Dagny. Życie i śmierć

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Chciała być pianistką, została pisarką. Kochało ją wielu mężczyzn, ona tylko jednego. Pragnęła być dla niego tą jedyną, stała się jedną z licznych. Uwieczniono ją na wielu portretach jako femme fatale, ale czy naprawdę nią była?

Jak wyglądało życie słynnej Norweżki, Dagny Juel Przybyszewskiej, która zawładnęła sercami i umysłami berlińskiej oraz krakowskiej bohemy? Dlaczego Strindberg jej nienawidził, a Munch kochał z oddali? Jaki wpływ miała na Żeleńskiego, Wyspiańskiego i innych młodopolskich twórców? Dlaczego Stanisław Przybyszewski, dla którego była duchem, duszą i Duchą, szukał innych kobiet?

J.D. Landis w swej niezwykłej powieści przedstawia losy Dagny widziane oczami młodego studenta Władysława Emeryka. Ten wielbiciel i akolita Przybyszewskiego był szaleńczo zakochany w jego żonie, a z czasem stał się też jej powiernikiem. Z jego relacji poznajemy emocje, rozterki i cierpienia kobiety żyjącej na przekór konwenansom, a także jej twórczość i poszukiwania, w których wykraczała poza swoją epokę. Była bowiem nie tylko uwielbianą przez mężczyzn boginią, ale i wyzwaniem intelektualnym, któremu niewielu umiało sprostać.

Informacje dodatkowe o Dagny. Życie i śmierć:

Wydawnictwo: Bukowy Las
Data wydania: 2013-06-05
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788362478569
Liczba stron: 436

więcej

Kup książkę Dagny. Życie i śmierć

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dagny. Życie i śmierć - opinie o książce

Książka jest porywająca, ale nie łatwa. Poznajemy postać Dagny żony Przybyszewskiego oraz szerzej środowisko bohemy tamtych czasów. Z jednej strony fascynujące, z innej bardzo smutne. Widzimy zmagania artystów o to co jeść i gdzie mieszkać. Grupa ta nie przystaje też do wąsko pojętych kodeksów moralności. Związki tworzą się i rozpadają. Zdrada ma inne znaczenie podobnie jak wychowywanie dzieci. Dagny pokazana jest jako kobieta bardzo silna. Potrafiąca wiele znieść, przemilczeć i iść dalej. Z drugiej strony każdy ma swój kres. Kochało ją wielu i dla wielu była natchnieniem, ale autor pokazuje ją jako bardzo samotną. Odeszła zbyt szybko. Przejmująca historia.
Link do opinii
Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2014-02-18, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Opowieść o życiu Dagny Juel Przybyszewskiej. Była muzą, natchnieniem pisarzy, malarzy, rzeźbiarzy, filozofów. Kochali ją, wielbili wielcy kultury europejskiej końca XIX i początku XX wieku. Miała być pianistką, została pisarką. Kochała się z wieloma mężczyznami, ale kochała jednego, Stanisława Przybyszewskiego. Jej dramat polegał na tym, że on nie potrafił być z jedną kobietą. To niesamowite jak jedna kobieta mogła zawładnąć tyloma światłymi ludźmi i i stać się ich muzą, natchnieniem, miłością spełnioną i niespełnioną. Co ona takiego miała w sobie? Jestem pod wielkim wrażenie tej książki.
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy