Gdzie oni są?

Na początku maja ukaże się pierwsza w Polsce książka wydana przez czytelników. „Gdzie oni są?” to projekt, który powstał w głowach Kasi Andrzejewskiej i Artura Szuby w 2002. Autorzy przeprowadzili blisko sto wywiadów pytając swoich rozmówców o świat muzyczny w Polsce w latach 80. Czym były dla Ciebie lata 80? Jak zdobywałeś płyty? Jaką miałeś fryzurę? Na te i inne pytania odpowiedzieli m. in. Anja Orthodox, Robert Robal Matera, Sławek Ciesielski, Marek Wiernik, Jurek Owsiak czy Glaca. W książce znalazły się wspomnienia nie tylko ludzi znanych i lubianych. Autorzy przesłuchali również swoich przyjaciół i znajomych, znajomych, znajomych. Książka liczy blisko 300 stron, na których znalazły się wspomnienia, stare fotografie, legitymacje, plakaty, wycinki prasowe czy fan-ziny, a całość wydana jak w latach 80. W 2002 roku w głowach Kasi Andrzejewskiej i Artura Szuby zrodził się pomysł, by spisać wspomnienia ludzi, dla których tak jak dla nich lata 80. minionego wieku były latami wyjątkowymi i wydać je w formie książki. To podczas tej dekady, w Polsce rozkwitł i na dobre zadomowił się rock w przeróżnych jego postaciach. Rzecz nazwali „Gdzie oni są?”, chodzili na koncerty, do klubów, radiowych stacji i zadawaliśmy te same pytania: Czym były dla Ciebie lata 80. i jak Cię ukształtowały? Śpiewniki biesiadne są w modzie - Swoją podróż w czasie rozpoczęliśmy w 2003 roku – wspominają autorzy - Rozmawialiśmy z przeróżnymi ludźmi: muzykami, dziennikarzami, znajomymi, z każdym, kto miał coś do powiedzenia w temacie muzyki, poszukiwania pierwszych w życiu jeansów czy zdobywania winylowych krążków. Z czasem zgromadziliśmy całkiem spory materiał tekstowy i fotograficzny. Ludzie dawali nam swoje stare zdjęcia (nie uwierzycie jak niektórzy kiedyś wyglądali!!!!), pamiątki, bilety, fanziny… Zorganizowaliśmy nawet kilka koncertów promujących projekt, by nieoczekiwanie, zamiast na księgarskie półki, trafić do szuflady. Po kilku miesiącach rozmów i zmagań o ostateczny kształt książki, niedoszły wydawca oznajmił, że „śpiewniki biesiadne lepiej się sprzedają”... Materiał w szufladzie Jedynym po niej śladem było opublikowanych kilkanaście fragmentów w „Kurierze Szczecińskim”, Przeglądzie Historyczno-Kulturalnym „Przekaz” oraz portalu www.cgm.pl. Najważniejszą jednak „pamiątką” po tym pierwszym podejściu do publikacji książki, jest zespół iNNi założony przez Artura Szubę, który miał wystąpić tylko raz, na koncercie promującym „Gdzie oni są?” 27 stycznia 2004 roku w warszawskim klubie „Park”. Grupa działa do dziś, a w tym czasie opublikowała trzy płyty. Najnowsza pt. „Neonowa” ukazała się 23 listopada 2009 roku, dzięki wsparciu społeczności współtworzącej portal Megatotal.pl. To nietypowa i niezwykle ciekawa inicjatywa, która pomaga zainteresowanym zespołom w sfinansowaniu nagrania płyty, ale także daje możliwość zarabiania na niej. Działa to w bardzo prosty sposób. Zarejestrowany użytkownik może zakupić utwory zespołów w cenie od 1 grosza do złotówki, stając się tym samym udziałowcem przyszłej płyty. Połowa zainwestowanej kwoty idzie na konto wykonawcy, a druga połowa jest rozdzielana pomiędzy użytkowników, którzy dany utwór kupili wcześniej. Do tej pory zebrano 42 tzw. Megatotali, czyli sum które pozwalających na wydanie płyty. 19 spośród nich już jest dostępna na rynku. - Wiarę w sens naszych działań sprzed kilku lat przywrócili nam ludzie prowadzący portal Megatotal.pl – stwierdzają Kasia i Artur - Na spotkaniu w związku z płytą iNNych, wspomnieliśmy o książce, którą zainteresował się Aleksander Pawlak (Megatotal). Wstępniak napisał redaktor radiowej „Trójki” Piotr Stelmach i tak oto, w portalu pojawiło się kilka zredagowanych przez niego tekstów. Ponad 170 wydawców Po rozlicznych rozmowach, konsultacjach, itd. Itd., zapadła decyzja o chęci publikacji „Gdzie oni są?”, a tym samym wystawieniu książki na sprzedaż, na zasadach takich samych jak jest to przewidziane w przypadku płyt. Rzecz bez precedensu, bo będzie to pierwsza książka w Polsce, która opublikowana zostanie dzięki jej przyszłym czytelnikom. 22 grudnia 2009 roku za pośrednictwem portalu oficjalnie ruszyła sprzedaż udziałów w przyszłej publikacji: www.megatotal.pl/gdzieonisa. - Pod koniec marca 2012 roku dostaliśmy informację: „Macie Megatotal!” I tym samym macie 171 wydawców. Niesamowite wrażenie! – opowiadają autorzy. Pełna lista rozmówców: 1. Adamiak Andrzej 2. Bajew Przemysław 3. Bieniak Zbigniew 4. Biolik Leszek 5. Bociański Grzegorz 6. Bończyk Jacek 7. Bratkowska Marta 8. Bratkowski Piotr 9. Ciechomski Remigiusz 10. Ciechowska Anna 11. Ciesielski Sławomir 12. Czyszanowski Piotr 13. Dusza Dariusz 14. Filar Mariusz 15. Filarski Marian 16. Gajewski Grzegorz 17. Gumola Paweł 18. Hrycyk Piotr 19. Jaryczewski Krzysztof 20. Jodko Dzidek 21. Kaczmarek Sławomir 22. Karpiński Andrzej 23. Kochaniak Agnieszka 24. Kodym Jędrek 25. Kopcewicz Grzegorz 26. Kościkiewicz Marek 27. Kraiński Andrzej 28. Krzywański Zbigniew 29. Kwinto Andrzej 30. Lizut Mikołaj 31. Lubomski Mariusz 32. Malejonek Dariusz 33. Matera Robert 34. Mesjasz Witek 35. Piotr i Bogdan Misikiewiczowie 36. Modzelewski Piotr 37. Mohamed Piotr 38. Nieporęcki Krzysztof 39. Nowak Adam 40. Nowak Robert 41. Olejnik Monika 42. Orthodox Anja 43. Owsiak Jerzy 44. Papa Andrzej 45. Potocka Małgorzata 46. Ptyński-Piórkowski Grzegorz 47. Sembratowicz Marek 48. Skiba Krzysztof 49. Skuza Tomasz 50. Słupecka-Stec Małgorzata 51. Stalewski Tomasz 52. Stelmach Piotr 53. Szewko Wojciech 54. Sztuczka Anna 55. Szuba Artur 56. Szymkiewicz Jacek 57. Szyszkowski Artur 58. Świtalski Tomasz 59. Uciechowski Zbigniew 60. Usenko Konstanty 61. Wallach Piotr 62. Wandachowicz Kuba 63. Wasyłyszyn Tomasz 64. Wiernik Marek 65. Wiliński Piotr 66. Witkowski Grzegorz 67. Woroniecka Agnieszka 68. Woroniecki Andrzej 69. Wosik Adam 70. Zajdel Piotr 71. Żąda Tomasz

Informacje dodatkowe o Gdzie oni są?:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2012-05-25
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-63466-00-8

Kup książkę Gdzie oni są?

Gdzie oni są? - opinie o książce

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski