reklama

Dagny. Życie i śmierć

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Chciała być pianistką, została pisarką. Kochało ją wielu mężczyzn, ona tylko jednego. Pragnęła być dla niego tą jedyną, stała się jedną z licznych. Uwieczniono ją na wielu portretach jako femme fatale, ale czy naprawdę nią była?

Jak wyglądało życie słynnej Norweżki, Dagny Juel Przybyszewskiej, która zawładnęła sercami i umysłami berlińskiej oraz krakowskiej bohemy? Dlaczego Strindberg jej nienawidził, a Munch kochał z oddali? Jaki wpływ miała na Żeleńskiego, Wyspiańskiego i innych młodopolskich twórców? Dlaczego Stanisław Przybyszewski, dla którego była duchem, duszą i Duchą, szukał innych kobiet?

J.D. Landis w swej niezwykłej powieści przedstawia losy Dagny widziane oczami młodego studenta Władysława Emeryka. Ten wielbiciel i akolita Przybyszewskiego był szaleńczo zakochany w jego żonie, a z czasem stał się też jej powiernikiem. Z jego relacji poznajemy emocje, rozterki i cierpienia kobiety żyjącej na przekór konwenansom, a także jej twórczość i poszukiwania, w których wykraczała poza swoją epokę. Była bowiem nie tylko uwielbianą przez mężczyzn boginią, ale i wyzwaniem intelektualnym, któremu niewielu umiało sprostać.

Informacje dodatkowe o Dagny. Życie i śmierć:

Wydawnictwo: Bukowy Las
Data wydania: 2013-06-05
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788362478569
Liczba stron: 436

więcej

Kup książkę Dagny. Życie i śmierć

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Dagny. Życie i śmierć - opinie o książce

Książka jest porywająca, ale nie łatwa. Poznajemy postać Dagny żony Przybyszewskiego oraz szerzej środowisko bohemy tamtych czasów. Z jednej strony fascynujące, z innej bardzo smutne. Widzimy zmagania artystów o to co jeść i gdzie mieszkać. Grupa ta nie przystaje też do wąsko pojętych kodeksów moralności. Związki tworzą się i rozpadają. Zdrada ma inne znaczenie podobnie jak wychowywanie dzieci. Dagny pokazana jest jako kobieta bardzo silna. Potrafiąca wiele znieść, przemilczeć i iść dalej. Z drugiej strony każdy ma swój kres. Kochało ją wielu i dla wielu była natchnieniem, ale autor pokazuje ją jako bardzo samotną. Odeszła zbyt szybko. Przejmująca historia.
Link do opinii
Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2014-02-18, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Opowieść o życiu Dagny Juel Przybyszewskiej. Była muzą, natchnieniem pisarzy, malarzy, rzeźbiarzy, filozofów. Kochali ją, wielbili wielcy kultury europejskiej końca XIX i początku XX wieku. Miała być pianistką, została pisarką. Kochała się z wieloma mężczyznami, ale kochała jednego, Stanisława Przybyszewskiego. Jej dramat polegał na tym, że on nie potrafił być z jedną kobietą. To niesamowite jak jedna kobieta mogła zawładnąć tyloma światłymi ludźmi i i stać się ich muzą, natchnieniem, miłością spełnioną i niespełnioną. Co ona takiego miała w sobie? Jestem pod wielkim wrażenie tej książki.
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Pies
Anna Wasiak
Pies
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung
Odpowiedź Hiobowi
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy