reklama

Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych

Lepszej lektury do łóżka nie można sobie wymarzyć.

Międzynarodowy bestseller. Książka roku według ,,Times Literary Suplement", ,,Observera", ,,Sunday Timesa", ,,Financial Timesa" i ,,Guardiana".

Jaki wpływ na sen mają kofeina i alkohol? Co naprawdę dzieje się podczas fazy REM? Dlaczego z wiekiem zmieniają się zwyczaje związane ze snem? Jak popularne wspomagacze snu działają w dłuższej perspektywie?

Sen jest jednym z najważniejszych, a zarazem najmniej zbadanych aspektów życia, odpowiadającym za dobre samopoczucie i długowieczność. Do niedawna nauka nie znała odpowiedzi na pytanie, dlaczego śpimy, ani dlaczego bezsenność tak szkodzi zdrowiu. Jednak liczne odkrycia naukowe pozwoliły spojrzeć na sen z zupełnie nowej perspektywy. Matthew Walker pokazuje, jak sen wpływa na zdolność uczenia się, zapamiętywania i podejmowania logicznych decyzji. Jak reguluje emocje, wzmacnia odporność, poprawia metabolizm i apetyt. Sny łagodzą bolesne wspomnienia i tworzą wirtualną rzeczywistość, w której mózg łączy nową i nabytą wcześniej wiedzę, by pobudzać kreatywność.

Wykorzystując wieloletnie doświadczenie w pracy klinicznej i badawczej - dr Walker założył Instytut Badań nad Snem - pokazuje, jak poprawić swoje życie. Wystarczy się zdrzemnąć? Nie, to znacznie ciekawsze!

Matthew Walker jest prawdopodobnie jednym z najbardziej wpływowych ludzi na świecie.

- ,,Evening Standard"

Matthew Walker pokazuje, jak dobry sen sprawia, że jesteśmy mądrzejsi, bardziej atrakcyjni, szczuplejsi, szczęśliwsi, zdrowsi i możemy zapobiec nowotworom... prawdopodobnie nie mogę jeszcze powiedzieć, że uratowała mi życie, ale na pewno otworzyła oczy.

- Mark O'Connell, ,,Guardian"

Matthew Walker - brytyjski naukowiec zajmujący się badaniem mózgu, psycholog. Otrzymał tytuł profesora psychiatrii na Uniwersytecie Harvarda, wykładał także na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, założył Instytut Badań nad Snem. Laureat wielu nagród naukowych, autor ponad 100 publikacji na temat snu i mózgu, wielokrotnie gościł jako ekspert w prestiżowych mediach: od ,,National Geographic" po BBC.

Informacje dodatkowe o Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2019-02-27
Kategoria: Medycyna i zdrowie
Tytuł oryginału: Why We Sleep

Tagi: bóg Medycyna - zagadnienia ogólne

Kup książkę Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych

Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych - opinie o książce

Avatar użytkownika - LadyMakbet33
LadyMakbet33
Przeczytane:2023-02-17, Ocena: 5, Przeczytałam,

Sen: najlepsze antidotum

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego śpimy? Czym tak właściwie jest sen? Dlaczego jego rola jest nie do przecenienia?

Wedle klasycznej, słownikowej definicji, sen to:  Stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego, cyklicznie pojawiający się i przemijający w rytmie dobowym, podczas którego następuje zniesienie świadomości i bezruch.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z faktu, iż sen jest niezbędny do życia, udowodniono jego zbawienny wpływ na nasze zdrowie i zdolności intelektualne Sen warunkuje również prawidłowy przebieg procesów psychicznych. Dlaczego zatem sami sobie szkodzimy, nie przestrzegając zasad podstawowej higieny snu?

Odpowiedni wypoczynek regeneruje, poprawia metabolizm, porządkuje emocje. Korzyści z dobrze przespanej nocy to: łatwość przyswajania informacji, umiejętność podejmowania racjonalnych decyzji.

Książka ma przejrzystą strukturę, złożona jest z kilku rozdziałów; w tych arcyciekawych rozważaniach dr Matthew Walker podjął się próby ukazania zgubnych skutków niedoboru snu. Radzi też, co możemy zrobić, aby to zmienić. Autor nie jest jednak lekarzem, są to dywagacje powstałe z perspektywy naukowca-psychologa.

Czym jest insomnia (bezsenność)? To już plaga naszych czasów, zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Wynika z kłopotów z zasypianiem, budzeniem się w nocy. Insomnia stanowi uciążliwą i bardzo niebezpieczną dolegliwość, ponieważ już jedna nieprzespana noc obniża sprawność psychofizyczną. Bezsenność należy do tych przypadłości, które są najczęściej zgłaszane lekarzowi. Badacz podpowiada, w jaki sposób ją rozpoznać, i kiedy należy skonsultować się z lekarzem.

Przewlekłe, nieleczone zaburzenia snu bywają zabójcze dla organizmu, co naukowiec wyraźnie podkreśla. Wśród schorzeń wynikających z tego tytułu, wymienić trzeba: cukrzycę, nadwagę/otyłość, nowotwory...

W opracowaniu, Dlaczego śpimy, znajdziemy komplet porad, nie tylko samo uzasadnienie potrzeby odpoczynku. Trochę tu, wprawdzie sprytnie przemyconego żargonu naukowego, ale jednak podanego w przystępnej formie.

Dr Matthew Walker analizuje, tłumaczy jak spożywanie alkoholu czy aktywność fizyczna wpływają na sen.

Avatar użytkownika - margoth86
margoth86
Przeczytane:2023-03-17, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2023,

Bardzo ciężko było mi ocenić tą książkę. Względem walorów naukowych: 6+. Autor dostarcza wielu informacji, bardzo ważnych z punktu widzenia naszego zdrowia i codziennego funkcjonowania. Na co zwyczajnie nie zwracałam wcześniej uwagi. To w trakcie czytania tej książki zaczęłam zwracać uwagę na to jak piję kawę, w jakich sytuacjach mam problem z zasypianiem, jak reaguję na stres czy jak szybko przyswajam wiedzę. Nigdy bym nie pomyślała, że sen ma wpływ na tyle aspektów.
Niestety wieza i informacje to jedno, ale niestety walory czytelnicze to już co innego. Autor nawet we wstępie zaznacza, że "jeśli zdarzy nam się przysypiać w trakcie czytania to będzie to dla niego największy komplement". Przyznaję, skomplementowałam go wielokrotnie :D

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung