Monumentalna saga historyczna. Jej akcja rozpoczyna się na początku XII wieku w Anglii nękanej wojnami domowymi, konfliktami na tle religijnym, głodem, walkami o sukcesję na angielskim tronie. Fabuła książki, będącej także opowieścią o niezwykłej miłości, rozgrywa się wokół trwającej blisko czterdzieści lat budowy wielkiej katedry Kingsbridge. Walka o władzę, intrygi, seks, mroczne tajemnice, w połączeniu z błyskotliwą mieszanką ludzkich emocji - miłości i nienawiści, lojalności i zdrady, nadziei i desperacji - oraz galerią niezapomnianych postaci, takich jak Aliena, piękna, odważna córka hrabiego Bartholomew, Jack Cherbourg, budowniczy katedry, i ich zaprzysięgły wróg, znienawidzony, podstępny lord William Hamleigh, tworzą porywającą opowieść, która wciągnie każdego czytelnika.
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2007 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 832
Tytuł oryginału: The Pillars of the Earth
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Grzegorz Sitek
Ilustracje:-
Powieść historyczna opowiadająca o 40 latach budowy katedry w XII wieku? Tak, to może być ciekawe. "Filary Ziemi" Kena Folletta to saga historyczno-przygodowa nie tylko o kościele Kingsbridge. To wojna domowa, konflikty religijne i walka o angielski tron. Są one tłem dla ukazania ducha średniowiecza. Pełnego pobożności, fałszywej dewocji, okrucieństwa, rozpasania i erotyzmu. Dostajemy też oczywiście historie miłości, intrygi i zbrodnie. Na podstawie tej sagi powstał też serial, a za reżyserię odpowiada sam Ridley Scott.
Zbieramy to, co zasiejemy.
Trudno oprzeć mi się wrażeniu, że to przede wszystkim o tym traktuje pierwszy tom powieści Folletta.
Los tej wielowątkowej historii nie wszystkich oczywiście traktuje sprawiedliwie, nie w każdym przypadku czytelnik przytaknie dla tego, co spotyka jednego z bohaterów, a często wręcz może zazgrzytać zębami z frustracji. Nie jest to bajka, w której istnieje równy jak wyrysowany od linijki podział na dobrych i złych, królewna znajduje na partnera szlachetnego rycerza, a bliżej nieokreślona siła gromi w końcu nikczemników w nadnaturalnym pokazie siły błyskawicy lub innego niespodziewanego zjawiska.
Nie. To opowieść, w której wychowany bez miłości człowiek może stać się gwałcicielem i mordercą, a głodująca rodzina bezpowrotnie porzucić swoje dziecko, by miało szansę przeżyć.
To też historia o miłości, która pojawia się znikąd, nie zawsze w tym momencie, w którym złamana dusza chciałaby ją przyjąć.
To jednak przede wszystkim opowieść o tym, że człowiek kowalem swego losu, a to jak traktuje drugiego człowieka będzie kształtować ich oboje.
Nie wszystko da się naprawić lub zatrzymać przy sobie na zawsze. Zawsze jednak można pozostać człowiekiem i trwać przy ideałach człowieczeństwa.
Wersja powieści jako słuchowisko Audioteki czaruje świetnie dobranymi głosami aktorów, którzy mistrzowsko odgrywają emocje. Na wiele godzin przeniosłam się na budowę katedry w Kingsbridge, czując pod stopami piach traktów handlowych, razem z mieszkańcami osady chowając przed burzą i patrząc jak ponad wysokość mojego wzroku wznoszą się mury.
Polecam. Przepiękna opowieść stylistycznie ulokowana gdzieś pomiędzy pozytywistyczną pochwałą pracy, a nie zawsze logicznym, fascynującym romantyzmem.
Piękna, mądra, wciągająca, bogata opowieść dla miłośników powieści historycznych, ale nie tylko. Wg mnie, dla każdego. Bardzo mi się spodobała i polecam każdemu. Co ciekawe, prawe każdy może wybrać bohatera albo bohaterów, z którym może się utożsamić, albo który będzie mu najbliższy w tej książce.
Moja ocena byłaby zdecydowanie niższa, gdybym nie wysłuchała książki jako audiobooka w formie słuchowiska. To aktorzy uczynili z niej ciekawą, wartką i interesującą pozycję. Przygoda z Filarami Ziemi zbiegła się z dyskusją o kościele w Polsce - żądzą władzy, pychą, polityką. Jak widać od XII wieku nic sie nie zmieniło. Biskupi jak byli tak są pazerni, okrutni, egocentryczni i wiara to ostatnia rzecz, nad którą się pochylają. Oczywiście oprócz Filipa, który jest krystaliczny - za dużo tu bogobojności. Niekoniecznie mnie fascynują rónież opowieści o przyporach, filarach i arkadach. Ale ogólnie dobrze się słuchało. Serial lepszy.
An epic of love, hatred, war and revolution A huge novel that follows five families through the world-shaking dramas of the First World War, the Russian...
Maj 1944, tuż przed aliancką inwazją na Normandię. Grupa dywersyjna "Kawki", złożona z samych kobiet i dowodzona przez brytyjską agentkę Felicity "Flick"...
Chcę przeczytać,
Niektórzy nie wiedzą, ale na podstawie książkowego cyklu "Filary ziemia" powstała gra przygodowa (pod tym samym tytułem), choć raczej bliżej jej do interaktywnej historii. Większość wątków została pieczołowicie odwzorowana względem tych książkowych, choć jest też parę rozwidleń czy ciekawych spotkań.
Klimat jest gęsty, bohaterowie angażują, powoli rozwijana opowieść urzeka, a ręcznie malowane lokacje zachwycają. Wciąga, od razu, mocno i intensywnie.
Pierwsza księga, na którą składa się siedem pokaźnych rodziałów wypełnionych wielowątkową narracją oraz złożonymi bohaterami, zabiera nas do średniowiecznej Anglii XII wieku. To interaktywna historia, która nacisk stawia raczej na odkrywanie fabuły, aniżeli klasyczne klikańcze przygodowe szaleństwa. I właśnie tym mnie tak bardzo urzekła.
Jezu, co to była za klimatyczna przygoda. Obok Life Is Strange moja ulubiona wirtualna opowieść.
gameplay pl