Dzieci Hitlera

Ocena: 4.5 (4 głosów)

Czy można być żarliwym nazistą i troskliwym ojcem?

Josef Mengele wysyła setki tysięcy węgierskich Żydów do komór gazowych. Jednocześnie przeżywa z żoną drugi miesiąc miodowy w Auschwitz. Hans Frank nadzoruje trwającą w Polsce rzeź. Wieczorami jest troskliwym ojcem i godzinami ćwiczy z synem grę na pianinie. W Norymberdze Hermann Göring czeka na wykonanie kary śmierci. Pisze stamtąd pełne miłości listy do ukochanej córeczki.

Jak to jest być dzieckiem zbrodniarza, który przyczynił się do śmierci milionów ludzi? Jak żyć z nazwiskiem, które jest synonimem największego zła? Czy można kochać kata?

Dzieci czołowych nazistów po raz pierwszy opowiadają o swoich ojcach. Jedni potępiają zbrodniczą działalność rodziców na rzecz Trzeciej Rzeszy, inni próbują ją usprawiedliwiać. Kochają i nienawidzą. Czułość miesza się w nich z odrazą. Doniesienia o zbrodniach przesłaniają sielankowe wspomnienia z dzieciństwa. Jednak tylko oni mogą dostrzec człowieczeństwo w tych, w których my widzimy wyłącznie okrutnych sadystów.

Informacje dodatkowe o Dzieci Hitlera:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2019-02-27
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788324054817
Liczba stron: 352

więcej

Kup książkę Dzieci Hitlera

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dzieci Hitlera - opinie o książce

Dziesięciu nazistów przedstawionych oczami własnych dzieci...

Jako miłośniczka literatury faktu nie mogłam przejść obojętnie obok najnowszego wydania książki Geralda Posnera pt. Dzieci Hitlera. Jak żyć z piętnem ojca nazisty. Do tej pory skupiałam się na czytaniu książek wojennych, które przedstawiały losy ludzi, którzy ucierpieli z powodu wojny. Świadectwa ocalałych, którzy przeżyli piekło Holocaustu, których prawa zostały zdeptane przez nazistów. Tym razem trafiła w moje ręce pozycja, która pokazuje odczucia dzieci zbrodniarzy wojennych. Jak to jest żyć ze świadomością, że osoba, która dała nam życie, odebrała tysiące innych? Czy można jednocześnie kochać i nienawidzić? I czy każdy nazista był potworem? 
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziecie w nowej książce Geralda Posnera. 


To było ciężkie, ale i ciekawe doświadczenie. Gdy słyszymy o nazistach, najczęściej przed oczami migają nam obrazy z obozów koncentracyjnych. Czy zastanawialiście się kiedyś jacy ci ludzi byli na co dzień? Czy mieli rodziny? Przyznam, że ja do tej pory nigdy się nad tym nie zastanawiałam. Po przeczytaniu licznych książek o mękach ludzi żyjących w czasach II wojny światowej, nie mogłam znaleźć nawet odrobiny ciepłych myśli odnośnie katów. Po przeczytaniu tej książki również ich nie znajduję. Żal mi jedynie dzieci osób, które musiały żyć z łatką dziecka zbrodniarza wojennego. Współczuję każdemu z nich, nawet tym, którzy ślepo wierzą w słuszność decyzji swoich rodzicieli. Ciężko się postawić w ich sytuacji. A przynajmniej ja nie potrafię...


Być może książka byłaby obszerniejsza, ponieważ niektórzy chcieli rozmawiać z Posnerem, pod warunkiem zachowania anonimowości. Autor wolał jednać rozmawiać przede wszystkim z osobami, które podały swoje imię i nazwisko. Tak więc czytelnik może liczyć na rozmowę m.in. z synami Hansa Franka, synem Josefa Mengele, synem zastępcy Hitlera. Dziesięć poruszających wywiadów. Niektóre fragmenty doprowadzały mnie do łez, inne sprawiały, że wpadałam w gniew. Ciężka literatura, jednak warto sięgać po takie pozycje. 


Jeśli chodzi o wizualną stronę książki: po pierwsze, twarda oprawa. Co uważam za duży plus, ponieważ miękkie jakoś szybciej się niszczą. Wewnątrz znajduje się wiele fotografii, a każda historia przedstawiona jest w osobnym rozdziale. To już moja druga książka z cyklu Prawdziwe historie, którą mogę Wam polecić. 

Link do opinii

Autor spotkał się z dorosłymi już dziećmi nazistowskich zbrodniarzy. Każde z nich ma inne podejście do sytuacji. Wiara w niewinność, walka o oczyszczenie z zarzutów, nienawiść, odcięcie się od całej sytuacji. Ta lektura uświadomiła mi, że są jeszcze inne ofiary wojny. Życie z brzemieniem ojca nazisty. Polecam.

Link do opinii

Książka opisuje nazistów i ich rodziny. Podejście do swojej rodziny a do więźniów rozni się diametralnie. Aż ciężko uwierzyć, że taki człowiek mógł zabić A potem jakby nigdy nic wrócić do swojej rodziny.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2019-05-18, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy