Carmilla

Perełka literatury gotyckiej!

Jubileuszowe wydanie ,,Carmilli" Josepha Sheridana Le Fanu - klasycznej gotyckiej opowieści, która zapoczątkowała fascynację wampirami - w przekładzie Pauliny Braiter, wspaniale zilustrowane przez Aleksandrę Czudżak. Ukazuje się ono w pięćdziesiątą rocznicę pierwszego polskiego wydania tego dzieła w 1974 roku.

,,Carmilla" to absolutna perełka literatury gotyckiej, po raz pierwszy wydana w 1872 roku. Powieść, jak na tamte czasy niezwykle nowatorska, przedstawiała bohaterkę kobiecą w zupełnie nowy sposób - jako wampirzycę, kobietę wampa, kobietę w relacji miłosnej z drugą kobietą. Pokazywała bez wcześniejszej pruderii kobiecą zmysłowość i cielesność.

,,Carmilla" była inspiracją dla wielu późniejszych twórców, w tym przede wszystkim Brama Strokera, autora ,,Drakuli", który w swoim dziele powielił wiele zaczerpniętych z niej motywów, między innymi wierzenia ludowe, rytuały dotyczące unicestwiania wampira czy wątki oniryczne. Niezwykle interesujące jest czytanie tego dzieła dziś, gdy powieść gotycka liczy sobie 150 lat

,,Absolutny klasyk gotyckiej literatury ożywa raz jeszcze, by kusić i uwodzić kolejne pokolenia. W mrocznym objęciu Carmilli czytelnik odnajdzie fascynującą opowieść o miłości, zdradzie i wiecznym pożądaniu, polecam"

Edyta Janicka, autorka projektu Lesbioteka.

Informacje dodatkowe o Carmilla:

Carmilla - opinie o książce

Avatar użytkownika - Pozytywny_wolumi
Pozytywny_wolumi
Przeczytane:2024-04-24, Ocena: 4, Przeczytałam, Przeczytane, Mam,

Książka „Carmilla” przenosi nas w mroczny, tajemniczy świat XIX wieku, gdzie poznajemy historię młodej Laury, zamieszkującej z ojcem zamek w Styrii. Jej spokojne życie zostaje wywrócone do góry nogami, gdy pod opiekę przyjmuje piękną, ale tajemniczą Carmillę. Dziewczyny stają się bliskie, lecz dziwne i przerażające zdarzenia zaczynają się dziać wokół nich. Książka, mimo tego, iż nie jest zbyt długa wciąga czytelnika w wir tajemnic i mrocznych wydarzeń, pełnych gotyckiego klimatu i ludowych przesądów.

To literackie arcydzieło przemawia zarówno do miłośników klasyki, jak i fanów nowoczesnych interpretacji wampirycznych motywów. Pośród subtelnych opisów autora kryje się temat toksycznej miłości i relacji między dwiema kobietami, co w tamtych czasach było niezwykle innowacyjne.

„Carmilla” to nie tylko opowieść o wampirach, ale także o kobiecości, pożądaniu i tajemnicach, które prowadzą do mrocznych zakończeń. Pełna napięcia, wyjątkowych bohaterów i nieoczekiwanych zwrotów akcji, ta książka z pewnością wciągnie każdego miłośnika literatury fantasy.

Avatar użytkownika - Foxie
Przeczytane:2018-03-31, Ocena: 3, Przeczytałam,
W ciemnym zwierciadle
Joseph Sheridan Le Fanu0
Okładka ksiązki - W ciemnym zwierciadle

"W ciemnym zwierciadle" to wyjątkowa książka w dorobku Josepha Sheridana Le Fanu, jednego z twórców powieści gotyckiej. Motywem przewodnim...

Stryj Silas
Joseph Sheridan Le Fanu0
Okładka ksiązki - Stryj Silas

Wiktoriańska powieść gotycka "Stryj Silas" przez wielu krytyków uznana została za najlepszy utwór Josepha Sheridana Le Fanu (anglo-irlandzkiego pisarza...