", gdzie, podobnie jak w "Portalu zdobionym...", dopiero pod koniec dowiadujemy się czym tak naprawdę jest życie obserwowanych przez nas postaci.
Fabuła zawiera w sobie zagadkę, którą próbujemy rozwikłać wraz z głównym bohaterem, jednak oprócz swoistego "kryminału", otrzymujemy też kawał porządnego mięcha do rozważań egzystencjalnych - czy mając świadomość, że w ciągu swojego życia (niezależnie kim jesteśmy i zdając się na absurdalne kryteria) średnio trzy razy zmienimy klasę społeczną, będziemy postępować moralnie i empatycznie wobec pozostałych członków społeczeństwa? Wydawałoby się, że efekt powinien być zbliżony do teorii sprawiedliwości J. Rawlsa, jednak tutaj jest całkowicie odwrotny. Życie w tych krainach obfituje w okrucieństwa, wzajemną żądzę zemsty i chyli się ku upadkowi. Opiera się na rasizmie, wyzysku, uprzedmiotowieniu i bestialstwie na poziomie obozów nazistowskich. Rozwiązaniem może być walka z systemem lub opuszczenie systemu, wyjście poza determinizm kształtujący losy nasze i naszych bliskich - tylko do jakiego poziomu zagnieżdżenia jest to możliwe?

Link do opinii
Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-02-15, Ocena: 5, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - iwan
iwan
Przeczytane:2010-08-03, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Recenzje miesiąca
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy