Co wiedzą umarli

Nowy Jork oczami medyka sądowego - raj i koszmar jednocześnie.

Miliarderzy otoczeni w penthause'ach dziełami sztuki czy bezdomni przemierzający podziemne tunele - ich martwe ciała za każdym razem opowiadają unikatową historię, do której klucz tkwi w szczegółach. Wybroczyny, siniaki, strzępy tkanek, kolejność sztywnienia mięśni czy układ plam opadowych krwi to alfabet dla tych, którzy chcą nauczyć się, jak czytać śmierć.

Barbara Butcher dwadzieścia trzy lata pracowała w Biurze Naczelnego Lekarza Sądowego Nowego Jorku, głównie jako medyk sądowy. Ustalała przyczyny zgonu ponad 5500 osób, w tym 650 ofiar morderstw. Uczestniczyła w badaniu największych katastrof, takich jak zamachy z 11 września 2001 roku, kiedy wraz z innymi lekarzami opierała się na opisach członków rodziny, aby zidentyfikować 21 900 ciał ofiar.

Autorka, walcząc z chorobą alkoholową, uczyniła ze śmierci swój zastępczy nałóg - z mrożącą krew w żyłach dokładnością rozrysowuje mapę nowojorskiego umierania. Traktując jak poszlakę każdy najmniejszy znak na ciałach zmarłych odtwarza ich ostatnie chwile, które żywych potrafią niejednokrotnie przyprawić o dreszcze.

Butcher pisze po nowojorsku - brawurowo i bez ogródek. Pamięta też o tym, że codzienne obcowanie ze śmiercią okazało się zaskakującą lekcją życia.

,,Zapis szokujących rzeczy, które się za kulisami zbrodni. Wnikliwa i idealna lektura dla fanów true crime"- ,,The New York Times"

,,To również historia o walce z uzależnieniem, szukaniu swojej drogi życiowej i odnalezieniu powołania w najmniej spodziewanym momencie. W książce skupionej na śmierci czytelnicy odnajdą wiele prawd na temat życia. Bardzo polecam" - Justyna Mazur-Kudelska (Piąte: Nie zabijaj)

,,Martwe ciała, sponiewierane szczątki, udręka bliskich i głosy umarłych - nie tylko sama zbrodnia szokuje, lecz także to, co po niej zostaje. Butcher odtwarza przerażające detale z fotograficzną dokładnością" - Renata z Worka Kości

Informacje dodatkowe o Co wiedzą umarli:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2024-07-17
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: What the Dead Know: Learning About Life as a New York City Death Investigator

Tagi: Przestępczość i kryminologia Dochodzenie kryminalne Forensyka Literatura faktu - kryminalna

Kup książkę Co wiedzą umarli

Co wiedzą umarli - opinie o książce

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2024-07-17, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Co wiedzą umarli" to książka opowiadająca historię Barbary Butcher, jej wspomnienia z zawodu, który pełniła przez ponad dwadzieścia lat. Barbara mianowicie była śledczą lekarsko-sądową, tą osobą, która zjawia się na miejscu śmierci i bada jak do niej doszło. Jej miejscem pracy był Nowy Jork, jedno z najludniejszych miast świata, zatem nic dziwnego - autorka zdecydowanie ma o czym opowiadać. Swoją pracę zaczynała jeszcze w latach 90tych XX wieku, gdy nie badano DNA, a zbieranie dowodów wyglądało całkiem inaczej niż teraz. W terenie pracowała dobrych kilkanaście lat, w czasach, gdy zachodziły ciekawe zmiany - nie one są jej obiektem skupienia, ale opisując swój zawód i o nich wspomina. Najważniejsze jednak są ofiary, umarli, których przyczyn śmierci autorka tak usilnie przez lata szukała. Historię podzieliła tematycznie, opowiada o przeróżnych sposobach śmierci, od tych naturalnych do najgorszych morderstw. A nawet katastrof, zamachów - była przecież w Nowym Jorku w czasie zamachu na WTC... Nie ukrywam, dla mnie był to jeden z najtrudniejszych, najbardziej poruszających rozdziałów w książce. Bo nie jest to lektura łatwo - nie może być, przecież opowiada o zakończeniu życia, bardzo często przez kogoś innego niż ten, kto pada martwy. Autorka nie szczęści szczegółów z miejsc zbrodni, ale to dlatego, że jest w opisie dokładna - nie chce nas przerażać, a po prostu opisuje jak jest. I jak sama to odbierała, zatem też nieraz pojawia się tu czarny humor - bo jest to sposób, którym śledczy radzą sobie, by nie dopuszczać do siebie okropności zbrodni. Barbara, jako autorka opisująca zawód dokładnie, nie pomija też tego, jaki wpływ miał na nią samą, na jej psychikę, psychikę osoby, która od zawsze borykała się z problemami - przede wszystkim alkoholizmem i depresją. Nie ubarwia, nie umniejsza, opowiada szczerze. Warto sięgnąć - mimo że nie jest to lektura rozrywkowa, to jest ciekawa, z której wiele wiedzy i tematów do refleksji można wyciągnąć.

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski