Gniazdo Światów

Ocena: 5.75 (4 głosów)
Jedno z z najwybitniejszych dokonań polskiej fantastyki powojennej. “Powieść zaczynająca się dość niewinnie i niepozornie, lecz proponująca czytelnikowi grę, po której bez mała odmieni się jego patrzenie na świat.” Autor określany jest mianem jednego z tych pisarzy, którzy “wyłamali się z getta fantastyki naukowej”.

Informacje dodatkowe o Gniazdo Światów:

Wydawnictwo: SuperNowa
Data wydania: b.d
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 83-7054-127-5
Liczba stron: 276

więcej

Kup książkę Gniazdo Światów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Gniazdo Światów - opinie o książce

Avatar użytkownika - Almiria
Almiria
Przeczytane:2014-08-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Dawno nie czytałam książki, którą bym przeżywała w takim stopniu jak "Gniazdo światów". Niesamowity pomysł na świat, świetnie rozegrane budowanie napięcia... Tak naprawdę to trudno mi napisać opinię tak, żeby była zadowalająco wyczerpująca, a jednocześnie nie zdradzała osobie która będzie ją kiedyś czytać o co chodzi. Bo chodzi o wiele. Naprawdę, jestem pod wielkim wrażeniem
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2021-09-21, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2021,

Marek S. Huberath to przedstawiciel tego rodzaju fantastyki, która najbardziej do mnie przemawia. Połączenie fantastyki naukowej i socjologicznej z alternatywnymi rzeczywistościami. Takie jest również "Gniazdo światów", gdzie, podobnie jak w "Portalu zdobionym...", dopiero pod koniec dowiadujemy się czym tak naprawdę jest życie obserwowanych przez nas postaci.
Fabuła zawiera w sobie zagadkę, którą próbujemy rozwikłać wraz z głównym bohaterem, jednak oprócz swoistego "kryminału", otrzymujemy też kawał porządnego mięcha do rozważań egzystencjalnych - czy mając świadomość, że w ciągu swojego życia (niezależnie kim jesteśmy i zdając się na absurdalne kryteria) średnio trzy razy zmienimy klasę społeczną, będziemy postępować moralnie i empatycznie wobec pozostałych członków społeczeństwa? Wydawałoby się, że efekt powinien być zbliżony do teorii sprawiedliwości J. Rawlsa, jednak tutaj jest całkowicie odwrotny. Życie w tych krainach obfituje w okrucieństwa, wzajemną żądzę zemsty i chyli się ku upadkowi. Opiera się na rasizmie, wyzysku, uprzedmiotowieniu i bestialstwie na poziomie obozów nazistowskich. Rozwiązaniem może być walka z systemem lub opuszczenie systemu, wyjście poza determinizm kształtujący losy nasze i naszych bliskich - tylko do jakiego poziomu zagnieżdżenia jest to możliwe?

Link do opinii
Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-02-15, Ocena: 5, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - iwan
iwan
Przeczytane:2010-08-03, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy