Po latach nieobecności Conan powraca do Cymerii. Będzie musiał przeżyć bez pożywienia, broni i dachu nad głową, a tymczasem wydaje się, że natura w ojczystej krainie wcale nie jest zadowolona z powrotu dawno niewidzianego mieszkańca. Conan uratuje też żebrzącą dziewczynkę, za którą podąża grupa ludzi zamierzających za wszelką cenę ją zabić. Czy mają ku temu powód? Czyżby zło przybrało tym razem aż tak niewinne kształty?
Scenariusze napisali Esad Ribić, Roy Thomas i Frank Tieri, a rysunki stworzyli Esad Ribić i Andrea di Vito.
Album zawiera materiały opublikowane w zeszytach ,,Conan the Barbarian: Exodus", ,,Savage Sword of Conan" (2019) #12 i ,,King-Size Conan" #1.
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2021-08-11
Kategoria: Komiksy
ISBN:
Liczba stron: 112
Tytuł oryginału: Conan: Exodus and Other Tales
Oto zbiór popularnych piosenek biesiadnych, których melodie znamy niemal wszyscy. Głęboka studzienka czy Hej, bystra woda, śpiewane razem z przyjaciółmi...
Nowa wielka księga opowieści to zbiór ośmiu ,,Opowieści o przyjaźni" które pokazują dziecku, jak ważna w naszym życiu jest przyjaźń. Kubuś i inni mieszkańcy...
Przeczytane:2021-09-17, Ocena: 4, Przeczytałem,
W przypadku zbioru opowieści różnych autorów należy być przygotowanym na ewentualny dość duży rozstrzał jakościowy. Nie zawsze uda się w jednym tomie zawrzeć same „wyśmienite” historie. Tak właśnie jest w przypadku recenzowanego komiksu, gdzie znajdziemy opowieści wręcz „wybitne”, kilka przeciętniaków i takie, do których bez kija lepiej nie podchodzić.
Cała kolekcja rozpoczyna się tutaj od naprawdę mocnego treści, dla której zdecydowanie warto sięgnąć po ten album. Historia Conan Barbarzyńca: Exodus napisana i narysowana przez Esada Ribica to geniusz w czystej postaci. Śledzimy tutaj losy nastoletniego Conana, który podróżując po świecie dość dosadnie przekonuje się o tym, jak przerażający i niebezpieczny potrafi on być. Młody wojownik mierzy się tutaj z masą różnych wyzwań (od żywiołów natury, przez niebezpieczne dzikie zwierzęta, kończąc na równie dzikich ludziach). Jest więc widowiskowo, krwawo i ciekawie. Tym, co jednak najbardziej wyróżnia historię, jest niemalże całkowita rezygnacja ze słowa pisanego (w całej opowieści pojawia się ledwie kilka dymków i to na dodatek w kompletnie niezrozumiałym dla przeciętnego człowieka języku). Rysunki Ribica (stawiającego na ciekawy artystyczny styl akwareli) pełnią więc tutaj rolę głównego nośnika historii i robią to perfekcyjnie. Na szczególną uwagę zasługuje jego geniusz ukazania emocji na twarzy Conana, które niekiedy mówią więcej niż tysiąc słów.
Ciekawą perełką w albumie jest również historia zatytułowana „W mieście złodziei” (scenariusz: Kurt Busiek, rys. Pete Woods). Mamy tutaj bowiem do czynienia z prologiem do fabuły ukazanej w książce. Opowieść pokazuje losy Conana, który przybył do Zamory na kilka dni przed wydarzeniami ukazanymi w oryginale autorstwa Howarda. Nie należy jednak oczekiwać tutaj mocno rozbudowanego wstępu do głównej historii, który mógłby jakoś znacząco wpłynąć na odbiór książki. Jest to bardzo krótki (11-stronnocowy) komiksowy one-shot, który dla fanów powieści będzie miłym „smaczkiem”.
Cała recenzja na: