Fake news

Ocena: 4.75 (4 głosów)

Jak dezinformacja infekuje umysły i jak się na nią uodpornić.

Fałszywe informacje są jednym z najpoważniejszych problemów naszych czasów. Każdy jest podatny na ich wpływ. Często są nastawione na wywoływanie polaryzacji społecznej, pojawiają się pod postacią teorii spiskowych, wpływają na nasze wybory polityczne, kształtują opinie na ważne, globalne zjawiska. Niczym wirusy zakażają umysły i namnażają się w zastraszającym tempie. Niby o tym wiemy, lecz i tak ulegamy ich zgubnemu wpływowi. Dlaczego tak się dzieje? I czy możemy temu zaradzić? W Fake news dr Sander van der Linden tłumaczy, jak oddzielać prawdę od fikcji i opierać się destrukcyjnym czynnikom wpływu społecznego, a co najważniejsze - radzi, jak za pomocą opracowanych przez jego zespół ,,szczepionek" uodpornić siebie i innych na atakującą nas zewsząd dezinformację.

Świetna książka, która znakomicie przedstawia wyzwania związane z przeciwdziałaniem wpływowi fałszywych informacji, ukazując naszą daleko idącą podatność na manipulacje i teorie spiskowe. - prof. sir David Spiegelhalter, autor The Art od Statistics.

Wnikliwa i wyczerpująca analiza problemu objaśniająca, dlaczego nasze mózgi przyjmują fałszywe informacje, i podsuwająca sposoby obrony przed tą plagą współczesności. - Marianna Spring, BBC, specjalistka ds. dezinformacji i mediów społecznościowych.

Bardzo mnie cieszy, że wreszcie mamy tę książkę. Nie było dotąd niczego podobnego. - prof. Robert B. Cialdini, autor superbestselleru Wywieranie wpływu na ludzi.

Informacje dodatkowe o Fake news:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2024-03-26
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 9788383380926
Liczba stron: 464
Tytuł oryginału: The Truth Vaccine

więcej

Kup książkę Fake news

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Fake news - opinie o książce

Avatar użytkownika - dianawiszniewska
dianawiszniewska
Przeczytane:2024-04-21, Ocena: 5, Przeczytałam,

A czy ty wiesz, które z informacji, jakie możesz przeczytać w mediach są prawdziwe? W dobie Internetu każdy może wylać do sieci swoje przypuszczenia, przedstawić spiski i łatwo znaleźć popleczników. „Fake news” to do bólu rzetelna książka pokazująca jak dezinformacja szybko wpływa na ludzki umysł. Wyniki badań, konkretne przykłady fake newsów które poszły w świat i pociągnęły za sobą mnóstwo ludzi. Tak, to wszystko znajdziesz w tej książce, a do tego konkrety na temat tego, jak nasz mózg uznaje informacje za prawdziwe czy fałszywe, oraz co możemy zrobić aby nie nabierać się na wszystko co jest w sieci. W tej książce dostaniesz mnóstwo wiedzy encyklopedycznej, ale w końcu dostaniesz też rozwiązanie pomagające w odróżnieniu fikcji od rzeczywistości.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2024-06-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2024,

Fałszywe informacje to prawdziwy problem współczesnego świata. Krążą po świecie i sieją zamęt w ludzkich głowach. Każdy jest podatny na ich wpływ. Są nastawione na coraz większą polaryzację społeczeństw i pojawiają się najczęściej pod postacią teorii spiskowych. Wpływają na nasze wybory polityczne i starają się kształtować poglądy. Niczym wirusy zakażają umysły i namnażają się w zastraszającym tempie. Dr Sander van der Linden stara się wytłumaczyć jak odróżnić prawdę i fałszu oraz uodpornić się na wpływ kłamliwych informacji.
Fake news to termin dobrze znany dla większości społeczeństw. Ze względu na dostępność Internetu często można spotkać się z fake newsami w mediach społecznościowych i mam wrażenie, że są prawdziwą zmorą tych miejsc. Fake newsy sieją zamęt i nienawiść. Starają się dzielić. I choć ludzie wiedzą jak one działają wciąż pozwalają sobą manipulować. Skutecznie infekują ludzie organizmy. A co gdybyśmy mogli się bronić przez fałszywą informacją? Jak się okazuje jest to możliwe dzięki poznaniu swojego wroga. Tak. Fake newsy możemy uznać za swojego wroga. Wroga, z którym należy walczyć, ale trzeba mieć czym. Dlatego ta książka jest tak ważna. Dzięki niej możemy dowiedzieć się więcej o fake newsach i o sposobie w jaki możemy się przed nimi bronić. Może czasami autor rozwlekał jakieś wątki, ale generalnie książka porusza ważne wątki. Czy warto po nią sięgnąć? Myślę, że tak.

Link do opinii
Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2024-04-04, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Fake news. Jak dezinformacja infekuje umysły i jak się na nią uodpornić" to książka poruszająca ważny i aktualny temat. Dzięki wszechobecności mediów coraz częściej stykamy się z fałszywymi informacjami, dalej dzięki mediom szerzą się one coraz dalej i coraz szybciej. 

 

Książka ta pokaże nam jak odróżniać prawdę od fikcji, a także jak uodpornić się na dezinformację.

 

Tytuł ten jest napisany przystępnym językiem. Świetnie się go czyta. Autor porównuje to całe zjawisko jako wirus, tylko taki w mózgu. Myślę, że jest to doskonała analogia i pozwala lepiej zrozumieć wszystko to co ma aktualnie miejsce. Dr Sander van den Linden opracował wraz z zespołem pewne metody jak uodpornić się na tego "wirusa" i nazwał je "szczepionkami". Dzięki tym porównaniom każdy zrozumie jak poważne jest to zagrożenie i może łatwiej to sobie zobrazuje.

 

Fake newsy są bardzo niebezpieczne. Nie raz już przez nie doszło do różnych aktów wandalizmu, linczu społecznego, a nawet morderstwa. Dezinformacja dąży do tego aby podzielić społeczeństwo, ale również wpłynąć na nasze wybory np. polityczne. Przyjmują również postać różnych teorii spiskowych.

 

Przeczytamy tutaj m.in. o tym jak mózg rozróżnia fakty od fikcji, o efekcie spisku, o tym jak rozprzestrzenia się dezinformacja, a także o tej "psychologicznej szczepionce", która ma nam pomóc zmierzyć się z tym zjawiskiem. Autor pokazuje też jakie są obszary manipulacji.

 

To naprawdę wartościowa, wciągająca i interesująca lektura. Uważam, że każdy powinien po nią sięgnąć. Zdecydowanie polecam!

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy