Hong Ying urodziła się w latach 60., tuż po wielkiej klęsce głodu. Dorastała w nadbrzeżnych slumsach - ciasnych, przeludnionych, pozbawionych elementarnych wygód. Uczyła się na pamięć cytatów z myśli przewodniczącego Mao. Kiedy skończyła 18 lat, w jej życiu zaczęły następować gwałtowne zmiany. Przełomem stało się spotkanie z nauczycielem historii, który nie tylko zapoznał ją z mechanizmami życia społecznego, lecz także wprowadził w tajniki zakazanej miłości. Jednocześnie Hong Ying, usiłując zrozumieć, dlaczego zawsze czuła się w domu osobą niepożądaną, natrafiła na ślad mrocznej tajemnicy rodzinnej, którą zawsze przed nią skrywano.
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2003 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 214
Tytuł oryginału: Daughter of the River - 饥饿的女儿
Język oryginału: chiński
Tłumaczenie: Anna Zielińska
Przeczytane:2018-06-22, Ocena: 3, Przeczytałam, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2018 roku, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu, Książki XXI wieku,
Wspomnienia Chinki urodzonej w wielodzietnej biednej rodzinie tuż po klęsce głodu. Skomplikowane relacje rodzinne i tajemnice oraz niewyobrażalna nędza opisana na kartach książki sprawiają, że nie jest to łatwa i przyjemna lektura. Bohaterka często sprawiała wrażenie niedojrzałej i egoistycznej, ale zapewne tego należy się spodziewać po młodej dziewczynie i najmłodszym dziecku w rodzinie. Chiny drugiej połowy XX wieku nie są komunistycznym rajem, na pewno nie w nadrzecznych slumsach, nie w rodzinach zaharowujących się robotników. Na pierwszy plan wysuwają się relacje z matką, romans z nauczycielem oraz stosunek do dwóch ojców bohaterki - biologicznego i tego , który wychowywał cudze dziecko. Losy biologicznego ojca bohaterki są szczególnie smutne.
Bardzo długo czytałam tę książkę, narracja wydawała mi się chaotyczna, nie polubiłam bohaterki.